Daca PLOUA FARA OPRIRE , ce facem?

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 05 Mai 2008, 07:18

daca malurile nu-s alunecoase si apa nu e foarte tulbure, se poate pescui cu pelerina si cizme de cauciuc.
fiecare pescuit are farmecul lui.
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
Chief
veteran
veteran
Mesaje: 2067
Membru din: 17 Apr 2007, 20:08
Localitate: Tg.Mures
Contact:

Mesaj de Chief » 16 Mai 2008, 09:49

Cat mai mare potopul cu atat mai mica presiunea pe lacuri, mai ales in weekend. Pelicula apei se tulbura si te mascheaza, zgomotele facute de barca sunt acoperite de zgomotul de fond al ploii, apa se oxigeneaza... excelent pentru salau! Vorbesc de lacuri...
i am haunted by waters ...

www.chiefsfishing.ro
www.abrevis.ro

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 16 Mai 2008, 09:55

dar este asa de trist cand nu prinzi.

Si am avut candva o partida in noiembrie in care toata ziua a plouat fara nicio pauza, dar am prins..nu am simtit cand a ajuns apa la chiloti... deh eram fericit.

dar cand nu prinzi, asa iti vine sa suspini :cry:
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Avatar utilizator
Chief
veteran
veteran
Mesaje: 2067
Membru din: 17 Apr 2007, 20:08
Localitate: Tg.Mures
Contact:

Mesaj de Chief » 16 Mai 2008, 10:14

Confortul termic e foarte important. Trebuie sa te asiguri ca spatele si fundul raman uscate. E de preferat si picioarele si capul. Asta asigura si o temperatura relativ constanta. Daca reusesti asta nu poate fi prea rau. Daca prinzi apa la chilotei poti sa te retragi ca oricum nu-ti mai sta capul la pescuit.
i am haunted by waters ...

www.chiefsfishing.ro
www.abrevis.ro

Avatar utilizator
fisherman
veteran
veteran
Mesaje: 736
Membru din: 14 Ian 2005, 14:51
Localitate: Alba Iulia

Mesaj de fisherman » 16 Mai 2008, 10:20

una dintre cele mai placute partide de pescuit am facut-o intr-o vara, pe o ploaie mocaneasca. era destul de cald si eram numai eu pe cel putin 200 de metri de Mures. asa ca de atunci nu mai consider ploaia un impediment. sa fie cat de cat cald si sa nu bata vantul, in rest e OK.
The WORST day fishing is better than the BEST day working!

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 16 Mai 2008, 11:37

mereu am in geanta pelerina, chiar si vara.
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
fisherman
veteran
veteran
Mesaje: 736
Membru din: 14 Ian 2005, 14:51
Localitate: Alba Iulia

Mesaj de fisherman » 16 Mai 2008, 11:43

nici eu nu ma despart de ea niciodata, chiar daca e de cele mai multe ori incomod sa o car.m-a salvat nu o singura data de un "murat" pe cinste.
The WORST day fishing is better than the BEST day working!

Avatar utilizator
mihali
veteran
veteran
Mesaje: 892
Membru din: 20 Ian 2007, 21:16

Mesaj de mihali » 17 Mai 2008, 07:31

Ultimile zile am avut parte de lungi reprize de ploaie. Si eram pe barca. Perelina m'ar fi salvat pe mine dar nu si barca si tot ceea ce este in ea. Folosesc o folie de polietilena care imi acopera toata barca. Dupa ploaie si inainte de ploaie pestele este mai activ. Deci nu putem renunta nici daca vremea nu este prea blanda cu noi.

Avatar utilizator
edâ„¢
veteran
veteran
Mesaje: 1803
Membru din: 04 Iul 2005, 23:46
Contact:

Mesaj de edâ„¢ » 23 Mai 2008, 22:24

Inainte nu conta daca ploua si o saptamana :lol: aveam haine de schimb sau umbrela cand dadeam la stationar sau pelerina cand o luam la picior pe malul apei si nu vroiam sa ma ud la genunchi sau numai hainele de pe mine si baschetzi, cand vroiam un dus rece vara si ne bagam prin apa, era o senzatie minunata sa fi ud pana la chilotzi, sa te taransti prin tufaraie pline de umezeala pana se albeau degetele de la picioare de atata apa ca sa ajungi la locurile greu acesibile pe rau si stiai ca de fiecare data lu-ai ceva hotarat acolo in locul ala cu apa pana la genunchi, plouat,plin de noroi si frunze :lol: chiar merita atunci, ce nu faceam ptr putzina adrenalina si peste mare

Dar acum dupa o operatzie de rinichi(patru taieturi :( ) nu imi mai arde de udat :lol: si vb lui michael pelerina nu lipseste

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 23 Mai 2008, 23:12

oamenilor, fratii mei obsedati la fel, toti avem pelerine, dar de departe cel mai trist mi se pare sa scoti barca din portbagaj , in timp ce ploua... sa o umfli in timp ce ploua...sa vaslesti in timp ce ploua, sa-ti dea bip nevasta si sa-ti vina sa uiti telefonul in masina.... :D toate astea pe o ploaie continua.

brrr!
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Scrie răspuns