Ce naluca am pierdut azi ?

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Ce naluca am pierdut azi ?

Mesaj de SF » 14 Mar 2013, 12:56

Gogol scrie:Apropo de naluci pierdute in apa. Dupa o perioada, destul de scurta de stat in apa, se deterioreaza exteriorul destul de rau. Si aici ma refer la voblere. Am gasit destule voblere, eu pescuind acolo si toamna tarziu cand a fost apa f scazuta si am gasit niste voblere care prezentau uzura mare de la statul in apa. Gen vopsea care a crapat sau chiar disparut pe alocuri, acoperite de calcar si curatindu-le se deterioreaza vopseaua sau chiar materialul in sine. Unele erau scofalcite, topite, mancate pur si simplu. De ancore sau inele n-are rost sa vorbesc, erau mancate total de rugina.

Depinde de naluca . Am reusit sa scot pana acuma 3-4 naluci din apa sarata , culmea ca am scos un popper yo-zuri floating cu o lingura lasata pe fund(un amic roman cu un an in urma o avut un lufar exact in locu ala , intr-un colt din port , si pestele o taiat leaderu , si dus o fost cu popperu ,peste un an dadeam amandoi acolo) si surpriza :shock: , scot un popper identic in marime si culoare , probabil pestele s-o agatat cu popperu in ceva parama prin zona si o ajuns pe fund cumva , in fine , culoare putin mai galbuie , ancore nu mai avea :)
Am mai scos un Rapala Max Rap , care-i cat se poate de floating ,tot de de pe fund , in apa de 17 m , avea deja o intreaga constructie de scoici mici si tot felu de depuneri , insa inelele despicate erau impecabile , ancorele 2 inca ar fi tinut , la una ii lipsea un brat , curatat si repus in functiune , la inceput am crezut ca are ceva gaura si o intrat apa , de aia o ajuns pe fund, insa rezulta ca dupa curatat pluteste si totul ii in regula .
Si una inca foarte in regula , un Gunz de la Tailwalk , asta la fel cu depuneri ,dar la fel ca Rapala , inelele despicate si culoare perfecte .

Avatar utilizator
boistean
veteran
veteran
Mesaje: 1144
Membru din: 04 Mar 2009, 12:16
Localitate: printre pietre
Contact:

Re: Ce naluca am pierdut azi ?

Mesaj de boistean » 16 Mar 2013, 20:02

cu alte cuvinte, unii mai si recupereaza naluci, nu numai pierd :)

grizzly
veteran
veteran
Mesaje: 540
Membru din: 14 Feb 2005, 13:22
Localitate: Constanta

Re: Ce naluca am pierdut azi ?

Mesaj de grizzly » 16 Mar 2013, 20:30

astazi am eliberat un pumn de gume cu jig-urile aferente. rezultatul - aproape un peste. poate maine...

eu
senior
senior
Mesaje: 357
Membru din: 14 Dec 2004, 13:04
Localitate: Cluj

Re: Ce naluca am pierdut azi ?

Mesaj de eu » 24 Mar 2013, 19:39

Vine o vreme (destul de des) in viata unui pescar, cand trebuie sa dea tribut apei in care pescuieste. :lol1:
Astazi, am "inchinat" pe altar un Salmo Hornet culoare Gmo.
:respekt:
Multa lume, putini oameni...

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Ce naluca am pierdut azi ?

Mesaj de George1985 » 22 Mai 2013, 12:05

Un proton si vreo 20m de POWER PRO de 15lbs care s-a rupt de la varful batului!
Prima Bila Neagra pentru PP!

pescar94
senior
senior
Mesaje: 446
Membru din: 16 Mai 2012, 20:07

Re: Ce naluca am pierdut azi ?

Mesaj de pescar94 » 22 Mai 2013, 13:08

1 salmo slider ,1 oscilanta rublex

Goldelian
senior
senior
Mesaje: 377
Membru din: 21 Feb 2012, 18:01

Re: Ce naluca am pierdut azi ?

Mesaj de Goldelian » 22 Mai 2013, 17:48

Cu PP-ul care s-a rupt in lansare am patit si eu. Am pierdut 2 voblere la lansari aproape consecutive, plus 10-15m de fir. Lansam si ma uitam cum imi pleaca firul cu tot cu vobler. Am controlat si curatat inelele lansetei....m-am uitat cu atentie la mulineta...m-am uitat la galet...nimic. Nu imi dadeam seama de ce se intampla asa. Dupa alte 3-4 partide am descoperit care era problema , asta dupa ce la o partida mi-a intrat firul pe langa galet....galetul capatase un joc, initial f mic ,dar indeajuns cat sa-mi ciupesca firul la recuperare...dupa ce jocul a devenit mai mare, a intrat tot firul pe langa galet.Dupa ce am remediat jocul la galet nu am mai avut probleme. Foloseam , si folosesc in continuare, tot PP de 15 Lb. :bere:


...si ca tot veni vorba de pierderi....un rapala x-rap de 10cm cul albino shiner :cry:

:respekt:

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Ce naluca am pierdut azi ?

Mesaj de George1985 » 22 Mai 2013, 18:47

Nu am nici cea mai mica problema cu mulineta sau batul, iar firul are 3 iesiri...
O fi fost ansamlul inaintas si cele doua noduri(pentru inaintas) mai tari decat firul, jigul un fudo 5/0 cred ca duce mai mult de 15 lbs :headbash:
Daca o mai patesc inca o data spun papa la PP :wallbash:

Goldelian
senior
senior
Mesaje: 377
Membru din: 21 Feb 2012, 18:01

Re: Ce naluca am pierdut azi ?

Mesaj de Goldelian » 22 Mai 2013, 19:00

Nici eu nu credeam ca as avea probleme la mulineta pt ca o folosisem doar 2-3 iesiri(mulineta era noua)....Mie mi-a plecat firul cu thrilul de 9cm , iar apoi cu un vobler de 7cm si 7g. Si eu injuram pp-ul,dar .....nu era el de vina.

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Ce naluca am pierdut azi ?

Mesaj de George1985 » 22 Mai 2013, 21:06

La mine nu a plecat jigul cu 20metri de fir. Jigul s-a agatat si cand am tras sa rup firul, jigul sau ce o ceda prima data, s-a rupt firul de langa mana mea. Nu s-a racait de nimic inainte, nu a avut noduri sau altceva, pur si simplu a plesnit de parca a fost taiat cu foarfeca.

Scrie răspuns