Enorm nu ? :O

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
dan popa
senior
senior
Mesaje: 440
Membru din: 01 Dec 2006, 09:33
Localitate: Focsani , Vrancea

Mesaj de dan popa » 01 Dec 2007, 17:42

Daaa, enorm.....cat p-aci sa cad cand l-am vazut.. :lol: :lol: :lol: :lol:
Asta e mare????? ....veniti voi in baltile de la Doaga (Vrancea) si acolo sa vedeti bau-bau...nu asta....
Poate pe forumul asta intra si vreunul din baietii de la Constanta (scafandri de profesie) sa povesteasca ei cam ce au vazut in apa aia.
In 2005 au fost adusi de un boss (nu pot sa-i dau numele, dar cine-i din zona stie de cine-i vorba) sa caute un profesor de inot care a disparut dintr-o data in fata mai multor persoane care erau la scaldat (era in vara lui 2005). Nu l-au gasit nici pana azi.
De atunci a fost interzis scaldatul in Doaga.....pana anul acesta cand s-a revenit asupra acelei decizii...oare de ce????????
Aaaaa era sa uit , anul trecut in toamna (2006) au fost chemati iar ''baietii) dupa un copil care s-a inecat acolo...si nu au mai venit.....ca e riscant cica.....dupa ce au vazut cam ce-i pe acolo....asa ca..... :censored: :censored: :censored:

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 01 Dec 2007, 20:00

Cu copii mai auzisem si eu. Dar chiar si cu profesori de innot ! :lol:
Bai ce balti tre sa fie acolo. :shock:

Avatar utilizator
dan bobei
veteran
veteran
Mesaje: 8221
Membru din: 08 Dec 2005, 19:07
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de dan bobei » 01 Dec 2007, 20:07

Treaba asta am auzit-o peste tot prin tara pe unde am fost. E un fel de mioritza... :lol:

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Mesaj de Zamfi » 01 Dec 2007, 22:01

dan bobei scrie:Treaba asta am auzit-o peste tot prin tara pe unde am fost. E un fel de mioritza... :lol:
Perfect de acord!
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
arapaima
senior
senior
Mesaje: 359
Membru din: 21 Mar 2007, 17:48
Localitate: bucuresti

Mesaj de arapaima » 02 Dec 2007, 01:26

Este foarte interesant faptul ca scafandrii profesionisti se feresc sa intre in balti de teama pestilor. :lol: :lol: .Chiar nu a auzit nimeni de Cousteau,nu l-a vazut nimeni la Teleenciclopedia?Aluia de ce nu-i era domne teama sa intre nicaieri.Am auzit povestea asta cu scafandrii care au intrat o data si a doua oara ei nu mai intra,cred ca aproape in fiecare judet din tara asta.Daca le e frica de pesti de ce s-au facut scafandrii,sau de ce nu vorbeste nimeni cu Onaca.Nu pare a se speria de pesti. :lol: :lol: :lol: :lol: Saracii scafandrii!!

Avatar utilizator
OvidiuRus
veteran
veteran
Mesaje: 584
Membru din: 26 Mar 2007, 19:42
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de OvidiuRus » 02 Dec 2007, 10:22

oricum cat ar fi de mare somnu` asta dar nu o inceput sa asasineze oameni.Pai asa pe spuse nu cred ca si eu am auzit povesti si oameni care mint cu o seninatate :) despre somni de nu incap in barca bla bla bla.

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Mesaj de zvic » 02 Dec 2007, 10:29

Si eu am auzit de 2 povesti de genul asta, una pe Somes, la podul de la Ciocmani, unde este un gropan imens la baza unui perete de stanca si s-au bagat scafandrii sa caute corpul unuia ce s-a inecat si ziceau ca sunt niste somnoci monstri in zona, una despre unul din barajele din cluj, nu mai stiu exact, in care au intrat scafandrii sa verifice digul ca avea niste crapaturi si cica ar fi vazut niste lostrite imense si au zis ca ei nu mai intra.

Am mai auzit, cand eram student, de la un tip care avea neamuri intr-un sat undeva pe dunare, o poveste cu un somn imens care cand s-a retras apa a ramas blocat intr-un brat mort, nu mai stiu cum l-au scos dar zicea ca avea vreo 200kg.

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de pikeman » 02 Dec 2007, 10:53

zvic scrie: Am mai auzit, cand eram student, de la un tip care avea neamuri intr-un sat undeva pe dunare, o poveste cu un somn imens care cand s-a retras apa a ramas blocat intr-un brat mort, nu mai stiu cum l-au scos dar zicea ca avea vreo 200kg.
asta o pot confirma de la un pretin de la Harsova, care cand era mic a asistat la prinderea unui somn intrat primavara cand se revarsa dunarea in padurile de langa, nu a zis totusi sa aibe 200, ci peste 100 si ca ii intra capu si umerii lejer in gura lui (avea 5 ani), somnu a fost prins la varsa (sau cum ii zice la chestia aia cu multe inele)

Avatar utilizator
Armand
veteran
veteran
Mesaje: 807
Membru din: 20 Apr 2005, 10:20
Contact:

Mesaj de Armand » 02 Dec 2007, 11:22

Eu am auzit pobestea cu somnu de 300 de kile prins odata pe barajul de la Stanca Costesti(prut) , a doua oara pe lacul de linistire la japca, a treia oara undeva in amonte de baraj la mate de gaina si a patra oara in sopron la un satean(ramas dupa viitura)....

A dreaq kelea pe somnu asta....nu se mai satura si fie prins!

Cred ar trebui publicat mitul somnului de 300 de kile :lol:
Spining....Prea bun ca sa fie light...

gelupescar
junior
junior
Mesaje: 38
Membru din: 07 Noi 2007, 07:57
Localitate: cluj napoca
Contact:

Mesaj de gelupescar » 07 Dec 2007, 20:26

treaba cu lostrita de la cluj era pe barajul de la Tarnita,sunt exemplare mari acolo,le-au vazut multa lume,nu se stie exact cam ce dimensiuni si kg ar avea,in orice caz nu cred ca au mai mult de 80 kg,nicidecum sute

Scrie răspuns