Cum cantarim pestele fara sa-l ranim

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

user_chior
junior
junior
Mesaje: 30
Membru din: 28 Mai 2009, 20:14

Cum cantarim pestele fara sa-l ranim

Mesaj de user_chior » 18 Mar 2010, 10:06

Salut
Am urmatoarea problema ... ranesc exemplarele mari in momentul cantaririi ... si cum imi place sa le eliberez ... imi dau seama ca rana provocata este cale de acces pentru diferiti agenti patogeni.
Intrebarea este daca exista o solutie viabila pentru pescarul de spining sa isi cantareasca capturile si in acelasi timp sa le elibereze in stare buna sau trebuie sa ma reprofilez si sa ma multumesc sa masor exemplarele mai mari ...

SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Mesaj de SVF » 18 Mar 2010, 10:12

Vezi exemplul pescarilor de crap.Au o saltea de primire in care pun pestele si-l pot cantari apoi fara sa-l raneasca.Daca scazi greutatea saltelei,la urma vezi cat o avut si pestele. :wink:

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Cum cantarim pestele fara sa-l ranim

Mesaj de pikeman » 18 Mar 2010, 10:40

user_chior scrie:Salut
Am urmatoarea problema ... ranesc exemplarele mari in momentul cantaririi ... si cum imi place sa le eliberez ... imi dau seama ca rana provocata este cale de acces pentru diferiti agenti patogeni.
Intrebarea este daca exista o solutie viabila pentru pescarul de spining sa isi cantareasca capturile si in acelasi timp sa le elibereze in stare buna sau trebuie sa ma reprofilez si sa ma multumesc sa masor exemplarele mai mari ...
hai bre ca am mai discutat asta :lol: de acu ii cantarim cu centimetru :wink:

Ilie nu ii mai da idei, ca asta prinde pesti mai mici decat greutatea saltelei si apoi ma pune sa calculez cu integrale si alte cele, lasa-l asa :lol:

user_chior
junior
junior
Mesaje: 30
Membru din: 28 Mai 2009, 20:14

Mesaj de user_chior » 18 Mar 2010, 10:40

E ok la stationar metoda ... dar daca esti pescar de spin ... mai greu cu salteluta de primire carata dupa tine cnd bati malul apei... la aia ma refeream cand spuneam solutie viabila :D

user_chior
junior
junior
Mesaje: 30
Membru din: 28 Mai 2009, 20:14

Re: Cum cantarim pestele fara sa-l ranim

Mesaj de user_chior » 18 Mar 2010, 10:41

pikeman scrie:
user_chior scrie:Salut
Am urmatoarea problema ... ranesc exemplarele mari in momentul cantaririi ... si cum imi place sa le eliberez ... imi dau seama ca rana provocata este cale de acces pentru diferiti agenti patogeni.
Intrebarea este daca exista o solutie viabila pentru pescarul de spining sa isi cantareasca capturile si in acelasi timp sa le elibereze in stare buna sau trebuie sa ma reprofilez si sa ma multumesc sa masor exemplarele mai mari ...
hai bre ca am mai discutat asta :lol: de acu ii cantarim cu centimetru :wink:

Ilie nu ii mai da idei, ca asta prinde pesti mai mici decat greutatea saltelei si apoi ma pune sa calculez cu integrale si alte cele, lasa-l asa :lol:
Vanitatea mea se masoara in kilograme nu in centimetrii :roll: :roll:

liviu_v
senior
senior
Mesaje: 313
Membru din: 18 Aug 2004, 10:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de liviu_v » 18 Mar 2010, 10:51

Poti folosi gripul cu cantar! Cred ca este cel mai profi!

SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Mesaj de SVF » 18 Mar 2010, 11:00

Da Marius,stiu ca sunteti pescari de spinn :lol: dar mai stiu ca nu mai faceti plimbari lungi ca pe vremuri,v-ati ramolit :lol: si o ardeti pe sub baraj asa intr-o suta de metrii.
Acum serios,nu e neaparat nevoie de saltea,dar o chestie asemanatoare ,gen juvelnic,mototolit si bagat in buzunarul de la spate eu zic ca e ok. :wink:
Ca idee,si eu am asa ceva:
http://www.xxx.ro/sac-pentru ... 0e78a1da3e

Avatar utilizator
adrignat
veteran
veteran
Mesaje: 806
Membru din: 25 Iul 2007, 17:41
Localitate: sighisoara/brasov

Mesaj de adrignat » 18 Mar 2010, 11:04

ilie scrie:Vezi exemplul pescarilor de crap.Au o saltea de primire in care pun pestele si-l pot cantari apoi fara sa-l raneasca.Daca scazi greutatea saltelei,la urma vezi cat o avut si pestele. :wink:
taci ba ca am io sac pt crap ca sa intre balaurii fara sa le iei prea mult mucus sau sa le sara solzii.ii cu fermoar si are 50g cu totu....se face cat un pachet de tzigari cand ii impachetat..plus ca am si spray pt eventualele rani...... :wink:

Avatar utilizator
kamsin
junior
junior
Mesaje: 51
Membru din: 17 Mar 2010, 10:43
Localitate: Carei
Contact:

Mesaj de kamsin » 18 Mar 2010, 12:18

Am luat un grip ET cu vreo 50 de lei si are cantar pana la ... parca 11 kile
l-am legat la centura, de rucsac am legat minciocul si astfel ma pot deplasa impotriva curentului prin rau cand spinneresc. Am toate la indemana. Prind, scot-cantaresc, ma felicit si apoi eliberez.

Gripul e cel mai elegant mod de cantarire, Si mai e si ergonomic

Avatar utilizator
adrignat
veteran
veteran
Mesaje: 806
Membru din: 25 Iul 2007, 17:41
Localitate: sighisoara/brasov

Mesaj de adrignat » 18 Mar 2010, 14:58

am si io un grip dinala........toata faza ii ca pana la 6 kile pierde o juma de kil si pana la 11 kile pierde un kil!deci daca imi arata 11 kile inseamna ca are 12 de fapt! :roll: testat cu greutati de cantar.......

Scrie răspuns