curios

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

onesti
veteran
veteran
Mesaje: 981
Membru din: 05 Noi 2004, 06:49
Localitate: canada

Mesaj de onesti » 28 Feb 2008, 21:21

Interesanta observatzie. In Quebec, cand cumperi un permis de pescuit pt anul in curs, tzi se da gratuit o revista in care sunt precizate perioadele de prohibitzie pe anul respectiv pt fiecare specie in parte, limitele permise de peste retzinut pe specie, pe zi, pe permis de pescuit si toate celelalte detalii.
Ce mi s-a parut interesant e ca se specifica: daca in cazul in care ai prins un peste in perioada in care pescuitul speciei respective era interzis, pestele se va returna in apa VIU SAU MORT! Mi se pare o chestie de luat in consideratzie.

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 28 Feb 2008, 23:41

onesti scrie:Interesanta observatzie. In Quebec, cand cumperi un permis de pescuit pt anul in curs, tzi se da gratuit o revista in care sunt precizate perioadele de prohibitzie pe anul respectiv pt fiecare specie in parte, limitele permise de peste retzinut pe specie, pe zi, pe permis de pescuit si toate celelalte detalii.
Ce mi s-a parut interesant e ca se specifica: daca in cazul in care ai prins un peste in perioada in care pescuitul speciei respective era interzis, pestele se va returna in apa VIU SAU MORT! Mi se pare o chestie de luat in consideratzie.
Pestele care e "returnat" mort, adica cel care a inghitit carlig sau ancora ar trebui taiat in bucati ca sa poate fi mancat de pestii rapitori, altfel de ce sa il mai arunci? Nu e mai bine sa il arunci direct in esofag si apoi in burta? :lol:

onesti
veteran
veteran
Mesaje: 981
Membru din: 05 Noi 2004, 06:49
Localitate: canada

Mesaj de onesti » 29 Feb 2008, 00:16

Desigur, daca privesti problema ca "pescarul hoinar" :peste=prajeala=
direct in esofag si apoi in burta?
=economie la fondurile alocate halelii, atunci este mai bine! Pe forum se accepta scuze de genu asta. Insa in viatza reala, in locuri ceva mai civilizate unde se aplica legea, nu stiu daca odata prins cu stiuca-n tzosca de "organu" in prohibitzie , acelasi argument cu esofagul mai sta'n picioare.

SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Mesaj de SVF » 29 Feb 2008, 15:00

alooo,e inchis la stiuca si noi ne laudam ca halim icrele speciei,v-ati dilit fratilor."in fiecare pescar traieste un mic braconier",depinde de fiecare daca il trezeste la viata sau nu. :oops: :oops:

tali
veteran
veteran
Mesaje: 701
Membru din: 16 Mai 2006, 16:18
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de tali » 29 Feb 2008, 15:09

alooo,e inchis la stiuca si noi ne laudam ca halim icrele speciei,v-ati dilit fratilor."in fiecare pescar traieste un mic braconier",depinde de fiecare daca il trezeste la viata sau nu
din cate am inteles yo e prinsa pe o balta probabil cu plata asa ca nu va mai dati rotunzi cu prohibitia!!! Pe o balta cu plata concesionaru pune conditiile nu se aplica legile tarii acolo.

SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Mesaj de SVF » 29 Feb 2008, 15:20

Cand vei fii sigur ca e pe o balta privata atunci sa vorbesti,dar poate de vina e natia de editat de Michael,voi vorbiti si apoi ganditi.

daca mai vad ceva despre natii,nu vei mai posta,te avertizez!

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 29 Feb 2008, 15:53

de aici in jos nu vreau sa mai vad tensiuni,atacuri etnice,zonale,religioase,etc,ori topicul se inchide si mesajele vor fi sterse.
fiecare isi va exprima parerea pur persoanala,fara insa a jigni pe ceilalti.

tnx

Ultima oară modificat 29 Feb 2008, 16:06 de către Michael, modificat 1 dată în total.
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
hades
veteran
veteran
Mesaje: 555
Membru din: 03 Mar 2007, 17:57

Mesaj de hades » 29 Feb 2008, 16:00

Ori ca manca el icrele sau ca taia pestele in bucati si il arunca in apa, marlitele alea tot nu s-ar fi nascut.

Ce e de apreciat este faptul ca a avut curajul sa spuna ca a luat o stiuk care si murea acasa sa o manance.
Ce nu e de apreciat este ca daca folosea struna stiuk aia traia si se nasteau si marzitzele.

Eu nu as vrea sa judec sportivitatea, in plus era pe balta privata.

Voi ce a-ti fi facut??
Daca ai vointa poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, il lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Mesaj de SVF » 29 Feb 2008, 16:06

hai ca m-a scos din sarite asta,daca dupa el faptul ca atragi atentia asupra unei chestii de bun simt,inseamna a te da rotund,atunci da are o gandire limitata, apoi faptul ca am fost avertizat imi da de gandit,stimate moderator,atrage atunci atentia celor care se lauda cu capturi in prohibitie. :!:

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 29 Feb 2008, 16:08

stimate domnule tincu ilie,fiecare face ce si cum il duce capul in timpul lui liber.
pe tine insa te rog sa pstrezi o atitudine amicala pe acest forum.
asa cum scrie CLAR in regulamentul forumului,sunt interzise atacurile la persoana.
daca te simti nedreptatit,reclama-ma.
multumesc.
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Scrie răspuns