Cum cantarim pestele fara sa-l ranim

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
kamsin
junior
junior
Mesaje: 51
Membru din: 17 Mar 2010, 10:43
Localitate: Carei
Contact:

Mesaj de kamsin » 11 Mai 2010, 21:40

am verificat cantarul ... indeed are greseli de vantarire cam 1 kil la 10
Orice sut in fund e un pas inainte !

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 12 Mai 2010, 07:40

kamsin scrie:am verificat cantarul ... indeed are greseli de vantarire cam 1 kil la 10
Ce conteaza 1 kg la zece kile ? Orice peste chiar si un somn e un exemplar frumos la 10 kg :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
kamsin
junior
junior
Mesaje: 51
Membru din: 17 Mar 2010, 10:43
Localitate: Carei
Contact:

Mesaj de kamsin » 12 Mai 2010, 11:30

Formulez altfel:
am verificat cantarul ... indeed are greseli de cantarire cam 100 grame la kil

:lol:
Orice sut in fund e un pas inainte !

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 12 Mai 2010, 11:40

kamsin scrie:Formulez altfel:
am verificat cantarul ... indeed are greseli de cantarire cam 100 grame la kil

:lol:
Atata merge , doar daca nu vrei sa faci comerti cu peste prins :lol: .... sau acolo e mai profitabil cantarul care masoara mai mult ...

Avatar utilizator
kamsin
junior
junior
Mesaje: 51
Membru din: 17 Mar 2010, 10:43
Localitate: Carei
Contact:

Mesaj de kamsin » 12 Mai 2010, 11:44

Oricum daca nu triseaza cantarul intervin urgent povestile pescaresti care nu 100 grame la kil au marja de adevar
Orice sut in fund e un pas inainte !

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 12 Mai 2010, 11:46

kamsin scrie:Oricum daca nu triseaza cantarul intervin urgent povestile pescaresti care nu 100 grame la kil au marja de adevar
Suna cunoscut :!: :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
taicanoe
veteran
veteran
Mesaje: 1477
Membru din: 17 Feb 2005, 10:33
Localitate: Reșița
Contact:

Mesaj de taicanoe » 13 Mai 2010, 10:01

mai voi inca n-ati aflat ca pestele e singura specie care creste dupa ce e scos din apa si moare ? :lol: asa ca ce rost mai are cantarul ca oricum pestele va avea greutatea pe care o vrem noi :lol:
S'altare și bunăstare !

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 13 Mai 2010, 10:16

taicanoe scrie:mai voi inca n-ati aflat ca pestele e singura specie care creste dupa ce e scos din apa si moare ? :lol: asa ca ce rost mai are cantarul ca oricum pestele va avea greutatea pe care o vrem noi :lol:
:lol: Asa e :!:
Insa nu se poate lua nici dupa lungime greutatea s-a ca de multe ori s-a intamplat ca pesti de aceasi lungime sa aiba greutatii diferite chiar si cu 2-3 kg ( ma refer strict la avat, stiuca si somn in rest n-am idee ) :lol: :lol: :lol:
Poate se inventeaza un ap foto care masoara si greutatea cu raze in timp ce face poza :lol: :lol: :lol:

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 13 Mai 2010, 10:22

Treaba cu greutatea vine de la traditia de a consuma pestele. Adica sa stii cata vreme vei baga in tine din pestele ala. In momentul in care eliberezi sistematic pestele nu te mai intereseaza greutatea. Lungimea ajunge.

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 13 Mai 2010, 11:54

tudor scrie:Treaba cu greutatea vine de la traditia de a consuma pestele. Adica sa stii cata vreme vei baga in tine din pestele ala. In momentul in care eliberezi sistematic pestele nu te mai intereseaza greutatea. Lungimea ajunge.
:lol:
Prindeam frecvent (si mai prind ocazional )avati cam cat piciorul ,dar le dadeam drumul .... Multi nu m-au crezut ca sunt asemenea pesti cand am povestit ... , am adus una acasa sa le dovedesc ,si atunci m-au luat la rost ca de ce nu-iam dat drumul ,.... cine mai intelege ?
de atunci nu ma intereseaza cine ce zice si pescuitul e o placere chiar daca nu prind in ziua respectiva ,macar sunt in natura ,departe de monotonia zilnica a orasului .

Scrie răspuns