Drill de vis

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
MARIUS POPA
veteran
veteran
Mesaje: 3263
Membru din: 15 Iul 2007, 15:57
Localitate: Bistrita si Alba Iulia(Ro)

Mesaj de MARIUS POPA » 24 Feb 2008, 12:41

adevarul i , ca nu-si permite oricine!japonezul , eu cred ca era cam amator, dadea la mulineta aia, si cu rost si fara rost, cred ca pestele era mult mai mare ca si el :lol: !frumos drill, vis pentru uni, realitate pentru altii!referitor la scule, ce s amai zici, tragea de bat de parca era elastic, si nimica tata, noi tragem de ele cu grija sa nu puste, sa nu se zgiriie, ....!comparatia e mult prea mare, ce fire folosea?!in partea adoua parca avea spatele mai mare, o crescut intre timp!lor li de ajuns orezul , pestele e ceva gen raci la noi, nu maninca zilnic sau spataminal!
totusi cunosc limitele farplaiului, asta ebine, la noi se mai lucreaza!
salut!
Imagine
Mai intai ii faci hoti, si apoi ii pedepsesti ca fura!....V.Hugo
Daca vrei sa stii cine este un om, da-i o functie de conducere. (Robert Brasillach)
Fii pescar nu talhar.

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 24 Feb 2008, 13:33

Scrie pe youtube ca firul era de 100lbs.

Avatar utilizator
oby 1
veteran
veteran
Mesaje: 1356
Membru din: 13 Dec 2005, 17:55
Localitate: iasi

Mesaj de oby 1 » 26 Feb 2008, 14:00


tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 12 Apr 2008, 10:37

S-a intamplat saptamana trecuta undeva in sudul Europei :

http://www.youtube.com/watch?v=L7sX1Im92tw

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 12 Apr 2008, 10:45

frumos de tot Tudor! bravo!

zi-ne si noua, este o lanseta din ceva fibra de sticla? ca prea se indoia toata... super tari fazele cand o lua pe sub barca... cat a avut? 35- 40k?
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 12 Apr 2008, 11:01

Lanseta e o Daiwa Ninja boat interline si mulineta o Okuma Salina SA65.
Somnul a avut cam 50kg. Era foarte greu ca avea capul mare de tot, de aceea credeam ca mi-am batut recordul dar nu avea decat 1m86. Avea si un burdihan mare si plin.

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 12 Apr 2008, 11:03

bun! bun! iar drill-ul super!
cum trage unul din asta? se simte in fir? iti muta umarul? sau se zguduie barca? :D
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

onesti
veteran
veteran
Mesaje: 981
Membru din: 05 Noi 2004, 06:49
Localitate: canada

Mesaj de onesti » 12 Apr 2008, 12:33

Felicitari Tudor!
Esti multzumit de mulineta? Am vazut ca de vreo doua ori i-ai umblat pe la bail. Au scos recent cei de la Okuma si varianta cu baitrunner.
Ce fir ai folosit?
A fost simpatic si cameramanul, mai ales la o faza mai spre sfarsit cu caracterizarea "pozitziei atletice" :lol:
Merci pentru film!

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 12 Apr 2008, 12:44

Mulineta avusese un accident chiar in dimineata aia si i-a iesit pick-up-ul. De aia o tot incercam cu mana sa nu-i sara din nou in timpul drill-ului. Altfel merge bine. Are o frana puternica care chiar tine.
Firul este foarte gros, un textil de la Balzer mi se pare. E dat pentru 53kg. Nu conteaza marca, gros trebuie sa fie la tipul asta de pescuit unde tii firul in mana si intepi cu mana. Si asa te tai pe mana si cu fir gros, iti dai seama daca firul ar fi foarte subtire...

Avatar utilizator
MARIUS POPA
veteran
veteran
Mesaje: 3263
Membru din: 15 Iul 2007, 15:57
Localitate: Bistrita si Alba Iulia(Ro)

Mesaj de MARIUS POPA » 12 Apr 2008, 12:51

foarte tare!lanseata am observat ca se comporta genial, se indoaie bine, are forta si rezerva de putere buna!felicitari !pai numai cu astfel de fire , altfel risti sa rupi totul in fata unui "buldozer" ca cel din filmulet! 8)
Imagine
Mai intai ii faci hoti, si apoi ii pedepsesti ca fura!....V.Hugo
Daca vrei sa stii cine este un om, da-i o functie de conducere. (Robert Brasillach)
Fii pescar nu talhar.

Scrie răspuns