clean de februarie

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
vijelie
veteran
veteran
Mesaje: 1211
Membru din: 28 Mar 2005, 09:31
Localitate: pe ici pe colo... garla sa fie :)

clean de februarie

Mesaj de vijelie » 23 Feb 2007, 01:14

Imagine

Imagine


Imagine

Imagine
si povestea zilei :wink:



suntem in 22 februarie, o zi prea calda pentru aceasta perioada a anului care se anuntza a fi cel mai secetos din ultimii 100 de ani. Dimineatza trece fara cine stie ce evenimente in afara de cafelutza si de cate o discutie cu prietenii pe net . Incerc de zor sa corup un prieten sa fuga de la munca sa bagam o partida de clean in jurul bucurestiului :twisted: . Orele trec si la un moment dat nu mai rezist :evil: :oops: :cry: ........reusesc cu greu sa ma rup de la calculator :oops: ....in treacat arunc o privire la ceasul de pe birou si observ ca s-a facut deja ora 12 :( destul de tarziu "imi zic in sine " dar tot sunt hotarat sa dau o fuga la un clean fie si singur . Arunc repede trusa de voblere in rucsac, iau o lanseta si o zbughesc pe usa spre masina :D ....Traficul imi este impotriva dar in 20 de minute reusesc sa ies din bucuresti si ma vad gonind drept la "tinta" . Minutele trec cu repeziciune si in sfarsit la ora 13.20 sunt pe malul raului cautand un loc potrivit sa imi incep partida . Vad o bulboana caruia nu pot sa ii vad fundul cu ochelerii polarizanti si ma decid ca acela sa fie primul vad "batut" . Desfac cutia si aleg un Salmo pastravior sinking, stiind ca in zona se prinde mai mereu pietrusel "pietrar" si deci sa fie ceva mai de-al casei . Incep pieptanarea bulboanei si la al doilea lanseu peste curent simt o impingere :o ....semn ca cineva nu este multumit de pastravior ca ii incalca teritoriul :twisted: .......ma opresc brusc din mulinat si scutur de 3-4 ori scurt varful lansetei dupa care accelerez pret de doua manivele si iar stopez .....instant simt in batz lovitura primului soldat care isi face datoria din plin....drill frumos cu intoarceri in curent......poze, dupa care ia drumul raului cu toate ca bate la kil . Vreau sa vad ce se intampla si cu altceva si schimb voblerul Salmo cu un Cozma galben cu puncte negre de 4cm..........dupa 5-8 lanseuri linia se blocheaza in 3 metri de mine semn ca cineva ma trage de mana :twisted: intind linia si il contrez ushor.....la capatul liniei este iar unul "gras" ... un clean frumos de aproximativ 800 de grame care se incapataneaza sa iasa din curent....este uimitor cum acesti cleni sunt atat de puternici in aceasta perioada 8) :D ......eram mai mult ca sigur ca pistruiatul o sa isi faca treaba, si rand pe rand poposesc pe mal pentru poze 4 cleni de peste 600 grame fiecare . Este momentul sa fac incercari pentru capturi mai mari....scot din trusa un Salmo Bullhead floating de 5 centimetri, fac o lansare lunga dincolo de curentul apei dupa care incep sa recuperez foarte incet ca voblerul sa aiba timpul necesar sa coboare in bulboana ... in 10 metri de mine am o lovitura puternica asemenea unui atac de avat si varga se incovoaie puternic.....intep scurt si imi dau seama ca am in lanseta un peste mare de aceasta data :wink: minutele trec si torpila refuza sa cedeze :evil: nu pot sa fortez avand fir de 0,16mm imi este frica sa nu rupa........in sfarsit apare intre ape dar nu pot sa imi dau seama ce este .....in cateva clipe avea sa isi dezvaluie identitatea.... :o un clean trecut de 2kilograme intepat superficial din laterala gurii :shock: incerc sa il cuprind cu mana dar nu reusesc din cauza grosimii si a mucusului de iarna care il protejeaza de frig :oops: .....mai incerc odata dar firul trece prin niste boscheti uscati de langa mal si ........torpila pleaca libera ca pasarea cerului :( :oops: :cry: ....ma uit cu jind in adancul bulboanei doar doar l-oi mai vedea inca odata. Finalul nu este asa dramatic datorita faptului ca a scapat din ancora un peste care oricum dupa fotografiere urma sa ia drumul libertatii :wink: .... a lasat macar o amintire frumoasa si un vobler la "stapan" :wink: :lol: . Incepe sa se insereze si trebuie sa plec acasa cu nostalgia clipelor petrecute alaturi de cleanul anului pentru mine :twisted: ................restul...stiti si voi :wink: .....asteptam o noua zi cu noi capturi ....

by vali vijelie
prind cat prind,si cand nu mai prind...inseamna ca am secat lacul!!

THE-_CROW
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 191
Membru din: 29 Sep 2006, 19:56

Mesaj de THE-_CROW » 23 Feb 2007, 06:40

...frumoasa "compunerea".... :wink: ....abia astept sa ma intorc si eu in tara.....clenisorii mei ......ce dor mi-e de ei...... :lol: :lol: :lol: ...

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 23 Feb 2007, 10:13

Faine pozele!
Cu ce fir dai? Siglon?

Avatar utilizator
vijelie
veteran
veteran
Mesaje: 1211
Membru din: 28 Mar 2005, 09:31
Localitate: pe ici pe colo... garla sa fie :)

Mesaj de vijelie » 23 Feb 2007, 11:56

Tavi scrie:Faine pozele!
Cu ce fir dai? Siglon?

ai vrea tu sa ai Siglon :twisted: ...este hakuyo match de la Energofish :wink: rezista foarte bine la abraziune.
prind cat prind,si cand nu mai prind...inseamna ca am secat lacul!!

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 23 Feb 2007, 12:38

Super pozele cu cleanul in apa .
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Avatar utilizator
vijelie
veteran
veteran
Mesaje: 1211
Membru din: 28 Mar 2005, 09:31
Localitate: pe ici pe colo... garla sa fie :)

Mesaj de vijelie » 23 Feb 2007, 12:41

merci :oops: :lol: ....daca aveam un filtru polarizant ieseau belea dar aparatul nu are obtiune sa faca efect de polarizare :evil:
prind cat prind,si cand nu mai prind...inseamna ca am secat lacul!!

pescarescu'
junior
junior
Mesaje: 67
Membru din: 08 Noi 2004, 12:52
Localitate: bucuresti

Mesaj de pescarescu' » 23 Feb 2007, 12:44

promit ca data viitoare ma rup de la serv. da' puteai macar sa-mi multumesti pentru ca ti-am dezvaluit locatia. astept urmatoarea iesire, de data asta te insotesc, si-l iau si pe ala mare care mi-a facut felul joi!!! :twisted:

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 23 Feb 2007, 12:46

vijelie scrie:merci :oops: :lol: ....daca aveam un filtru polarizant ieseau belea dar aparatul nu are obtiune sa faca efect de polarizare :evil:
pai pune ochelarii peste obiectiv :lol:

Avatar utilizator
vijelie
veteran
veteran
Mesaje: 1211
Membru din: 28 Mar 2005, 09:31
Localitate: pe ici pe colo... garla sa fie :)

Mesaj de vijelie » 23 Feb 2007, 12:49

pescarescu' scrie:promit ca data viitoare ma rup de la serv. da' puteai macar sa-mi multumesti pentru ca ti-am dezvaluit locatia. astept urmatoarea iesire, de data asta te insotesc, si-l iau si pe ala mare care mi-a facut felul joi!!! :twisted:

:evil: care era de fapt tot de la mine :evil: numai ca ai mai mers ceva :lol: :wink: :twisted:
pe ala mare cred ca tot eu il iau ca sigur sunt mai multi trecuti de 2-3kile acolo in bulboanele alea :wink: ...dar cel mai mare este al meu :twisted:
prind cat prind,si cand nu mai prind...inseamna ca am secat lacul!!

Avatar utilizator
AxA
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 192
Membru din: 02 Oct 2006, 09:22
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de AxA » 23 Feb 2007, 12:52

Don' Vijelie..ne bagi in boale !!!!! :oops: Pe vajul asta 'mneata te tii tare pe pozitii. :shock: Bravos!


P.S. O sa-i arat pozele si tovarasului meu de pescuiala, sa-l oftic putin ... azi i-am propus o iesire la garla pt we si s-a "dat la fund" pe motiv oficial de crivat :cry:

Scrie răspuns