Clean atack

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Masterclen Adi
senior
senior
Mesaje: 303
Membru din: 09 Sep 2014, 13:51
Localitate: Egiptu' Antic

Clean atack

Mesaj de Masterclen Adi » 22 Oct 2014, 21:57

Trec peste formalitati direct la actiune pentru ca cei mai multi probabil ma cunosc datorita atitudinii mele "efervescente."

Povestea incepe azi la ora 9 dimineata cand primesc 3 lingurite SPR Baracuda de 4 grame de la my friend Daniel de pe gonefishing.ro, prin Posta Romana.
Vazand ca eu comandasem 2,iar el a pus in colet 3,nu puteam sa nu ma bucur.

Imagine


Linguritele sunt bune,dar au o usoara tendinta sa infasoare firul,iar cum eu nu pun vartej cand dau la clean...
Dar acest mic defect este putin sesizabil,lingurita pare sa isi faca treaba bine.
Un alt minus,paleta cam grea,pune dificultati rotirii in apa lipsita total de curenti,lucru care se corecteaza cu mici smucituri din varful lansetei.
Cum nu pescuiesc imediat ce cumpar o lingurita,mai intai incerc sa o fac cat mai eficienta posibil,si am inceput:
-ascute-i tripla cu smirghel sa intepe perfect;
-vopseste-i partea superioara a paletei intr-un model cu rosu (cleanul consuma boarte in zona,de aceea rosu pe fond argintiu da rezultate extreme);
-apoi vopseste-i in rosu plumbul auriu (mai mult un moft,ca lingurita sa fie vizibila pe distante mari,insa plumbul sa nu faca vreo reflexie in apa);
-apoi imbraca-i plumbul in brizbrizuri argintii,formate din abtipilduri smulse de pe paletele altor lingurite rotative.
In final asa arata:

Imagine


Cu rotativa gata am plecat pe cel mai apropiat rau cu putinta,Neajlov.
!!!Nu o sa spun zonele in care pescuiesc!!!

Am bagat la apa rotativa si in nici 5 minute si-a facut aparitia un clean de 15 cm,bineinteles eliberat cat mai repede.
Apoi am continuat 500 m in aval.
Surpriza...
Rotativa mea a fost atacata de lupul apelor,stiuca.
Malul de pe care pescuiam avea in jur de 6-7 m inaltime foarte abrupt,iar eu nu aveam struna.
Dupa ce in timpul atacului,in apa limpede,pestele s-a intors pe o parte,si l-am identificat,am zis ca pleaca cu tot cu lingurita mea brizbrizata,crezand ca taie firul si gata.
Apoi am dat drumul la pick-up-ul mulinetei,si am slabit firul cat am putut,am zis ca macar sa pierd pestele,dar sa pastrez lingurita,decat pe amandoi,macar sa raman cu ceva.
Nici o sansa,tripla se infipsese bine.
Ce sa fac??
Am incercat sa las firul slab si sa incerc sa dirijez stiuca catre paraul cu apa mica de la 200 m in aval,insa pestele tragea puternic,iar o salcie imi ingreuna misiunea de a o aduce la apa mica.
Apoi mi-a venit ideea:
Trag tare odata la risc sa o aduc spre suprafata si sa vad daca dintii ii ajung la monofilamentul de 0.18 mm.
Norocul meu,dintosul ajungea doar pana la plumbul linguritei cu dintii,fiind prins de buza cu 2 din cele 3 carlige ale triplei.
Nu putea sa taie firul,m-am bucurat si am scos-o din apa increzator.

Imagine

Se pare ca in zona mea raul s-a umplut mai nou de acest superb pradator,insa nimeni nu stie de unde au venit.
Uitandu-ma atent am vazut 2 gauri pe corpul ei ca si cum ar fi fost "impuscata" chiar sub linia laterala,gaurile erau perfect simetrice,din toate punctele de vedere,iar distanta dintre ele era de 20 cm.
Oare ce sa fie?,putin mai jos cativa mm o multime de alte gauri,iar la capat un semicerc aproape perfect,din cunostintele mele asta insemna exact buza superioara a unei surate care a incercat sa o manance.
Nu cred ca a atacat-o pur si simplu,deoarece coltii aproape i-au penetrat pielea si aproape ii ajunsesera la organele interne.
Acum nu stiu cat de mare ar putea fi o stiuca cu botul lat de 20 cm?
Stiuca care am prins-o eu masoara 44 cm,si cantarita 1,3 kg.
Iar muscatura se intinde pe aproape jumatate din corp.
As vrea sa imi spuneti voi aproximativ lungimea si greutatea stiucii agresoare,daca se poate,aproximativ normal.

Imagine

Nu stiu de unde au venit pe rau,stiu ca spre Comana se prind,dar oare chiar ar putea exista una asa mare sa atace o surata de 44 cm pe Neajlov?
Au aparut dintr-o data.
Cineva a facut o piscina si a distrus o mica padure de pe rau,unde nu se pescuia,deoarece era foarte inaccesibil.
Am zis ca au stat acolo pana acum,apoi au plecat speriate pe rau.
Dar populatia de peste mic in 2 saptamani a scazut enorm,boarta trebuia sa se adune in carduri mari toamna,anul acesta nu am vazut mai mult de 6 boarte,iar anul trecut erau milioane in perioada asta!
Cred ca stiuca a inceput sa invadeze raul si sa manance tot,dar nu stiu de unde au aparut dintr-o data.
Daca traiau pe rau de maimult timp,populatia de peste mic nu scadea pur si simplu dintr-o data.
Sa scape din lacul de care discutam eu,este imposibil,deoarece lacul are un nivel propriu al apei,independent de precipitatii,iar raul nu ajunge la lac cand iese din matca.
Singura explicatie ar fi ca cineva le prinde de acolo special,si le elibereaza pe Neajlov,din alta parte nu au de unde sa vina.

Asa,apoi am continuat pescuitul increzator 3 km mai in amonte de locul unde am prins stiuca.
Tot mulinand rotativa pe langa coroanele salciilor plangatoare a iesit la atac un clean de 1,5 kg,noul meu record.
A luptat foarte bine,dar in cele din urma l-am adus la mal,minunandu-ma cat de mare este.

Imagine

Imagine

Depasea in lungime o galeata mare de vinarom in care l-am pus:

Imagine

Stiuca:

Imagine

Imagine

Astept comentariile,va rog incetati cu glumele,nu mai am chef de asta!

Va salut!

Pif.
veteran
veteran
Mesaje: 550
Membru din: 13 Iun 2013, 15:44

Re: Clean atack

Mesaj de Pif. » 22 Oct 2014, 22:18

Felicitari pt ca ai eliberat un clean..de ce stai asa aplecat in fotografi?

Avatar utilizator
Masterclen Adi
senior
senior
Mesaje: 303
Membru din: 09 Sep 2014, 13:51
Localitate: Egiptu' Antic

Re: Clean atack

Mesaj de Masterclen Adi » 22 Oct 2014, 22:24

Pif. scrie:Felicitari pt ca ai eliberat un clean..de ce stai asa aplecat in fotografi?
Neprofesionist cel care face poza,iar camera defectuoasa si suspecta.
Plus inaltimea mare (1,8 m).

Avatar utilizator
viorel.
veteran
veteran
Mesaje: 1119
Membru din: 30 Dec 2010, 02:32
Localitate: SNAGOV

Re: Clean atack

Mesaj de viorel. » 22 Oct 2014, 22:41

Daca o stiuca de 44 de cm are peste kg ????
Stai in Giurgeni? Numai baietii de acolo puneau bile de rulment in pesti!
pescar particular

Avatar utilizator
Masterclen Adi
senior
senior
Mesaje: 303
Membru din: 09 Sep 2014, 13:51
Localitate: Egiptu' Antic

Re: Clean atack

Mesaj de Masterclen Adi » 22 Oct 2014, 22:50

viorel. scrie:Daca o stiuca de 44 de cm are peste kg ????
Stai in Giurgeni? Numai baietii de acolo puneau bile de rulment in pesti!
Glume...
Sunt indopate cu hrana,jur ca atat are!
1,3.
Iti dai seama ca o eroare de 100 grade sau 200 la un cantar poate fi posibila,mai alesc daca cantarul are 10000 de ani :)).
Dar avea putin peste kg,nu mult.
Poti sa observi ce grosime avea,era solida,nu pix.

Avatar utilizator
Masterclen Adi
senior
senior
Mesaje: 303
Membru din: 09 Sep 2014, 13:51
Localitate: Egiptu' Antic

Re: Clean atack

Mesaj de Masterclen Adi » 22 Oct 2014, 22:53

viorel. scrie:Daca o stiuca de 44 de cm are peste kg ????
Stai in Giurgeni? Numai baietii de acolo puneau bile de rulment in pesti!
Cam cat crezi ca avea stiuca agresoare?
Lungimea ma intereseaza,greutatea este variabila.

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: Clean atack

Mesaj de MuskMd » 23 Oct 2014, 05:33

Pif. scrie:Felicitari pt ca ai eliberat un clean..de ce stai asa aplecat in fotografi?
unde scrie ca l-a eliberat ?
Masterclen Adi scrie: Cam cat crezi ca avea stiuca agresoare?
Lungimea ma intereseaza,greutatea este variabila.
de ce esti convins ca era muscatura si nu alta rana ?
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

gyrgy
senior
senior
Mesaje: 481
Membru din: 13 Feb 2014, 09:05
Localitate: Bucuresti

Re: Clean atack

Mesaj de gyrgy » 23 Oct 2014, 08:18

Macar daca s-ar retine DOAR clenii de marimea acestuia...Oricum baiatul are talent. In ce priveste stiuca, daca ar fi fost muscata de o surata mai mare ar trebui sa aibe aceleasi gauri si pe partea cealalta (cumva simetrice)...

Avatar utilizator
asprete
junior
junior
Mesaje: 39
Membru din: 07 Oct 2014, 14:27
Localitate: bucale

Re: Clean atack

Mesaj de asprete » 23 Oct 2014, 08:31

Cred ca a fost ,"muscata" de vro furca :lol1: crezi ca esti singurul "pescar"din zona? :headbash:
Viziunea fara executie e doar halucinatie.

Avatar utilizator
Masterclen Adi
senior
senior
Mesaje: 303
Membru din: 09 Sep 2014, 13:51
Localitate: Egiptu' Antic

Re: Clean atack

Mesaj de Masterclen Adi » 23 Oct 2014, 08:39

MuskMd scrie:
Pif. scrie:Felicitari pt ca ai eliberat un clean..de ce stai asa aplecat in fotografi?
unde scrie ca l-a eliberat ?
Masterclen Adi scrie: Cam cat crezi ca avea stiuca agresoare?
Lungimea ma intereseaza,greutatea este variabila.
de ce esti convins ca era muscatura si nu alta rana ?

Am prins 2,unul l-am eliberat,am si spus.
Am pastrat stiuca si un clean.
Nu vreau sa mai retin clean mic niciodata!
Eu nu vreau sa se faca stiuca aici,este un concurent pentru clean,si ii poate manca puii.

Nu era lovitura,daca ma uit pe rana se vad clar de tot cei 2 colti de sus ai stiucii.
O lovitura daca era,cum sa zic,era mai intinsa si locala,dar asta se continua pe o buna bucata din corp.
Uita-te atent in poze,din pacate sunt facute de la stiuca din frigider,cand era vie se cunosteau mult mai bine,pot sa spun ca i-a curs asa mult sange incat a murdarit si ligheanul pana a murit.
M-am uitat la o poza cu dentitia stiucii,distanta pe lateral dintre colti este de 20 cm,dar stiuca era mult mai mare,avea botul [robabil de 25-30,pt ca coltii mari de pe buza de sus sunt destul de departati de buzele ei.
Uite pozele cu muscatura facute acum 5 minute:

Imagine

Si pe burta:

Imagine

Gurile sunt perfect similare unui semicerc la capat.

Nu cred ca s-a lovit:

Imagine

Este prea simetric.

Stii,eu am crezut prima data ca a muscat-o un chiscar,rar inalnit pe neajlov,dar o posibilitate,asta cand am vazut o gaura,apoi,am vazut alta,si alta.si alta,si mie mi se pare inconfundabi datorita faptului ca 2 din gauri,paralele,sunt mai adanci decat restul,si puteau fi facute de stiuca doar cu cei 2 colti dinspre cerul gurii.

Imagine

Imagine

Scrie răspuns