Ciorba de obleti

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
bogdank
veteran
veteran
Mesaje: 892
Membru din: 03 Sep 2004, 09:43
Localitate: Timisoara
Contact:

Ciorba de obleti

Mesaj de bogdank » 09 Apr 2007, 20:18

Strecor apa de multi ani, dar chiar asa inca nu mi s-a intimplat. Atitia obleti erau adunati intr-un loc, incit cu orice vobler am dat, aproape la fiecare recuperare se agata cite unul. Interesant ca multi dintre ei erau agatati "regulamentar", in gura. Altii, saracii, mai prin coada, mai prin cocoasa. Am schimbat voblerul, incercind sa aduc pe sub ei. Totaia. Evident, festival de rapitori. Cleni, avati, salai, stiuci. Si fiind la doar citiva km de Timisoara, concurs de pescuit. Ce se vede in poze e doar finish-ul, a fost si inghesuiala mai mare. Azi, unul a scos cu voblerul... alte 2 voblere, agatate unul de celalalt. Am stat si noaptea... nici un atac. Probabil ca atit au halit ziua ca n-au mai iesit si la tura de noapte.
Oricum, show-ul s-a cam terminat ca a scazut mult apa.
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Florin M
senior
senior
Mesaje: 402
Membru din: 24 Dec 2004, 10:07
Localitate: Timisoara

Mesaj de Florin M » 09 Apr 2007, 20:57

Locul ala mai are un mare avantaj, nu sunt scutere si barci .......asa cum se intampla mai sus...

Avatar utilizator
mini_mic
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: 19 Mar 2007, 12:21

Mesaj de mini_mic » 09 Apr 2007, 21:01

am luat si eu asa numai ca erau pui de salaii :|...dar cu un twister....si am lasat-o moale ca agatam puii si in rest nimik...
Obiectiv: 8,1 kg !

dan_81
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 192
Membru din: 05 Mar 2007, 19:57
Localitate: ORADEA
Contact:

Mesaj de dan_81 » 09 Apr 2007, 21:05

nu cumva pescuise acolo cineva la pasnic cu cateva ore inainte si a momit bine locul?
asa ceva nu am mai vazut
hai ca unu inteleg sa-l greblezi dar atatia...

ce ai patit tu cu obletii a fost ceva accidental-in schimb am vazut scobari greblati de braconieri pe cris- nu reusesc sa inteleg ce placere au ashtia pe cris care trag ancorele mari cu plumb greu toata ziua...
kiar m-am mirat initial cand l-am vazut pe unu ca de la departare am avut impresia ca da la rapitor cu naluci si cand m-am apropiat mi-am dat seama ce facea de fapt
avea o turatie foarte mare la mulineta si smucea tot timpul de batz
au zis si cei de la filiala ca stiu de cazurile astea dar ca nu au putut sa-i prinda... :roll:

Avatar utilizator
bogdank
veteran
veteran
Mesaje: 892
Membru din: 03 Sep 2004, 09:43
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de bogdank » 09 Apr 2007, 21:05

Florin M scrie:Locul ala mai are un mare avantaj, nu sunt scutere si barci .......asa cum se intampla mai sus...
locul ar fi frumos, dar noi suntem prea multi :(

Asa de iesit dupa-masa de sarbatori, merge, dar prea e inghesuiala

Avatar utilizator
bogdank
veteran
veteran
Mesaje: 892
Membru din: 03 Sep 2004, 09:43
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de bogdank » 09 Apr 2007, 21:11

dan_81 scrie:nu cumva pescuise acolo cineva la pasnic cu cateva ore inainte si a momit bine locul?
asa ceva nu am mai vazut
hai ca unu inteleg sa-l greblezi dar atatia...
Altul e secretul. Intr-una din poze se vede putin, acolo e un mic baraj, de vreo 2 m inaltime, nu pot sa treaca pestii in amonte. Si s-au adunat tone de obleti. Nu e inca nunta, apa e cam rece, dar ce-o fi acolo peste o luna....
N-am avut intentia sa agat sarmanii pestisori, dar nu aveam cum sa-i evit, iar locul era prea promitator. S-au si luat bucati frumoase, eu m-am multumit cu un salaias retur si un drill de citeva clipe cu un frate de-al lui mai mare.
Am vrut sa fac o poza, dar n-a iesit. In apa se vedea o dunga neagra, am crezut ca e iarba. Cind am dat cu voblerul pe acolo, "dunga" s-a deplasat si sareau obletii ca la atacul avatului. Era un fuior de mii de pestisori

Florin M
senior
senior
Mesaje: 402
Membru din: 24 Dec 2004, 10:07
Localitate: Timisoara

Mesaj de Florin M » 09 Apr 2007, 21:11

Eu am fost ceva mai sus, dupa ce am prins un clenut, a trecut o barca cu motor de mi-a intrat apa in cisme :( .....asa ca nu e de mers la sf de saptamana.

Avatar utilizator
bogdank
veteran
veteran
Mesaje: 892
Membru din: 03 Sep 2004, 09:43
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de bogdank » 09 Apr 2007, 21:51

Florin M scrie:Eu am fost ceva mai sus, dupa ce am prins un clenut, a trecut o barca cu motor de mi-a intrat apa in cisme :( .....asa ca nu e de mers la sf de saptamana.
:shock: Eu am crezut ca vb despre perioada de vara
Acum a fost faza cu barca??? :shock:

dan_81
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 192
Membru din: 05 Mar 2007, 19:57
Localitate: ORADEA
Contact:

Mesaj de dan_81 » 09 Apr 2007, 22:00

stiu ca i-ai agatat accidental
eu vb de aia care grebleaza intentionat
pe timis sau unde se intampla asta?
nu am fost niciodata
ma refer la barci de viteza

Florin M
senior
senior
Mesaje: 402
Membru din: 24 Dec 2004, 10:07
Localitate: Timisoara

Mesaj de Florin M » 10 Apr 2007, 08:31

Da, deja au aparut cu barci cu motor, inca nu am vazut jet-uri dar or sa apara si alaea curand.

Scrie răspuns