Drill de vis

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
shootgun
veteran
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 10 Feb 2005, 17:42
Localitate: City of London
Contact:

Mesaj de shootgun » 19 Feb 2008, 22:23

Da ma gandesc eu, asa in sinea mea... cred ca pescuitul oceanic e de 20 de ori mai scump... :roll:

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 19 Feb 2008, 22:25

mai scump ca ce?

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 19 Feb 2008, 22:26

Vrei linkuri catre materialul utilizat de nipon ?

Avatar utilizator
shootgun
veteran
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 10 Feb 2005, 17:42
Localitate: City of London
Contact:

Mesaj de shootgun » 19 Feb 2008, 22:37

Mai scump ca pescuitul in apa dulce....
Da, vreau niste link-uri chiar sunt curios.

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 19 Feb 2008, 23:08

Inainte de linkuri iti expun niste mici informatii. Trebuie vapor ca lumea, motorizat peste 600 de caluti. Deci cand demareaza cam consuma, nu ? Mergi cu el pana unde e pestele, 1 ora sau 2. Echipajul trebuie si el platit.
Cauta pe web "zenaq" cauta tenryu" mai sunt si "evergreen". Mulinete saltiga sau stella. Nu alea mici ! Poate iti vei da seama cat costa. :lol:

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Mesaj de SF » 20 Feb 2008, 01:19

tudor scrie: Cauta pe web "zenaq" cauta tenryu" mai sunt si "evergreen". Mulinete saltiga sau stella. Nu alea mici ! Poate iti vei da seama cat costa. :lol:
Parca ziceai ca nu-ti place apa sarata hahaha!!! Vreo excursie , ceva .
Daca scazi echipamentu , nu-s asa scumpe Tudor . Insa combourile alea trec de 1000 de euro lejer , si de 1,200 grame hahaha!!! Nici nu ai nevoie de atitia cai putere . O zi iese de la 400 la 600 dolari , intre 4-5 persoane iese rezonabil , daca stai sa te gindesti ca in tara te poate costa o balta cam jumate sau mai bine , si perspectivele is altele .
Zborurile insa te usca , plus escale , risti cu echipamentu . Maldive , Andaman , Seychelles , Nicobar , Tanzania , Madagascar , in speta oceanu Indian , is mai aproape . Komodo , Three Kings , Fiji si din astea is la dracu-n praznic .
Deocamdata ma mai rabd , da tare ma minca , drept sa spun , sa ma retrag pe o insula din asta mai incolo , pesti la discretie si liniste , ce-ti poti dori mai mult hahaha!!!
GT mai este si in Marea Rosie , egiptenii au chartere de pescuit pe mare , si chiar si din Israel . Ii drept ca putini si mai mici .
Carangide ai si mai aproape , vezi Delta Ebro si palometele gigant , is din aceasi familie si au acelasi comportament , prima fuga ii super violenta . Toata chestia ii sa te ti in barca cu hula de fund , bine , vreu sa zic sa pescuiesti , ca de tinut te ti hahaha!!

http://www.youtube.com/watch?v=Kx13PQ55 ... ed&search= vezi cum se misca barca hahaha!!!

Fir Intins!!!

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 20 Feb 2008, 10:31

Pai o excursie din asta de mult imi doresc. Mi s-a propus pentru luna viitoare la Madagascar. 2500 euro all included in afara de material. Lansete si mulinete ma mai descurc. Nalucile sunt destul de costisitoare, popere intre 50 si 100 euro bucata. In medie prind trei pesti si sunt praf. Vad eu alta data. :lol:
Palomete am prins si eu, dar fiind totusi mici nu m-au impresionat foarte mult.
Vine ea si vremea tropicelor. 8)

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Mesaj de SF » 20 Feb 2008, 13:29

Nu-s asa scumpe popperele tropicale , is de la 15 la max. 30 , si rezista la mai multi de trei pesti , conteaza si ce , ii drept . Acuma daca vrei ceva semnat Eric le Guyader , platesti , insa cum is cam scumpe .... nu prea is verificate , asa ca putini se arunca , da ii o scula frantuzeasca hahaha!!!

Io zic sa-ti verifici echipamentu pe palomete in fata Delta Ebro , in mare , din barca sau de pe mal . Se da cu echipament tropical light , si astia ce-i vezi in video urmator is palomete ( palometon in functie de zona , oricum is doua specii si una ii mica rau ) , deci carangide . Daca marimea asta nu te multumeste , nu stiu eu , poate lesi somnii aia un pic in pace dupa asta
http://es.youtube.com/watch?v=L1_d0Khfz ... re=related

Astia cred ca-s in Valencia , ii o iesire de apa dulce acolo , iesirile de apa dulce is un magnet pentru animalele astea .

Fir Intins!!!

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 20 Feb 2008, 13:56

http://www.youtube.com/watch?v=1X3rbPxSJDk

mie imi place mult cum ataca modelu' asta de avat. :)

dragos74
veteran
veteran
Mesaje: 778
Membru din: 01 Feb 2005, 21:15
Localitate: bucuresti

Mesaj de dragos74 » 20 Feb 2008, 14:21

Exact cu streemerul ala care i l-am aratat ultima data cand a fost in Romania....sti tu ,cand am baut berile alea in Herastrau :wink:
...ce plagiatori sunt si astia.... :?

Scrie răspuns