...ceva nemaipomenit!!

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
Unchiu Stiuc :-)
junior
junior
Mesaje: 85
Membru din: 09 Feb 2008, 03:28
Localitate: London
Contact:

...ceva nemaipomenit!!

Mesaj de Unchiu Stiuc :-) » 10 Iul 2011, 22:20

:shock: ...astazi am vazut de ce e instare stiuca... :shock: .. dis de dimineata dupa vreo 2 ore de brazdat apa cu shaduri am decis sa iau o mica pauza de tigara si o gura de cafea,scotocind prin geanta dau de un pachet de biscuiti cam vechi si decid sa-i arunc in apa ,in 2 minute o doamna ratusca da tarcoale si incepe sa pape biscuitii de pe suprafata apei...la un moment dat vad ca ratilusca dispare sub apa,reapare dupa 5--6 secunde si vad ca disperata incearca sa inoate catre mal..(fugea pe apa, aproape)si in acel moment se declansaza scandalul...o ditamai stiuca 8-12kg zic eu o urmarea si o ataca dar fara succes sa o inghita,reusea doar sa o tina sub apa cateva secunde,vreo 2 dintre atacuri au fost foarte,foarte violente ..stiuca a sarit din apa in intregime,totul sa petrecut la 5m in fata barcii si am ramas socat pt tot restul zilei....pana azi m-am indoit de asemenea lucruri,daca rata era 2-3 saptamani mai tanara nu cred ca mai avea nici o scapare .....deci mitul-PESTII PAPA RATE se adevereste :shock:

kleniacul
veteran
veteran
Mesaje: 1221
Membru din: 20 Ian 2011, 22:45
Localitate: bucuresti localitate înfrăţită cu Cernobîl

Mesaj de kleniacul » 10 Iul 2011, 22:32

Noi aici tinem la rate si nu permitem stiucilor,salailor,somnilor,preventiv si mrenelor,crapilor,sa ajunga la asemenea dimensiuni incit sa comita asemenea atrocitati,orori,crime,deci le oprim de la 100 g in sus,fir'ar ele ale dracu''.Si nici nu mai sperie nici pescarii (':lol:').Daca aveai un streamer ,putei sa-l lansezi su cu lanseta de spin,poate o pacaleai.

Avatar utilizator
Unchiu Stiuc :-)
junior
junior
Mesaje: 85
Membru din: 09 Feb 2008, 03:28
Localitate: London
Contact:

Mesaj de Unchiu Stiuc :-) » 10 Iul 2011, 22:44

...acum ceva vreme am vazut un englezoi pescuind cu un spinerbait si avea niste floace cat o coada de mata siameza(ma infunda rasul)..dar acuma acuma imi dau eu seama ca stia el ceva :!: :?: :idea:

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Mesaj de old_radu » 11 Iul 2011, 07:26

...in mod sigur nalucile de dimensiuni XXXL fac treaba buna la aceiasi categorie de marime a stiucii
...sa nu uitam ca nici rata nu iarta puietul , fie acesta si de stiuca
...de aici rezulta intrebarea : ce a aparut prima data , rata sau stiuca ?
:lol: :lol: :lol:

grizzly
veteran
veteran
Mesaje: 540
Membru din: 14 Feb 2005, 13:22
Localitate: Constanta

Re: ...ceva nemaipomenit!!

Mesaj de grizzly » 11 Iul 2011, 19:11

Unchiu Stiuc :-) scrie:mitul-PESTII PAPA RATE se adevereste
am vazut si eu acum vreo 12 ani un pui de lisita inghitit de un somn nu foarte mare. era ziua in amiaza mare, pestele a atacat in apa de maxim 2 metri, langa mal.

Avatar utilizator
modigliani
veteran
veteran
Mesaje: 1209
Membru din: 17 Aug 2010, 14:36
Localitate: Atlantida

Re: ...ceva nemaipomenit!!

Mesaj de modigliani » 11 Iul 2011, 20:39

grizzly scrie: am vazut si eu acum vreo 12 ani un pui de lisita inghitit de un somn nu foarte mare. era ziua in amiaza mare, pestele a atacat in apa de maxim 2 metri, langa mal.
Acum cativa ani a fost mare scandal la Mihailesti intre ,, pescarii " locali si cei sportivi , scandal declansat de ,, stilul " practicat de catre cei dantai :

Pe suprafata apei , in preajma locurilor cunoscute ca tinand somn , erau lasati sa inoate boboci de rata cu ....... ancore de japca legate de una dintre labute . Ancorei respective ii era atasat un textil solid .

Asadar nu-i o noutate faptul ca somnul ataca pasari la suprafata . Mai rau este ca , iata , a si fost exploatat acest obicei al somnului . Cazul respectiv a ,, rasuflat " datorita revoltei pescarilor sportivi impresionati de barbarismul la care-au asistat . Nimic insa nu garanteaza ca nu se mai practica ( acolo sau in alte parti )

Avatar utilizator
Leba
veteran
veteran
Mesaje: 2944
Membru din: 19 Iun 2005, 14:14
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de Leba » 11 Iul 2011, 20:52

Se practica pe Prut, mai ales noaptea, deasupra gropanelor, in anafoare...

:evil:
"Cu aceeasi minciuna nu poti pescui de doua ori"
East Spinning Team

grizzly
veteran
veteran
Mesaje: 540
Membru din: 14 Feb 2005, 13:22
Localitate: Constanta

Mesaj de grizzly » 11 Iul 2011, 20:53

noutate nu e. dar e rar. cel putin pe oltul inferior. erau si pe la noi chestii de genul acesta, pe izbiceni, de ex., insa oamenii au renuntat la boboci in favoarea obletilor si caraseilor. ceea ce nu stiu daca e mai bine pentru somni.

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Mesaj de MuskMd » 11 Iul 2011, 21:24

e mai sanatos sa mananci peste decat pasare....dovedit stiintific :lol:
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

grizzly
veteran
veteran
Mesaje: 540
Membru din: 14 Feb 2005, 13:22
Localitate: Constanta

Mesaj de grizzly » 11 Iul 2011, 21:26

ahamz, nu stiam de ce cresc somnii mai mari in ultima perioada. tre` sa fie de la toate babustile alea :)

Scrie răspuns