Ce naluca am pierdut azi ?

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: Ce naluca am pierdut azi ?

Mesaj de old_radu » 06 Oct 2013, 12:51

AdrianI scrie:...

Da, mi-a sarit pick-up-ul. Am fortat cei drept o aruncare mai lunga, dar nu ar fi trebuit sa plezneasca, parerea mea.Cred ca batul nici nu a amortizat fiind spre orizontala si atunci tot socul a fost in fir.
...cam ce forta de elongatie , crezi tu , ca a fost aplicata firului ?
...ai idee ?
...in cazurile acestea nu cred ca are rost sa criticati calitatea firului :!:

Avatar utilizator
Ionut Petrea
veteran
veteran
Mesaje: 627
Membru din: 24 Dec 2008, 21:39
Localitate: Bucuresti

Re: Ce naluca am pierdut azi ?

Mesaj de Ionut Petrea » 06 Oct 2013, 13:39

Eu trag de vreo 2 ani de o rola de PP de 10 lbs si nici de-al naibii nu vrea sa cedeze, s-o pot schimba... :lol:
Ma enerveaza firu` asta asa de tare, ca mi-am mai luat si o rola de 50 lbs pentru somn :wink:
Intotdeauna C&R

AdrianI
senior
senior
Mesaje: 332
Membru din: 14 Oct 2010, 07:39
Localitate: Tg Mures

Re: Ce naluca am pierdut azi ?

Mesaj de AdrianI » 06 Oct 2013, 20:11

old_radu scrie:
AdrianI scrie:...

Da, mi-a sarit pick-up-ul. Am fortat cei drept o aruncare mai lunga, dar nu ar fi trebuit sa plezneasca, parerea mea.Cred ca batul nici nu a amortizat fiind spre orizontala si atunci tot socul a fost in fir.
...cam ce forta de elongatie , crezi tu , ca a fost aplicata firului ?
...ai idee ?
...in cazurile acestea nu cred ca are rost sa criticati calitatea firului :!:
Consider ca nu ar fi trebuit sa cedeze .
Remarca mea era o constatare a unei situatii si nu un verdict asupra firului la modul general. Daca se va mai intampla atunci voi trece la alte variante de textil.

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: Ce naluca am pierdut azi ?

Mesaj de old_radu » 06 Oct 2013, 20:50

AdrianI scrie:Am fortat cei drept o aruncare mai lunga, dar nu ar fi trebuit sa plezneasca, parerea mea.Cred ca batul nici nu a amortizat fiind spre orizontala si atunci tot socul a fost in fir.
AdrianI scrie: Consider ca nu ar fi trebuit sa cedeze .
Remarca mea era o constatare a unei situatii si nu un verdict asupra firului la modul general. Daca se va mai intampla atunci voi trece la alte variante de textil.
...iti garantez ca in conditiile specificate de tine mai sus , orice fir ai fi folosit se intampla acelasi lucru si anume , textilul ar fi pleznit ca si un fir de ata de cusut mai ales la o naluca de peste 10 g
...am patit-o si eu , sunt sigur ca au patit-o multi altii si vina este doar a pescarului ... :mrgreen:

Fir intins !

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Ce naluca am pierdut azi ?

Mesaj de George1985 » 07 Oct 2013, 09:31

octavio79 scrie::D :D :wallbash: :D
Iar incepe polemica cu PP.
George mie-mi merge foarte bine PP.
Nu vreau sa intru in polemica!
Eu m-am convins...
Numai bine!

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: Ce naluca am pierdut azi ?

Mesaj de tavistan » 07 Oct 2013, 09:43

Si eu m-am convins de PP... ca-i bun! George, nimeni nu vrea polemici aici; dar PP-ul e bun! poate ai nimerit tu o rola cu probleme, dasi am vazut din linkul de mai sus ca nu ai avut probleme doar cu o rola... Eu ultima oara am indreptat in agatatura un jig pe carlig Owner de 1 sau 1/0; aveam PP de 15 lb. Mi-am luat niste fire Daiwa dar cred ca vor mai astepta pana sa ajunga pe tamburi... :?

Avatar utilizator
Ionut Petrea
veteran
veteran
Mesaje: 627
Membru din: 24 Dec 2008, 21:39
Localitate: Bucuresti

Re: Ce naluca am pierdut azi ?

Mesaj de Ionut Petrea » 07 Oct 2013, 11:26

Eu zic ca depinde foarte mult in ce zone pescuiesti.Daca pescuiesti intr-o zona cu foarte multe praguri taioase, scoici(melci,raci,craci :lol: ) e foarte posibil ca firul sa se scamoseze mult mai repede si de aici sa pocneasca ca o ata de papiota.Am patit-o, insa tot raman la concluzia ca PP e un fir bun.
PS: Ca idee, acum 2 saptamani, un prieten s-a luptat 30 de minute cu un somn de peste 30 kg pe Siret, folosind PP de 10 lbs, intr-o zona cu multa agatatura... dupa care a pocnit de la frecatul firului.
Intotdeauna C&R

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: Ce naluca am pierdut azi ?

Mesaj de old_radu » 07 Oct 2013, 14:20

...chestia cu taiatu' in stanca , scoici ...e alta treaba si pentru asta exista leader fluorocarbon rezistent la abraziune.
...oricum review-urile negative pentru PP sunt extrem de rare , chiar nesemnificative .
...propun sa trecem la nalucile pierdute , ca deja ...batem campii cu textilu'. :mrgreen:

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Ce naluca am pierdut azi ?

Mesaj de George1985 » 07 Oct 2013, 19:42

daca tot am inceput balul, adaug 7 twistere cu tot cu jiguri azi, in cateva ore...

Avatar utilizator
octavio79
senior
senior
Mesaje: 423
Membru din: 21 Feb 2012, 16:56
Localitate: Ploiesti (Madrid)

Re: Ce naluca am pierdut azi ?

Mesaj de octavio79 » 07 Oct 2013, 20:14

Spuneam .. polemica.. in spirit de gluma George, nu vreau sa supar pe nimeni. Discutiile acestea sunt foarte bune si constructive. Asa aflam mai multe despre anumite produse pe care vrem sa le cumparam. Numai bine.

Scrie răspuns