Enorm nu ? :O

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
mini_mic
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: 19 Mar 2007, 12:21

Mesaj de mini_mic » 08 Dec 2007, 02:11

din cate stiu eu nu e un mit somnu de 300 kg . Am auzit ca la muzeul Grigore Antipa se afla un asemnea exemplar, mort bineinteles :lol:
Obiectiv: 8,1 kg !

Avatar utilizator
storm fish
veteran
veteran
Mesaje: 853
Membru din: 07 Sep 2007, 20:19

Mesaj de storm fish » 09 Dec 2007, 20:17

In legatura cu scafandrii-in gorj se afla un lac facut de Energoconstructia o fosta cariera de pietris inundata ,adevarat adanc dar nu are decat 8-10 ani vechime .....anul trecut s-a inecat un pusti si au chemat scafandri,care spre amuzamentul celor aflati la fata locului au zis ca nu au vaz pe unde au facut ei scufundari asa monstri de pesti :shock: :lol: :lol: :lol: -de unde dreq domne , calul meu pastea pe unde-i lacul acum in urma cu cativa ani- :lol: :lol: :lol: a zis un Bastinos :lol:
bai de nu sau enervat aia si au zis ca nu mai vin acolo niciodata :!:
la fiecare sedinta de pescuit invat cate ceva.....

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 09 Dec 2007, 20:38

mini_mic scrie:din cate stiu eu nu e un mit somnu de 300 kg . Am auzit ca la muzeul Grigore Antipa se afla un asemnea exemplar, mort bineinteles :lol:
Eu locuiam la 500 de m de muzeul Antipa cand eram inca in tara. Copil fiind ma duceam in fiecare saptamana. Cei care lucrau acolo ma cunosteau si m-am plimbat cum am vrut pe unde am vrut, ca era deschis publicului sau nu.
Imi aduc aminte de un somn intr-o vitrina care pe vremea aia mi se parea gigant. Nu cred ca ajungea la 300 de kg decat daca l-au refacut din plumb. Asta spun acum cand am vazut somni mari vii. Pe atunci credeam. :lol:

Avatar utilizator
cipic
veteran
veteran
Mesaje: 1078
Membru din: 09 Dec 2006, 15:59
Localitate: Bucuresti

Mesaj de cipic » 09 Dec 2007, 20:48

Am vazut o emisiune acum 6-7 ani pe Prima TV in care erau prezentate numai fenomene paranormale,prezentatorul era un tip brunet si am vazut intr-o revista ca era si pescar!!!In emisiunea aceea era prezentat lacul Mihailesti,despre care satenii spuneau ca sunt monstrii de somni acolo,unul dintre ei spunea ca era cu vacile la camp si una dintre ele s-a dus sa bea apa si a fost trasa in apa de un asemenea monstru iar un cioban spunea ca pe an ii dispar 2-3 oi atunci cand se duc sa bea apa!!!Acum cat de adevarat o fii nu stiu dar cert e ca lacul Mihailesti e vestit pt somnii record pe care ii are!!!

Un astfel de scafandru speriat am vazut si eu in copilarie pe raul Siret,intrase dupa un cadavru pe care l-a si recuperat in cele din urma fara o mana!!!Scafandrul era de-a dreptul speriat,chiar tremura de ceea ce vazuse in adancuri,multi care erau de fata spuneau ca mana cadavrului ar fii fost smulsa de somn,decedatul iesise la scaldat cu 2 zile in urma si a disparut fara urma desi spuneau cunoscutii ca era un foarte bun innotator,asta se intampla acum 14-15 ani in zona Bacaului!!!

Avatar utilizator
pupu
veteran
veteran
Mesaje: 608
Membru din: 19 Iun 2004, 09:08

o

Mesaj de pupu » 09 Dec 2007, 22:27

Acum doi sau trei ani in Dobroiesti se zvonise ca pe partea cu lacul Pantelimon ar fi disparut un copil in timp ce facea baie tras in apa de nu se stie ce , nimeni nu stia de unde a aparut zvonul mai ales ca nici un copil din zona nu disparuse. La fel intr-un sat de langa Giurgiu un amic incerca sa ma convinga ca bunicul sotiei lui prinsese un somn care ara asa de mare incit dupa ce a fost pus in caruta ,coada ii atarna pe jos ,spunand ca ar exista si o poza dar nu o mai gaseste.Cred ca foarte multi au auzit asemenea povesti si ca exista si exemplare de exceptie, totusi nimic concret .

Numai bine...

Avatar utilizator
shootgun
veteran
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 10 Feb 2005, 17:42
Localitate: City of London
Contact:

Mesaj de shootgun » 09 Dec 2007, 23:55

cipic scrie:Am vazut o emisiune acum 6-7 ani pe Prima TV in care erau prezentate numai fenomene paranormale,prezentatorul era un tip brunet si am vazut intr-o revista ca era si pescar!!!In emisiunea aceea era prezentat lacul Mihailesti,despre care satenii spuneau ca sunt monstrii de somni acolo,unul dintre ei spunea ca era cu vacile la camp si una dintre ele s-a dus sa bea apa si a fost trasa in apa de un asemenea monstru iar un cioban spunea ca pe an ii dispar 2-3 oi atunci cand se duc sa bea apa!!!Acum cat de adevarat o fii nu stiu dar cert e ca lacul Mihailesti e vestit pt somnii record pe care ii are!!!
Am vazut si io pe Discovery...Numa ca aia care trageau animale in apa erau crocodili....
Haideti sa fim seriosi...Nu zice nimeni ca nu sunt imensitati in apele noastre...dar ma intreb cat trebuie sa cantareasca somnul ala ca sa poate trage o vita de cateva sute de kilograme in apa... :roll:

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Mesaj de old_radu » 10 Dec 2007, 18:53

Fiti seriosi :!:
La mine in zona,pe Somesul Mare,a aparut la un moment dat un somn foarte mare.Somnul inota inspre amonte si la un moment dat,la un cot al Somesului,pestele nu a mai putut lua curba.A inceput sa faca manevre,inainte,inapoi si nu a putut vira decat dupa ce au venit cei de la Apele Romane,cu escavatoare care au largit cotul albiei si somnul a putut sa-si vada , nestingherit,de drumul sau.
Mentiune :=in acea zona Somesul are o latime de cel putin 40 metri.
:lol: :D :lol:
Fir intins ! tuturor. :wink:

Avatar utilizator
OvidiuRus
veteran
veteran
Mesaje: 584
Membru din: 26 Mar 2007, 19:42
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de OvidiuRus » 10 Dec 2007, 19:15

old_radu scrie:Fiti seriosi :!:
La mine in zona,pe Somesul Mare,a aparut la un moment dat un somn foarte mare.Somnul inota inspre amonte si la un moment dat,la un cot al Somesului,pestele nu a mai putut lua curba.A inceput sa faca manevre,inainte,inapoi si nu a putut vira decat dupa ce au venit cei de la Apele Romane,cu escavatoare care au largit cotul albiei si somnul a putut sa-si vada , nestingherit,de drumul sau.
Mentiune :=in acea zona Somesul are o latime de cel putin 40 metri.
:lol: :D :lol:
Fir intins ! tuturor. :wink:


:) :) :) :):) :lol: :lol: :lol: haha.

* topicu asta a devenit un fel de paranormal si povesti de groaza :))
* singurul somn imens pe care pot sa zic ca l-am vazut personal a fost pe raul mures cu multi ani in urma agatat de un prieten intr-un gropan din mures , adus la mal somnul nu o mai venit impotmolindu-se in mol sub propria greutate , moment in care prietenul a incercat sa traga de el , pestele a zvacnit o data si a fost luat de curent , fiind foarte obosit de drill apa l-a dus vreo 100 m , oamenii de pe malul opus strigau disperati : " Ma pestele , ma pestele se duce " :)) , cam dupa 100 m si-a revenit si a lasat in urma un val , cand inchind ochii il si vad . :( , oricum nush dupa terapia asta cu curent si greblatul apelor cu setca ce a mai ramas dar deh cine stie .

Avatar utilizator
cipic
veteran
veteran
Mesaje: 1078
Membru din: 09 Dec 2006, 15:59
Localitate: Bucuresti

Mesaj de cipic » 10 Dec 2007, 20:23

shootgun chestia cu vitele si oile am vazuto la tv pe Prima Tv!!!

Avatar utilizator
OvidiuRus
veteran
veteran
Mesaje: 584
Membru din: 26 Mar 2007, 19:42
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de OvidiuRus » 10 Dec 2007, 20:36

nu are nimeni inregistrare sau ceva , youtube ? cand a fost ? cum ii zice ? a fost stire ?

Scrie răspuns