Clean atack

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Masterclen Adi
senior
senior
Mesaje: 303
Membru din: 09 Sep 2014, 13:51
Localitate: Egiptu' Antic

Re: Clean atack

Mesaj de Masterclen Adi » 07 Noi 2014, 17:38

Ai dreptate in cele spuse.
Stiu ca leandrul este otravitor,nu stau zilnic cu el in brate :)).
Da,crizanteme,ca nu le mai nimeream,merci :).
O sa trec pe voblere rapala,rotativele nu prea mai dau randament,sunt prea rapide in perioada asta la clean.
Marlita de 38 parca era (cea veche) cu tot cu coada,trebuia eliberata,dar inghitise tripla si taiase firul,deci...
Iar asta mai mare de 44 cm ,cu tot cu coada, a fost la limita,nu stiu cat vor rezista in zona,sigur se vor prinde toate,iar acum cu constructia digului,le-a distrus habitatul de tot.
Cu siguranta nu o sa mai retin stiuca in zona,are un efectiv mult mai scazut decat cleanul.
Sculele,daca mulineta isi face treaba si batul nu se rupe,mie imi ajunge.De investit mai bag in fir si momeala,astea conteaza mai mult ca lanseta.
Cu siguranta la vara or sa fie mult mai multi cleni mari prinsi,pana acum nu prea am dat la spinning si nu prindeam des clean mare.
Am fost azi la clean,doar un atac in 3 ore,dupa atac a parut unul mare,dar a dat asa,apatic...

Avatar utilizator
Masterclen Adi
senior
senior
Mesaje: 303
Membru din: 09 Sep 2014, 13:51
Localitate: Egiptu' Antic

Re: Clean atack

Mesaj de Masterclen Adi » 14 Noi 2014, 22:36

Ieri am facut o partida de clean.
3h de pescuit,nici un pic de soare,umiditate mare,rau Neajlov.
Cleanul a fost execrabil de greu de gasit.
Am aflat cu ce se hranesc de sunt asa grei :),se strang langa casa unei batrane (are casa langa apa),care arunca gunoiul pe rau,un lucru foarte urat descoperit de mine,rusine !
Dar iata ca are si o parte buna,maruntaiele de pasari,painea,carne stricata,etc se pare ca asigura hrana cleanului pe timp de iarna.
Raul este limpede in zona mea,mai jos de locurile mele se continua digul,si probabil ca apa este tulbure,din pacate digul a distrus mare parte din habitatul clenilor batrani.
Dupa ce am folosit rotativa,fara nici un rezultat,am lasat-o in favoarea unui vobler cormoran de 3.8 cm,Roack (babusca),extrem de eficient chiar si pe perioade reci,si extrem de sensibil,la cea mai mica viteza de mulinare,voblerul lucreza impecabil.
Am reusit sa prind doar trei cleni,care inca ataca ferocenalucile lente,si inca sunt activi.
Unul dintre cleni,si cel mai mare din partida m-a surprins,de cand pescuiesc nu am vazut un astfel de atac,mai ales pe temperaturi scazute.
Pur si simplu a urmarit voblerul 10 m,iar cand sa il scot din apa,l-a atacat chiar cand sa iasa din apa,la 50 cm de mine,foarte tupeist.
Doi cleni au avut cam 20 cm,mici,si bineinteles ca i-am eliberat.
Am pastrat doar pe cel mai mare,cantarit 800 gr,adica 1 kg,dar am scazut greutatea galetii.
Cantarul din imagine nu este trucat sau manevrat,pur si simplu pestii sunt deosebit de bondoci.
Eu am vazut clean mare prins pe multe rauri,BETE,astia de Neajlov zici ca sunt umpluti de cineva :),parca sunt crapi.
Am observat insa scaderea dimensiunii abdomenului fata de acum 3 luni,probabil au mai putina hrana.
Am facut poze doar cu cleanul pastrat,acasa,imi era prea frig sa stau cu telefonul in mana pe rau si sa tot fac poze,am fost singur.
In perioada rece nu iau cu mine nici un pescar,oricat de "profi" am fi,tot mai scapa o vorba,iar acum sunetele nu mai sunt "mascate" precum vara,ci rasuna peste tot,iar cleanul le percepe mai repede.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Avatar utilizator
Masterclen Adi
senior
senior
Mesaje: 303
Membru din: 09 Sep 2014, 13:51
Localitate: Egiptu' Antic

Re: Clean atack

Mesaj de Masterclen Adi » 14 Noi 2014, 22:38

Voblerul castigator:

Imagine

Imagine

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: Clean atack

Mesaj de MuskMd » 15 Noi 2014, 07:25

o poza face cat o mie de cuvinte ... bravo .... :lol:
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: Clean atack

Mesaj de old_radu » 15 Noi 2014, 16:49

...mdaaa si mie imi plac pozele cu cantarul
...oare ce marja de eroare are un "digital" ca si acela? :roll: :|

Avatar utilizator
Masterclen Adi
senior
senior
Mesaje: 303
Membru din: 09 Sep 2014, 13:51
Localitate: Egiptu' Antic

Re: Clean atack

Mesaj de Masterclen Adi » 15 Noi 2014, 16:58

Era cam tarziu (17:30),si se facea intuneric,daca cautam altceva de cantarit nu mai iesea poza :).Oricum e fost frumusel, mai mic decat ceilalti din alte poze,pentru iarna merge si asta. Cred ca fac progrese cu eliberatul :).

Avatar utilizator
vampir
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 239
Membru din: 30 Aug 2007, 21:47
Localitate: Craiova

Re: Clean atack

Mesaj de vampir » 15 Noi 2014, 17:06

Si cu abatere si fara abatere eu iti zic felicitari pentru pentru captura cat si pentru pestii eliberati. De cei eliberati ai sa te bucuri peste 2-3 ani .

decebaldlc
junior
junior
Mesaje: 39
Membru din: 07 Dec 2011, 13:39

Re: Clean atack

Mesaj de decebaldlc » 30 Noi 2014, 21:58

Imagine

asa ceva ar avea succes la clean?
eventual montata o ancora?

Avatar utilizator
DEM
veteran
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 27 Iun 2012, 15:57
Localitate: bucuresti

Re: Clean atack

Mesaj de DEM » 02 Dec 2014, 10:12

Misto jucaria,cred ca prinde si clean,de ce nu?.. :respekt:
Dumnezeu a creat cerul si pamantul,restul e facut in China.

Avatar utilizator
Masterclen Adi
senior
senior
Mesaje: 303
Membru din: 09 Sep 2014, 13:51
Localitate: Egiptu' Antic

Re: Clean atack

Mesaj de Masterclen Adi » 17 Dec 2014, 21:29

decebaldlc scrie:Imagine

asa ceva ar avea succes la clean?
eventual montata o ancora?
Scuze ca nu am mai scris deloc pe aici de cel putin 1 luna.
Daca chestia aia se roteste,prinde clean,daca nu ,nu prinde nimic.Decat sa te complici cu ea,mai bine foloseste un vobler ca ala al meu de sus,este genial de bun,are niste miscari in apa deosebite,si eu nu am lanseta si mulineta prea ok.Are si un avantaj mai special,se agata greu de obstacolele din apa,greu nu inseamna deloc insa.Chiar daca este scump si-a meritat fiecare leut.In plus poti agata din intamplare cu el si stiuca,biban,sau salau,avat...Oricum in perioada asta clenul nu mai mananca aproape deloc,de obicei doar iti loveste naluca si o lasa in pace.Incearca cu ficat de porc taiat bucatele mari si asteapta ore intregi pe malul raului,o sa ai surprize colosale cu el si in decembrie-ianuarie.

Scrie răspuns