Enorm nu ? :O

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 01 Dec 2007, 01:03

:) :lol:

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de pikeman » 01 Dec 2007, 01:05

tudor scrie: (vad ca putem bate campii si fara Alex_)
conteaza sa fie "cu gratie" :lol:

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 01 Dec 2007, 01:17

eu nu radeam de ce zicea tudor de alex. chicoteam doar. se pare ca exista posibilitatea sa fiu inrudit cu andrei. povestea asta o stiu si eu, doar ca la noi in familie a ajuns un pic deformata. he he he

in filmul de-l stiu eu, tot la boboc intrase. da' s-a rupt oistea si n-a mers cu boii, a fost nevoie sa se dea o fuga rapida la cooperativa de unde s-a luat un tractor, ca altfel nu vroia afara monstrul.

noroc cu neamu' respectiv care era martor la eveniment, era tot veterinar in sat si-l stiau aia, ca altfel nu i-ar fi dat tractorul. totusi, avea numa 200 de kile :)

daca mai stam putin, s-ar putea sa descoperim ca si altii stiu povestea, caz in care alex avea dreptate si avem ADN de psihopati.

noapte buna! :)

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de pikeman » 01 Dec 2007, 09:24

eugen scrie: in filmul de-l stiu eu, tot la boboc intrase. da' s-a rupt oistea si n-a mers cu boii, a fost nevoie sa se dea o fuga rapida la cooperativa de unde s-a luat un tractor, ca altfel nu vroia afara monstrul.
noapte buna! :)
io, am auzito denaturata rau pe la arad, pe unu din crisuri sa fi fost, zice mie cineva cam asa:

" ma la noi se duce unu la peste, si un somn mare (200kg) avea obiceiu la o ora sa urce la deal la papa, vine aista speriat acasa >>nevasta nu mai merg la peste, crocodilu, mare<< >>hai ma, esti nebun, nu exista<< , una peste alta se mai duce aista pe acolo, se prinde care ii traba , ia tractoru su shufa baga bobocu, sil plezneste, dar il plezneste asa tare cai rastoarna namila tractoru si ajung sa cheme paia de la electrica cu macaraua " :lol: :lol: :lol: aista am auzito, pescareasca ori ba, nush, pe lagna dalea cu fetita de 4 ani care se juca cu picioarele in apa la ponton si o halito somnu , si alta cu o fomeie care inota si o lovito (crap sau somn nu mai retiu) in burta si so dus la fund....amu daca is pescaresti :lol: :lol: :lol: :lol:

andrei-ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 9168
Membru din: 06 Mai 2004, 13:08
Localitate: Rm. Valcea
Contact:

Mesaj de andrei-ovidiu » 01 Dec 2007, 10:22

peste 2,5 m am spus, deci putea sa aiba si 3m si mai mult :twisted:

iar despre exemplare enorme s-a mai auzit, in schimb nu stiu pe nimeni sa-mi fi aratat o poza, o dovada, ceva care sa certifice veridicitatea celor spuse in popor de acum cativa zeci de ani... :roll:

somnu' nu este cel mai mare peste de apa dulce? se spunea ca arapaima este, dar ma-ndoiesc...

Avatar utilizator
OvidiuRus
veteran
veteran
Mesaje: 584
Membru din: 26 Mar 2007, 19:42
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de OvidiuRus » 01 Dec 2007, 10:36

io zic ca exagerarile astea din popor nu-s facute intentionat , poate nu aveau cantare nu ? :)

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 01 Dec 2007, 11:03

Exista un fenomen universal pe care l-am verificat personal prin toate tarile pe unde am fost.
Pestele mort creste mult mai repede decat cel viu. Da, da !
De cele mai multe ori creste aiurea. Nu-si mai paztreaza proportiile de pe vremea cand era in viata. Si asa ajunge la 300 de kg chiar daca in lungime n-a luat decat 5cm.
Si cu cat trece timp mai mult de la moartea pestelui cu atat el se dezvolta mai tare.
Cresterea capturii este deasemeni direct proportionala cu numarul celor care o comenteaza. :lol:

andrei-ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 9168
Membru din: 06 Mai 2004, 13:08
Localitate: Rm. Valcea
Contact:

Mesaj de andrei-ovidiu » 01 Dec 2007, 11:15

tudor scrie:Exista un fenomen universal pe care l-am verificat personal prin toate tarile pe unde am fost.
Pestele mort creste mult mai repede decat cel viu. Da, da !
De cele mai multe ori creste aiurea. Nu-si mai paztreaza proportiile de pe vremea cand era in viata. Si asa ajunge la 300 de kg chiar daca in lungime n-a luat decat 5cm.
Si cu cat trece timp mai mult de la moartea pestelui cu atat el se dezvolta mai tare.
Cresterea capturii este deasemeni direct proportionala cu numarul celor care o comenteaza. :lol:
excelent tudore :lol: ultimul paragraf este super :lol:

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de pikeman » 01 Dec 2007, 12:41

tudor scrie:Exista un fenomen universal pe care l-am verificat personal prin toate tarile pe unde am fost.
Pestele mort creste mult mai repede decat cel viu. Da, da !
De cele mai multe ori creste aiurea. Nu-si mai paztreaza proportiile de pe vremea cand era in viata. Si asa ajunge la 300 de kg chiar daca in lungime n-a luat decat 5cm.
Si cu cat trece timp mai mult de la moartea pestelui cu atat el se dezvolta mai tare.
Cresterea capturii este deasemeni direct proportionala cu numarul celor care o comenteaza. :lol:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: sa vezi cum creste si numarul de capturi :lol: :lol: :lol: :lol: vezi ca si cantitatea de alcool e proportionala cu trebile astea :wink:

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Mesaj de SF » 01 Dec 2007, 15:33

Ce ma face sa zimbesc ii faptu ca in Romania multe capturi +20 ajung rapid la stiri cu titluri gen "monstru din...., sau, monstrul din ..a fost prins ...drill-uri epice si vitejia pescarului " , nu toti fac asta , da mi se pare putin cam penibil sa chemi ProTV cind scoti un peste . Daca ar fi o emisiune da , sau pe un canal de profil daca ar exista , da nu la stiri , mi se pare penibil sa trimiti o echipa de filmare in teren pentru ca ai primit un telefon ca unu o prins un peste si la responsabil i se pare ca-i de bagat la stiri .

Logica psihopata imi spune ca aia care chiar au prins un peste categoria "monstru" in ghilimele , si au sunat da aia de la TV le-au ris in nas , crezind ca-i teapa , musai ca au turbat pe mal linga peste , cum adica sa nu ajungi la stiri cu un peste hahaha!!!

Fir Intins!!!

Scrie răspuns