Clean atack

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Masterclen Adi
senior
senior
Mesaje: 303
Membru din: 09 Sep 2014, 13:51
Localitate: Egiptu' Antic

Re: Clean atack

Mesaj de Masterclen Adi » 23 Oct 2014, 09:28

Adica a apucat-o din lateral.

Avatar utilizator
sorinB
veteran
veteran
Mesaje: 14613
Membru din: 25 Ian 2007, 00:06
Localitate: sibiu

Re: Clean atack

Mesaj de sorinB » 23 Oct 2014, 09:29

Masterclen Adi scrie: Nu stiu cum a apucat-o.
Poate ca ce se vede sub linia laterala este buza superioara,iar sub burta cea,sau o parte din cea inferioara.
Da-mi tu un exemplu in ce s-ar fi lovit.
Nu stiu in ce s-a lovit, dar e cert ca nu a muscat-o alta stiuca ;)

ps - nu stiu de ce i-ai dat titlul asta topicului cand noi vorbim doar despre stiuca ...

Avatar utilizator
Masterclen Adi
senior
senior
Mesaje: 303
Membru din: 09 Sep 2014, 13:51
Localitate: Egiptu' Antic

Re: Clean atack

Mesaj de Masterclen Adi » 23 Oct 2014, 09:33

sorinB scrie:
Masterclen Adi scrie: Nu stiu cum a apucat-o.
Poate ca ce se vede sub linia laterala este buza superioara,iar sub burta cea,sau o parte din cea inferioara.
Da-mi tu un exemplu in ce s-ar fi lovit.
Nu stiu in ce s-a lovit, dar e cert ca nu a muscat-o alta stiuca ;)

ps - nu stiu de ce i-ai dat titlul asta topicului cand noi vorbim doar despre stiuca ...
Nici eu :)).

Dar totusi in ce sa se loveasca asa?
Am prins clean mare lovit in crengile din apa probabil,dar aia nu este lovitura,zici ca a prins-o cineva si i-a dat gauri cu acul.

Salaul ataca stiuca?

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: Clean atack

Mesaj de anem » 23 Oct 2014, 09:36

sorinB scrie:[.....]
ps - nu stiu de ce i-ai dat titlul asta topicului cand noi vorbim doar despre stiuca ...
pai de fapt nu e vorba de CLEAN - pestele ci e vorba de cuvantul CLEAN in lima engleza. trecem peste faptul ca atack se scrie cu 2 de T si atunci rezulta: ATAC CURAT :lol:

Mastere, 6-7 metri inaltime inseamna aproximativ etajul 2 al unei cladiri iar 30 de metri ti s-a zis deja. sunt de parere (acum serios) ca ai ceva probleme la aprecieri de lungimi sau greutati. exemplul stiucii care spuneai ca avea CANTARITA 1,4kg dar cantarul poate avea o marja de eroare de 100-200 de grame ... :lol: ... sau poate 600 de grame :wink:

nu exagera chiar atat cu anumite chestii pentru ca totusi nu vorbesti cu copii pe aici si iti spun sigur ca nimeni nu va avea nimic cu tine. cam toti au prins cleni de 35 de cm sau stiuculite de 40 :wink:

sanatate si mai lasa pestii aia sa creasca :bere:
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Avatar utilizator
Masterclen Adi
senior
senior
Mesaje: 303
Membru din: 09 Sep 2014, 13:51
Localitate: Egiptu' Antic

Re: Clean atack

Mesaj de Masterclen Adi » 23 Oct 2014, 09:37

Acum sa vorbim si despre clean.
Continuam cu cleanul...
O observatie foarte ciudata,populatia de clean sub 10 cm era foarte mare,de cateva saptamani au plecat toti,au ramas numai cei mari.
Toamna vanau pe parau,acum nu au mai facut-o.
Ceva se intampla si cu ei.
Am observat asta de cand am prins prima stiuca,aia mica din trecut.

Avatar utilizator
Masterclen Adi
senior
senior
Mesaje: 303
Membru din: 09 Sep 2014, 13:51
Localitate: Egiptu' Antic

Re: Clean atack

Mesaj de Masterclen Adi » 23 Oct 2014, 09:39

anem scrie:
sorinB scrie:[.....]
ps - nu stiu de ce i-ai dat titlul asta topicului cand noi vorbim doar despre stiuca ...
pai de fapt nu e vorba de CLEAN - pestele ci e vorba de cuvantul CLEAN in lima engleza. trecem peste faptul ca atack se scrie cu 2 de T si atunci rezulta: ATAC CURAT :lol:

Mastere, 6-7 metri inaltime inseamna aproximativ etajul 2 al unei cladiri iar 30 de metri ti s-a zis deja. sunt de parere (acum serios) ca ai ceva probleme la aprecieri de lungimi sau greutati. exemplul stiucii care spuneai ca avea CANTARITA 1,4kg dar cantarul poate avea o marja de eroare de 100-200 de grame ... :lol: ... sau poate 600 de grame :wink:

nu exagera chiar atat cu anumite chestii pentru ca totusi nu vorbesti cu copii pe aici si iti spun sigur ca nimeni nu va avea nimic cu tine. cam toti au prins cleni de 35 de cm sau stiuculite de 40 :wink:

sanatate si mai lasa pestii aia sa creasca :bere:
Stiuca are 1,3 kg,nu ,4 ;).
Lungimea de 44 cm.
Cleanul are 40 cm lungime,nu 35 ;).
Astea sunt masurate,nu apreciate.

Avatar utilizator
D_ali
veteran
veteran
Mesaje: 1814
Membru din: 31 Dec 2009, 15:49
Localitate: Bucuresti

Re: Clean atack

Mesaj de D_ali » 23 Oct 2014, 09:54

Masterclen Adi scrie: Da,daca zici ca ai dat si pe Neajlov ar trebuii sa stii .
Vrei sa fac o poza si malului de aproape 30?

Asa ceva nu are cum sa existe pe Neajlov,dar totusi crezi ca aia muscata din mana ta,ar fi cat cea care a muscat-o pe a mea?
Ar trebui (iiii), sa sti (iiii), ca stiu :lol: cum arata un mal de 30 m, prin canioane / chei... :twisted:

A ta nu-i muscata, e "impuscata". :lol: :twisted:

Avatar utilizator
XquiZZiT
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 226
Membru din: 15 Mai 2007, 19:40
Localitate: Rusko
Contact:

Re: Clean atack

Mesaj de XquiZZiT » 23 Oct 2014, 10:04

Omule, tu esti bun de luat in barca la pescuit!! Ce sonare cu side imaging, 360 imaging si alte prostii!! Arunca Masterclen un ochi pe apa si vede intreaga populatie piscicola a locului. Auzi tu, a disparut tot cleanu' mic de pe Neajlov si s-a umplut de stiuca, da' d-alea mari cu botu' de treij' de tzanti de se hranesc cu marle de'o kila jumate.
Tot tu ziceai pe un alt topic cum ai avut atac la un dop de sampanie travestit in soarec si te jurai ca a fost clean ca stiuca stii tu sigur ca nu e acolo unde pescuiesti tu.
Decat sa-ti fie rau, mai bine sa-ti fie bine!!!

My Videos , My Photos

Avatar utilizator
XquiZZiT
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 226
Membru din: 15 Mai 2007, 19:40
Localitate: Rusko
Contact:

Re: Clean atack

Mesaj de XquiZZiT » 23 Oct 2014, 10:07

Si cu sigurantza stiuca aia care ti-a muscat-o pe a ta a fost mare rau. Sau mai bine zis batrana, ca i-au mai ramas doar doi dintzi in gura.
Decat sa-ti fie rau, mai bine sa-ti fie bine!!!

My Videos , My Photos

Avatar utilizator
Masterclen Adi
senior
senior
Mesaje: 303
Membru din: 09 Sep 2014, 13:51
Localitate: Egiptu' Antic

Re: Clean atack

Mesaj de Masterclen Adi » 23 Oct 2014, 10:12

D_ali scrie:
Masterclen Adi scrie: Da,daca zici ca ai dat si pe Neajlov ar trebuii sa stii .
Vrei sa fac o poza si malului de aproape 30?

Asa ceva nu are cum sa existe pe Neajlov,dar totusi crezi ca aia muscata din mana ta,ar fi cat cea care a muscat-o pe a mea?
Ar trebui (iiii), sa sti (iiii), ca stiu :lol: cum arata un mal de 30 m, prin canioane / chei... :twisted:

A ta nu-i muscata, e "impuscata". :lol: :twisted:

Iti dai seama ca 30,inseamna 20,daca nu masor,nu? :))
Da,pai chiar o sa ii fac o poza malului,este cel mai mare,pe o arie de 50 km,zici ca-i marele canion,o sa ti-l arat,si te invit sa il si vezi daca doresti.
Cand eram mic,adica acum 6-7 ani :)),imi placea sa ma duc sus pe malul asta si sa ma uit la Neajlov,vezi foarte departe de acolo de sus,ti se poate face rau daca te sperie inaltimea.
Imaginea serpuinda a raului ma ducea cu gandul la Amazon,bineinteles ca la o scara de 1 mld de ori mai mica,dar arata ca un amazon in miniatura,are foarte multe coturi si dealuri,foarte frumos,personal il consider cel mai frumos rau de dimensiunile lui de la noi.
Pe mine ma doare inima cand se arunca gunoaie,este raul unde a pescuit tata,si el pescar la clean,nu ca ar fi raul meu,sa gandesc asa,dar pana la urma nu este nici al lor,al celor care ii distrug apele cu tot felul de prostii.
Poate ca mai retin cate un peste din cand in cand,dar nu uit niciodata sa respect atat raul,cat si pestele prins.
Si uite asa duc si eu mai departe traditia de clenarit.

Scrie răspuns