Ce peste este ăsta ?

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
D_ali
veteran
veteran
Mesaje: 1814
Membru din: 31 Dec 2009, 15:49
Localitate: Bucuresti

Mesaj de D_ali » 30 Iul 2011, 15:57

Sunt superbe pozele...si rarisime pe plaiurile noastre. Felicitari domnule. Lostrita, desigur...

Avatar utilizator
stradic
veteran
veteran
Mesaje: 2283
Membru din: 05 Iul 2010, 09:17
Localitate: SOMCUTA MARE

peste enigma

Mesaj de stradic » 30 Iul 2011, 16:32

Lostrita100%
rapala the best vobler in the world

Avatar utilizator
waters
junior
junior
Mesaje: 45
Membru din: 30 Noi 2008, 19:48
Localitate: Reghin

Mesaj de waters » 30 Iul 2011, 19:19

Eu zic ca am fost foarte norocos sa o vad in mediul ei .

Avatar utilizator
vanatoruldepesti
veteran
veteran
Mesaje: 613
Membru din: 24 Sep 2004, 18:30

Mesaj de vanatoruldepesti » 05 Dec 2011, 15:51

Am vazut la Bradisor, in captivitate, 7 exemplare de lostrita si aratau exact ca asta. Ca si pastravii, sunt sensibile la particulele de nisip din apa care le supara la branhii. Daca avea 4 ani, in cazul in care era femela, a depus deja icre de doua ori si nu uitati ca undeva exista si mama ei :)
Nu va faceti probleme! Cand vom trece Stixul, vom avea o pila... Sf. Petre a fost pescar :)

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Mesaj de MuskMd » 05 Dec 2011, 16:11

dupa comportamentul damblagit pe care il descrii ma indoiesc ca va supravietui......

PS uitandu-ma la forma gurii zic si eu lostrita.....
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
Dreamer
Moderator
Moderator
Mesaje: 742
Membru din: 20 Mai 2005, 14:13
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dreamer » 05 Dec 2011, 16:21

E lostrita sigur!
Inca mai e pe raurile mari de munte: Mures, Bistrita, Lotru, destul de ratacita... :cry:
https://flyfishingoutlet.ro/ - Magazin online de pescuit la musca
http://www.dreamfish.ro/ - Solutii complete pentru piscicultura

Avatar utilizator
vanatoruldepesti
veteran
veteran
Mesaje: 613
Membru din: 24 Sep 2004, 18:30

Mesaj de vanatoruldepesti » 05 Dec 2011, 20:14

Am un prieten care pescuieste de vreo 12 ani exclusiv spinning si care nu are cont aici, dar este (cred eu...) fanul nr.1 al acestei specii. I-am aratat pozele cu lostrita si aproape ca i-a venit sa planga. Totusi era extraordinar de multumit ca mai exista asa ceva pe ape naturale.
P.S. Sper ca pozele sa fie reale k altfel, la cum s-a manifestat, ne-am facut pacat cu el
Nu va faceti probleme! Cand vom trece Stixul, vom avea o pila... Sf. Petre a fost pescar :)

pensionaru
veteran
veteran
Mesaje: 593
Membru din: 08 Feb 2008, 18:47
Localitate: Piatra Neamt,Villafranca di Verona(IT)
Contact:

Mesaj de pensionaru » 05 Dec 2011, 20:24

vanatoruldepesti scrie:Am vazut la Bradisor, in captivitate, 7 exemplare de lostrita si aratau exact ca asta. Ca si pastravii, sunt sensibile la particulele de nisip din apa care le supara la branhii. Daca avea 4 ani, in cazul in care era femela, a depus deja icre de doua ori si nu uitati ca undeva exista si mama ei :)
E adevarat ca le supara particulele de nisip. Cel mai mult le supara la branhii particolele de rumegus ce le arunca in apa astia de au defrisat toate padurile :evil: .
Cele mai faine lostrite au fost la pastravaria Ceahlau unde le si inmulteau. Pacat ca trebuie sa vorbesc la trecut :evil: .
"Cand vulturii sunt tacuti,papagalii incep sa trancaneasca"

gsteph1968
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 256
Membru din: 03 Oct 2010, 11:00
Localitate: Bucuresti

Mesaj de gsteph1968 » 05 Dec 2011, 21:38

@ waters: felicitari!!!

remember 2001: plimbare cu masina prin Carlibaba si zona Vatra Dornei... Bistrita Aurie(?). din amintiri: erau niste zone splendide, chiar amenajate pentru salmonide. asa... in trecere... un localnic cu palarie si uniforma verde mi-a explicat ca erau pentru pastrav si lostrita. sper sa mai fie la fel.

Avatar utilizator
boistean
veteran
veteran
Mesaje: 1144
Membru din: 04 Mar 2009, 12:16
Localitate: printre pietre
Contact:

Mesaj de boistean » 06 Dec 2011, 15:52

gsteph1968 scrie:@ waters: felicitari!!!

remember 2001: plimbare cu masina prin Carlibaba si zona Vatra Dornei... Bistrita Aurie(?).
Bistrita Aurie este raul Bistrita de la obarsii, pana la Vatra Dornei, acolo unde preia in albiile sale si raul Dorna, numindu-se simplu Bistrita in aval. :wink:

Scrie răspuns