clean de clean pentru fratii de suferintza de pe rapitori...

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Puiu.BZ
veteran
veteran
Mesaje: 794
Membru din: 05 Noi 2006, 12:13
Localitate: Buzau

Mesaj de Puiu.BZ » 13 Mar 2007, 18:44

corect! asa este....pe ax sunt 2 palete fusiforme usor "dilatate" la mijloc...cam ca frunza de salcie. Ma gandesc sa o modific si sa reduc din lungimea axului, poate ii imbunatatesc dinamica astfel. Chestia e ca am dat cu ea de pontoanele de la Stancuta si s-a cam "hâit" dar ma tenteaza sa o "restaurez"

M-am inzestrat cu cateva voblerele astazi, printre care si un mini lure de 2....nu stiu ce-o sa intzep cu el, dar mi-a fost drag de el...
Apropos de bai za uei....ati avut rezultate cu micutza naluca?
Bate apa cat e calda!

Avatar utilizator
edi_curiosul
veteran
veteran
Mesaje: 2276
Membru din: 08 Mar 2007, 23:43
Contact:

Mesaj de edi_curiosul » 13 Mar 2007, 22:10

Bun, si cum arata legenda asta vie, ca ficatii stiu cum sunt:

rotativa-dubla Cristinel :?:

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Mesaj de luci_t » 13 Mar 2007, 22:23

hades scrie:
luci_t scrie:prins dar cu bucata de ficat de porc sau vita. E mai rezistent si nu trebuie matisat:lol: dar vara, cand te plictisesti incearca cu cosas, lacusta sau greiere pe carlig, fara plumb. ai nevoie de fir subtire, de 16-18 max. lasi firul sa fie dus de curent si sa vezi atunci surprize din cele mai placute :P

Pai parca era spinning.....
Ca am vazut pe acest forum si o sectiune pt pescuit stationar...


Sau poate ma insel :shock:
Cu lacustele, fara plumb, e un fel de muscarit :D :lol: :D

Avatar utilizator
hades
veteran
veteran
Mesaje: 555
Membru din: 03 Mar 2007, 17:57

Mesaj de hades » 14 Mar 2007, 10:22

Am prins si eu asa....
Metoda se poate aplica si cu greiere....., e un adevarat spectacol, dar sa revenim la spinning........


Mai bine folosesti un vobler sau o rotativa, efectul e chiar mai intens. :wink:
Daca ai vointa poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, il lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Avatar utilizator
edi_curiosul
veteran
veteran
Mesaje: 2276
Membru din: 08 Mar 2007, 23:43
Contact:

Mesaj de edi_curiosul » 14 Mar 2007, 10:32

C&R nu se poate aplica si in cazul greierilor, broscutelor, lipitorilor sau cu asta nu se fac pagube financiare sau ecologice?

Avatar utilizator
hades
veteran
veteran
Mesaje: 555
Membru din: 03 Mar 2007, 17:57

Mesaj de hades » 14 Mar 2007, 10:39

Ideea este ca daca te numesti PESCAR, dupa parerea mea trebuie, indiferent de metoda de pescuit, sa aplici cat mai des C&R.

Eu nu iau peste acasa niciodata :wink:
Daca ai vointa poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, il lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Avatar utilizator
edi_curiosul
veteran
veteran
Mesaje: 2276
Membru din: 08 Mar 2007, 23:43
Contact:

Mesaj de edi_curiosul » 14 Mar 2007, 10:54

nu stiu cati pescari de pe forumul asta daca ar prinde o stiuca de 9kg iar da drumul, cred ca 95% ar pune-o in cui nestiind cati ani ia luat sa creasca si cate plase, linguri, woblere, curenti (W) au trecut pe langa ea.
io intru in 95% :oops:
dar daca o voi prinde poate ma razgandesc mai ales ca azi exista aparatul foto pe mobil :wink:

voi ce ati face? C&R? (nu vb de lacurile concesionate unde e legea patronului)

Avatar utilizator
hades
veteran
veteran
Mesaje: 555
Membru din: 03 Mar 2007, 17:57

Mesaj de hades » 14 Mar 2007, 12:09

edi_curiosul scrie:nu stiu cati pescari de pe forumul asta daca ar prinde o stiuca de 9kg iar da drumul, cred ca 95% ar pune-o in cui nestiind cati ani ia luat sa creasca si cate plase, linguri, woblere, curenti (W) au trecut pe langa ea.
io intru in 95% :oops:
dar daca o voi prinde poate ma razgandesc mai ales ca azi exista aparatul foto pe mobil :wink:

voi ce ati face? C&R? (nu vb de lacurile concesionate unde e legea patronului)

Pai, gandeste-te putin, daca Vijelie ar lua toti pestii astia pe care ii prinde, cred ca noi nu am mai avea ca sa mai luam :D


deci cu cat eliberam mai mult, cu atat vom mai avea ce prinde si viitoarea data cand vom merge la pescuit, si pe langa faptul ca va fi mai mult, cu siguranta va fi si mai mare.....

P.S.

Vijelie la anul cand o sa mai pescuiasca pe acolo pe unde prinde el "clentzoii" astia poate il va prinde tot pe asta din poza, dar cu o juma de kil sau chiar un kil mai mare.....

REFLECTATI!!!!!
Daca ai vointa poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, il lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Avatar utilizator
vijelie
veteran
veteran
Mesaje: 1211
Membru din: 28 Mar 2005, 09:31
Localitate: pe ici pe colo... garla sa fie :)

Mesaj de vijelie » 14 Mar 2007, 12:24

cleanul in proportie de 98% la mine pleaca inapoi in rau :wink:
prind cat prind,si cand nu mai prind...inseamna ca am secat lacul!!

Avatar utilizator
hades
veteran
veteran
Mesaje: 555
Membru din: 03 Mar 2007, 17:57

Mesaj de hades » 14 Mar 2007, 16:44

vijelie scrie:cleanul in proportie de 98% la mine pleaca inapoi in rau :wink:

Pai vezi mah Vijelie....., tocmai de aceea ziceam eu mai devreme...
Cei 2% poate, odata, o sa gust si eu din ei, ca am auzit ca ii pregatesti super bine :twisted: :wink:
Daca ai vointa poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, il lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Scrie răspuns