Cum cantarim pestele fara sa-l ranim

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de pikeman » 18 Mar 2010, 20:36

adrignat scrie:
ilie scrie:Vezi exemplul pescarilor de crap.Au o saltea de primire in care pun pestele si-l pot cantari apoi fara sa-l raneasca.Daca scazi greutatea saltelei,la urma vezi cat o avut si pestele. :wink:
taci ba ca am io sac pt crap ca sa intre balaurii fara sa le iei prea mult mucus sau sa le sara solzii.ii cu fermoar si are 50g cu totu....se face cat un pachet de tzigari cand ii impachetat..plus ca am si spray pt eventualele rani...... :wink:
tine-l bre acasa, laolalta cu celelalte scule si prafu de pe ele :lol:

da-l incoa de nu, ca unii mai iese la peste si le trebe :P

@kasmin...problema cu gripu e ca mai prindem si cate ceva ce duce spre limita superioara a lui, plus ca nu sta pestele intro pozitie confortabila la cantarire :(
Da Marius,stiu ca sunteti pescari de spinn Laughing dar mai stiu ca nu mai faceti plimbari lungi ca pe vremuri,v-ati ramolit Laughing si o ardeti pe sub baraj asa intr-o suta de metrii.
ti-am zis chiorule sa o mai ardem pe salbatec :lol: daca nu macar sa punem ceva stuf pe dalele alea in poze :lol: mai Ilie, io as mai haladai km intregi ca in tinerete, dar s-a obezat asta si nu mai am cu cine :lol:

SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Mesaj de SVF » 18 Mar 2010, 21:12

Lasa fra ca si mie mi-e dor de-o pescuiala asa la pas,de la Scorei pana la Avrig.Faine mai erau...Plecam dimineatza si ajungeam pe la Avrig tocma' la trinu' de 5 :lol: Acuma m-am inmuiat de la masina asta :lol: Sa auzim de bine si sa va vad iar cu capturi pe micile ecrane :wink:

SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Mesaj de SVF » 18 Mar 2010, 21:14

adrignat scrie:am si io un grip dinala........toata faza ii ca pana la 6 kile pierde o juma de kil si pana la 11 kile pierde un kil!deci daca imi arata 11 kile inseamna ca are 12 de fapt! :roll: testat cu greutati de cantar.......

Hmm,stiam io ca pestii mei erau mai grei,gripu' masii :lol:

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 18 Mar 2010, 21:45

Chiar si cu grip-ul poti rani pestii mari. Pe acestia nu prea tine sa-i agati de buza fara sa aibe sechele grave. Asa ca faceti ca in occident. Metrul pe ei. :lol:

Avatar utilizator
adrignat
veteran
veteran
Mesaje: 806
Membru din: 25 Iul 2007, 17:41
Localitate: sighisoara/brasov

Mesaj de adrignat » 19 Mar 2010, 22:20

daca am avea peste ca in occident mi s-ar rupe de el metru,kil sau alta metoda de a cuantifica "satisfactia capturii".....din pacate asa ne batem in sute de grame si milimetri...diferentele sunt la fotofinish! :lol: :lol: :lol:
io zic sa ne luam un cantar de baie cu noi si sa ne cantarim cu si fara peste.....macar asa de la o partida la alta o sa incercam sa mai slabim ca sa para pestele mai mare! :twisted: :lol: :lol:

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Cantarire

Mesaj de kzoli » 11 Mai 2010, 18:07

In afara de sac si de grip ce recomandati ptr.cantarire pesti rapitori ? Avat clean stiuca ,pana la 5-6 kg max. Exista vreo solutie , metoda ?
Multumesc

Avatar utilizator
XquiZZiT
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 226
Membru din: 15 Mai 2007, 19:40
Localitate: Rusko
Contact:

Mesaj de XquiZZiT » 11 Mai 2010, 19:27

Exista. Metrul de croitorie. Iei lungimea si circumferinta pestelui si poti calcula greutatea. Sunt pe net o gramada de tabele si calculatoare. Daca vrei sa eliberezi pestele in cele mai bune conditii si te intereseaza ce greutate are, asta ar fi cam cea mai sigura solutie. Asta daca nu vrei sa cari vreo saltea de primire dupa tine.
Decat sa-ti fie rau, mai bine sa-ti fie bine!!!

My Videos , My Photos

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 11 Mai 2010, 19:36

XquiZZiT scrie:Exista. Metrul de croitorie. Iei lungimea si circumferinta pestelui si poti calcula greutatea. Sunt pe net o gramada de tabele si calculatoare. Daca vrei sa eliberezi pestele in cele mai bune conditii si te intereseaza ce greutate are, asta ar fi cam cea mai sigura solutie. Asta daca nu vrei sa cari vreo saltea de primire dupa tine.
Multumesc
Incerc sa ma dotez si cu un ap foto si nu ma intereseaza ca are 2 kg sau 3,3 atata timp cat ajunge inapoi viu si nevatamat .... Majoritatea pestilor scot cu mana ,foarte rar folosesc grippul .
Multumesc ptr. idee ...

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Mesaj de old_radu » 11 Mai 2010, 19:54

kamsin scrie:Am luat un grip ET cu vreo 50 de lei si are cantar pana la ... parca 11 kile
l-am legat la centura, de rucsac am legat minciocul...
Scuze !...daca ai grip , la ce iti mai foloseste minciocul?

...si eu folosesc tot un grip de la ET de 25 lbs, dar e cam "pescar" cantarul... :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 11 Mai 2010, 20:08

old_radu scrie:
kamsin scrie:Am luat un grip ET cu vreo 50 de lei si are cantar pana la ... parca 11 kile
l-am legat la centura, de rucsac am legat minciocul...
Scuze !...daca ai grip , la ce iti mai foloseste minciocul?

...si eu folosesc tot un grip de la ET de 25 lbs, dar e cam "pescar" cantarul... :lol: :lol: :lol:
Tot ET e si al meu ,dar numai peste sa fie nu conteaza cantarul .... :lol:

Scrie răspuns