Ce am eliberat astazi ...

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Ce am eliberat astazi ...

Mesaj de anem » 25 Sep 2009, 12:15

Salutari ... ideea topicului a venit ca urmare a topicului "Astazi ati prins" unde fiecare scria ce a prins, evident in cazul in care a prins.

In acest topic vreau ca fiecare (care are chef) sa scrie si ce a mai eliberat la ultima partida de pescuit. Sper sa fie cat mai multe raspunsuri ...

Numai bine ...
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

daedalus
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 174
Membru din: 23 Mai 2006, 13:55
Localitate: bacau

Mesaj de daedalus » 25 Sep 2009, 12:49

Salut ideea.
Mai naspa ca este conditionata de "am prins".
Asa ca ... la munca intai.

YoNutzu
senior
senior
Mesaje: 443
Membru din: 22 Feb 2008, 18:31
Localitate: Targoviste

Mesaj de YoNutzu » 25 Sep 2009, 13:18

Azi inca nu am prins :) dar ieri (am fost la probat noile voblere) aproape intr-o ora 4 clenuti (la acelas vobler, la altele nu se uita) toti intorsi aproape sanatosi in mediul lor natural (cu mici gauri in buze). Restul timpului care l-am avut la dispozitie pentru pescuit l-am petrecut intr-un copac pentru recuperarea unui vobler (am stat mai mult in copac decat am pescuit) :lol:

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 25 Sep 2009, 13:22

Acum citeva zile,am intilnit in timpul unei partide de spining,un pescar care pescuia la stationar,cu pestisor.Omul a tinut sa-mi spuna ca a prins 2 salai.Eu,am intrebat,firesc, cit de mari?El a zis ca sint mici,la vreo 800 de gr.si ca unul il scapase din mina cind sa-i faca poza,dar mai are unul intr-o punga legata de mal si ca mi-l face cadou,adaugind cu emfaza ca pentru el pestii incep de la 2kg in sus.I-am multumit frumos si i-am zis ca mai bine sa-i dea drumul,la care omul a replicat foarte convins de ce spune ,ca salaul oricum moare si n-are rost sa-l arunce.N-am zis nimic si am plecat pe alte locuri in cautarea monstrilor ce ne bintuie visele.Dupa vreo 2 ore,in care n-am dat nici macar de un monstrulet acolo ceva,m-am intors la locul cu pricina ,unde era si masina parcata.Pescarul plecase dar lasase acolo plasa cu salaul legata de mal.Din curiozitate am coborit la apa sa vad salaul,presupus a fi mort in plasa.Bag mina in plasa si sa fac preinfarct cind dihania s-a zbatut puternic in mina mea.Ei bine ,era cit se poate de viu,atita ca n-avea ,zic eu mai mult de 500 gr.Cind i-am dat drumul, a taiat-o ca lovit de streche.Chiar nu pot sa inteleg gestul acelui pescar ,pt care pestii incep de la 2kg in sus.Asa ca asta a fost in cazul meu ,ultima eliberare.

attilaf
veteran
veteran
Mesaje: 1068
Membru din: 25 Apr 2006, 14:49
Localitate: In fata monitorului

Mesaj de attilaf » 25 Sep 2009, 13:28

Azi n-am cum sa ajung la pescuit, dar la ultima iesire am eliberat tot, adica vreo 5 cleni subdimensionati sau cel putin la limita...

Avatar utilizator
sorinB
veteran
veteran
Mesaje: 14597
Membru din: 25 Ian 2007, 00:06
Localitate: sibiu

Mesaj de sorinB » 25 Sep 2009, 13:36

Acum cateva zile, cautand stiuca, am avut parte doar de marlite... :)
7 marlite ( intre 300-500gr) prinse, si evident eliberate.
Ce e mai curios e ca au intrat doar pe naluci mari: shad 12cm, 10cm, si irlandeza gipo 13 gr.
Oricum ziua a fost super, cu aceeasi bucurie cu care prindeam si eliberam... :wink:
Numa' bine.
Imagine

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Mesaj de MuskMd » 25 Sep 2009, 14:46

ultima tura inainte de prohibitie, ceva clenuti si toti pastraviorii :D Freee...freeeee :D.....
PS : prinsi la musca :D[/img]
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
Striper
veteran
veteran
Mesaje: 599
Membru din: 12 Iun 2007, 12:22
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Striper » 26 Sep 2009, 06:53

Buna initiativa!

Mihnea, cu un salau de 3,5 Kg prins si eliberat ieri.

Imagine

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Mesaj de anem » 26 Sep 2009, 12:52

Striper scrie:Mihnea, cu un salau de 3,5 Kg prins si eliberat ieri.
felicitarile mele pentru eliberarea lui ...

numai bine
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Avatar utilizator
grecu
veteran
veteran
Mesaje: 1665
Membru din: 21 Iul 2005, 22:21
Localitate: tg mures

Mesaj de grecu » 26 Sep 2009, 13:42

si topicul cu " Ce am retinut azi? " cand urmeaza ?

Scrie răspuns