Cleni de primavara-Raul Neajlov

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
Masterclen Adi
senior
senior
Mesaje: 303
Membru din: 09 Sep 2014, 13:51
Localitate: Egiptu' Antic

Re: Cleni de primavara-Raul Neajlov

Mesaj de Masterclen Adi » 01 Apr 2015, 19:36

Da acela este modelul.Ar fi mers foarte bine si varianta dungata cu verde,poate chiar mai bine.The one pentru mine este cormoran roack.Mare pacat ca l-am pierdut in radacinile de salcie.
http://www.totalfishing.ro/image.php?im ... 1384_l.jpg

eu
senior
senior
Mesaje: 357
Membru din: 14 Dec 2004, 13:04
Localitate: Cluj

Re: Cleni de primavara-Raul Neajlov

Mesaj de eu » 01 Apr 2015, 21:54

@3my - ai dreptate, eu doar incercam sa-i raspund la @dumitrache (pe site-ul la care am facut trimitere nu are culoare aia)
@Masterclen Adi - nu ai incercat si o paralela cu strike pro amintit de tine, cel cu verde?

Sincer, la mine sunt castigatoare 2-3 culori de la strike pro baby: cele naturale argintii si cel verde.
Cand mananca pestele bine, e greu, dar merita incercate si alte voblere.

:respekt:
Multa lume, putini oameni...

Avatar utilizator
Masterclen Adi
senior
senior
Mesaje: 303
Membru din: 09 Sep 2014, 13:51
Localitate: Egiptu' Antic

Re: Cleni de primavara-Raul Neajlov

Mesaj de Masterclen Adi » 02 Apr 2015, 10:28

Din pacate nu :).Acum apele sunt tulburi deci slabe sanse la clean vreo 2 saptamani de acum incolo.
Dupa mine la clean merg extremele,adica ori dai cu ceva spre natural,ori cu ceva extrem de colorat.
Cum vedeau voblerul rosu il si urmareau 2-3 m ,apoi il atacau.

dumitrache
junior
junior
Mesaje: 45
Membru din: 12 Noi 2014, 19:44

Re: Cleni de primavara-Raul Neajlov

Mesaj de dumitrache » 02 Apr 2015, 17:54

Multumesc, o sa mi iau si eu. Eu pescuiesc pe sabar numai la lingurite phanter martin 2 grame, niciodata nu ma plictisesc. Cel mai mare anul asta 1kg bucati de 300- 500 grame am prins mai multe. Niciodata n am incercat la vobler, acum sabarul a fost mare, in 2,3 zile si poate pescui.

Avatar utilizator
Masterclen Adi
senior
senior
Mesaje: 303
Membru din: 09 Sep 2014, 13:51
Localitate: Egiptu' Antic

Re: Cleni de primavara-Raul Neajlov

Mesaj de Masterclen Adi » 03 Apr 2015, 09:34

Voblerul este mai eficient decat lingurita.Si ai avantajul ca la acestea de suprafata fiind usoare poti sa le lasi duse de apa in aval si 20-30 m daca nu ai agataturi pacalind cleni mari de tot,plus ca evolueaza si pe distante scurte destul de bine,iar pretul este foarte ok pentru cum se misca in apa.La inceput eram sceptic,vazandu-l asa mic nu credeam ca "inoata" asa bine,dar cand l-am lansat ziceai ca are motor cu reactie,mai ales in curent oscileaza de il mai vezi doar ca o pata rosie in apa :)))).
Fir intins.

Avatar utilizator
Masterclen Adi
senior
senior
Mesaje: 303
Membru din: 09 Sep 2014, 13:51
Localitate: Egiptu' Antic

Re: Cleni de primavara-Raul Neajlov

Mesaj de Masterclen Adi » 05 Apr 2015, 16:10

La multi ani celor cu nume de flori.
Va poftesc la masa :)!
Fire intinse!
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

jean3107
junior
junior
Mesaje: 71
Membru din: 14 Apr 2015, 13:49

Re: Cleni de primavara-Raul Neajlov

Mesaj de jean3107 » 14 Apr 2015, 13:58

Salutare.
De cand ma stiu am locuit la oras si recent m-am mutat la tara.
Neajlovul este doar la 100m in spatele gradinei mele si ador sa merg la pescuit cu toate ca nu am experienta.
Azi am fost la pescuit vreo doua ora si am prins un clean de aproximativ 25cm si doi carasi ca palma.
Mentionez ca neajlovul este destul de ingust si apa nu este mai mare de 80cm, cleanul l-am prins cu o coropisnita mica si carasi cu rame.
Avand in vedere ca sunt incepator dar imi este drag sa merg la pescuit, cu ce m-ati sfatui sa pescuiesc?
De exemplu acel vobler in pot folosi si la undita sau doar la lanseta?
Stiu ca sunt unele trucuri mici ca in orice domeniu care conteaza, va multumesc

jackspinner
veteran
veteran
Mesaje: 712
Membru din: 03 Mai 2010, 20:18

Re: Cleni de primavara-Raul Neajlov

Mesaj de jackspinner » 14 Apr 2015, 19:42

jean3107 scrie:Salutare.
De cand ma stiu am locuit la oras si recent m-am mutat la tara.
Neajlovul este doar la 100m in spatele gradinei mele si ador sa merg la pescuit cu toate ca nu am experienta.
Azi am fost la pescuit vreo doua ora si am prins un clean de aproximativ 25cm si doi carasi ca palma.
Mentionez ca neajlovul este destul de ingust si apa nu este mai mare de 80cm, cleanul l-am prins cu o coropisnita mica si carasi cu rame.
Avand in vedere ca sunt incepator dar imi este drag sa merg la pescuit, cu ce m-ati sfatui sa pescuiesc?
De exemplu acel vobler in pot folosi si la undita sau doar la lanseta?
Stiu ca sunt unele trucuri mici ca in orice domeniu care conteaza, va multumesc
E cam prohibitie http://www.anpa.ro/acte-normative/#more-39

jean3107
junior
junior
Mesaje: 71
Membru din: 14 Apr 2015, 13:49

Re: Cleni de primavara-Raul Neajlov

Mesaj de jean3107 » 14 Apr 2015, 20:31

jackspinner scrie:
jean3107 scrie:Salutare.
De cand ma stiu am locuit la oras si recent m-am mutat la tara.
Neajlovul este doar la 100m in spatele gradinei mele si ador sa merg la pescuit cu toate ca nu am experienta.
Azi am fost la pescuit vreo doua ora si am prins un clean de aproximativ 25cm si doi carasi ca palma.
Mentionez ca neajlovul este destul de ingust si apa nu este mai mare de 80cm, cleanul l-am prins cu o coropisnita mica si carasi cu rame.
Avand in vedere ca sunt incepator dar imi este drag sa merg la pescuit, cu ce m-ati sfatui sa pescuiesc?
De exemplu acel vobler in pot folosi si la undita sau doar la lanseta?
Stiu ca sunt unele trucuri mici ca in orice domeniu care conteaza, va multumesc
E cam prohibitie http://www.anpa.ro/acte-normative/#more-39
Ok, ok, dar tot nu am primit un raspuns, deci as dori sa stiu daca pot pune un vobler in forma de lacusta la undita, s-ar putea?

gyrgy
senior
senior
Mesaje: 481
Membru din: 13 Feb 2014, 09:05
Localitate: Bucuresti

Re: Cleni de primavara-Raul Neajlov

Mesaj de gyrgy » 15 Apr 2015, 07:15

jean3107 scrie: Ok, ok, dar tot nu am primit un raspuns, deci as dori sa stiu daca pot pune un vobler in forma de lacusta la undita, s-ar putea?
Nu vad cum ai putea sa tragi prin apa un vobler, fie el si micut, fara o mulineta, iar aceasta se monteaza doar pe o lanseta....si de aici incolo incep discutiile... :mrgreen:

Scrie răspuns