Enorm nu ? :O

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
terrybill
veteran
veteran
Mesaje: 1558
Membru din: 03 Sep 2005, 15:56
Localitate: Bucuresti

Mesaj de terrybill » 10 Dec 2007, 21:08

n-ati vazut mai somnul ala de 2,15 pe yotube, care n-avea mai mult de 60KG???
Traieste-ti visele, nu-ti visa trairile! ;)

Avatar utilizator
Diver
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 192
Membru din: 09 Iul 2005, 09:28
Localitate: Sibiu

Mesaj de Diver » 11 Dec 2007, 00:09

Mai baieti

Daca mai aud mult de scafandri care au facut pe ei in neopren la vederea cine stie carei lighioane numita lostrita, somn sau ghibortz eu cedez nervos!
TOTI scafandri pe care ii cunosc sint oameni cu multa stapinire de sine, care stiu ca sub apa orice obiect ( sau fiinta) vazuta prin masca apare cu 1/3 mai mare si care stiu ca sub apa, in 99,99% din cazuri, daca nu provoci tu - vei fi lasat in pace.
Ati vazut vreodata comportamentul sub apa al unui peste in prezenta unui scafandru? Chiar credeti ca in creierul lor mic scafandru=papa?
Ati facut poze de la 4m unui rechin-taur de 3m? Ati filmat un manta de 4-5m? Ati dat in cap cu blitzul unui white tipp de 1,8m prea curios? Daca raspunsul este nu, atunci mai bine sa ne concentram pe pescuit si pe chestii probate ( nu de alta , dar la pescuit mai am eu mult de invatat si vreau sa profit de cei care imi pot fi profesori).
In cel mai rau caz hai mai bine sa vorbim de fotbal, ca acolo tot romanu se pricepe ( din pacate acolo eu sint bita).

Fir intins si nu va suparati pe mine!

Avatar utilizator
mini_mic
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: 19 Mar 2007, 12:21

Mesaj de mini_mic » 11 Dec 2007, 01:25

tudor scrie:Eu locuiam la 500 de m de muzeul Antipa cand eram inca in tara. Copil fiind ma duceam in fiecare saptamana. Cei care lucrau acolo ma cunosteau si m-am plimbat cum am vrut pe unde am vrut, ca era deschis publicului sau nu.
Imi aduc aminte de un somn intr-o vitrina care pe vremea aia mi se parea gigant. Nu cred ca ajungea la 300 de kg decat daca l-au refacut din plumb. Asta spun acum cand am vazut somni mari vii. Pe atunci credeam. :lol:
Eu am vazut o poza cu un somn mai lung decat o masina de teren veche ( gen aro) prins de un italian. A aparut poza acum multi ani si in Pescar Modern, dar din pacate nu o mai gasesc. De asta ce ziceti dl tudor, e mai mare decat ce ati vazut dvs ? :D
Imagine
By mini_mic
Bobocei au vazut multi cum dispar de pe apa, dar pe Dunare cica mai dispare si cate un caine care inoata asa intre insule :twisted:
Obiectiv: 8,1 kg !

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 11 Dec 2007, 09:11

M-ai dat gata cu poza asta ! :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Bagi un sturion beluga si-l numesti somn. Daca vrei pun eu o poza cu un somn ca sa vezi cum e facuta gura acestui peste. :lol:

Avatar utilizator
mini_mic
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: 19 Mar 2007, 12:21

Mesaj de mini_mic » 11 Dec 2007, 10:28

tudor scrie:M-ai dat gata cu poza asta ! :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Bagi un sturion beluga si-l numesti somn. Daca vrei pun eu o poza cu un somn ca sa vezi cum e facuta gura acestui peste. :lol:
Totusi astia sustin pe mai multe site-uri ca e somn exemplarul. Aici e unu din ele, in care se si spune ca e prins pe Dunare si ca papa, citez, "viscido mostro mangiatore di qualsiasi cosa passi attraverso la sua larga bocca, con ovviamente la predilezione per pelosi quadrupedi ( tipo cani e caprette )"

Si site-ul cu toate detaliile:

http://digilander.libero.it/silurus_gla ... 00_ita.htm
Obiectiv: 8,1 kg !

Avatar utilizator
OvidiuRus
veteran
veteran
Mesaje: 584
Membru din: 26 Mar 2007, 19:42
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de OvidiuRus » 11 Dec 2007, 10:37

deh , prea mare si prea urat :) nu imi doresc asa ceva in bat :) :lol:

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 11 Dec 2007, 11:16

hmm... ori are legatura cu cernobalul, ori... parca nu prea arata a somn...
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

Avatar utilizator
OvidiuRus
veteran
veteran
Mesaje: 584
Membru din: 26 Mar 2007, 19:42
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de OvidiuRus » 11 Dec 2007, 11:22

:) creca varianta cu cernobalul e adevarata , asta-i ceva mutant....cred ca a suferit ceva mutatie nu se poate sa fie asa desfigurat, pestii nu mor de batranete ? :?

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 11 Dec 2007, 12:35

Mini mic, poza asta circula pe net de ani si ani. Faptul ca scrie pe un site ca e somn si pe altul ca de fapt nu e somn ci elefant nu inseamna ca asta este adevarul. Prostiile si minciunile nu sunt rezervate modului de exprimare oral, se pot pune in aplicare si in scris.
Hai sa ne uitam la ce vedem de fapt in poza aia. Animalul nu are mustati, interiorul gurii nu e ca la somn. Forma gurii e ca la sturion, nu ca la somn.
In concluzie ce-o fi ?

Gura de somn aici

Avatar utilizator
mini_mic
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: 19 Mar 2007, 12:21

Mesaj de mini_mic » 11 Dec 2007, 14:12

in fine .....caut in continuare poza aceea cu masina de teren si somnul. Ala cu siguranta e somn, sa vedem cam cat aproximati ca are .
Obiectiv: 8,1 kg !

Scrie răspuns