Ce am eliberat astazi ...

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Mesaj de anem » 16 Oct 2009, 10:21

ce s-a vrut topicul asta si ce a ajuns ...

topicul a fost deschis pentru cei care privesc pescuitul ca pe o relaxare, ca pe o evadare din rutina zilnica ... nu pentru cei care merg la pescuit strict pentru a se intoarce cu sacii de peste acasa ...

pentru cei care pescuiesc doar pentru kilogramele de peste pe care sa il duca pe acasa sau mai stiu eu pe unde, nu am absolut nimic de zis ... ar fi multe de zis dar nu vreau sa jignesc pe nimeni si nici sa fie considerata atitudinea mea drept un atac la persoana ...

pentru cei care pescuiesc pentru relaxare si prinderea pestelui este o satisfactie mica fata de cea pe care o au in momentul eliberarii nu pot decat sa le transmit respectul meu ...

altceva nu am de zis ... ar fi prea dur ceea ce as scrie si multa lume ar sari in sus ... :roll:

numai bine tutror ...

ps : cat despre partea cu "trendy" ... urasc cuvantul asta si persoanele care traiesc in functie de "ce se poarta" le consider persoane complet lipsite de personalitate, persoane care nu gandesc si care habar n-au pe ce lume traiesc, altii gandesc pentru ei si ii invata cum sa traiasca ... asa ca nu are rost sa imi zica cineva ca toata povestea cu C&R e trendy ...
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

user_chior
junior
junior
Mesaje: 30
Membru din: 28 Mai 2009, 20:14

Mesaj de user_chior » 16 Oct 2009, 10:40

intrebare retorica ... de ce pe un topic denumit ... Astazi ati prins? .. toata lumea a inteles clar ce are de postat ... iar pe un topic Ce am eliberat astazi ... s-a ajuns la genul acesta de discutii

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 16 Oct 2009, 11:18

Se pune si daca declar ca l-am eliberat pe nea pestele in....tigaie? Acolo s-a declarat saracul liber si fericit. :lol:

puland
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 115
Membru din: 09 Iun 2006, 16:57

Mesaj de puland » 16 Oct 2009, 15:03

ovidiu scrie:
user_chior scrie:@ovidiu - topicul se refera la pescuit - un hobby nu o afacere
da? nu mi-am dat seama.

Stii cat va tine civilizatia? sau cat vom elibera pesti? sau dam "buna ziua" pe strada?
Nu prea mult. Cu prima ocazie "homosapiens" isi va aminti ceea ce stie de milenii. Sa ucida, sa dea in cap, sa se impuna indiferent de teorii frumoase facute in vreme de pace si norisori roz.
Toate astea (binele in lume, salvati planete, balenele, pingushtocii, pestii) sunt bune si frumoase in teorie.
Pescuitul este afacere, se cresc pesti, se populeaza balti, se iau taxe de la pescari se fac concursuri, se vand scule, publicitate.... si tot asa.
pescuitul in mileniul asta, este afacere !

Extrapoland, cel mai bine ar fi sa pescuim fara carlig, in felul asta vom stresa foarte putin pestii.

E treaba fiecaruia ce face cu pestii prinsi, e treaba fiecaruia daca are constiinta sau nu. E treaba politiei sa urmareasca respectarea legii, treaba judecatorilor sa-i inchida pe ei care incalca legea.

Cat timp traim intr-o societate organizata cu norme/legi/ coduri morale scrise sau nescrise , suntem liberi sa facem ce vrem, dar fara sa deranjam pe nimeni, nu?

toate bune, fir intins!

inca ceva: aici suntem "idei", eu nu exist! ;)
eu inteleg ca se discuta despre ideea buna sau rea de a da drumul unui peste pe care l-ai prins.

titlul topicului, "Ce ati eliberat astazi?" pare o intrebare pusa copiilor de la grupa mijlocie de catre doamna educatoare.

urmeaza probabil intrebarile: copii, cine stie de ce e bine ca tati sa elibereze pestii? haideti, nu vad nici o manutza ridicata!

Cum bine zicea Ovidiu, intrebarea asta presupune ca noi toti suntem pe malul baltii si din cind in cind mai intram pe net si scriem pe forum despre
eliberarea zilei.

Noi insa suntem la masa, la munca, la curve, la sprituri, la biserica sau la cumparaturi.

suntem niste oameni mici si frustrati, cu "fetze puse pe scandal", rai mincinosi, invidiosi, care vor sa afle cum se da la zgarci.

Hai ca azi sunt naspa.

Aplauze!

Avatar utilizator
XquiZZiT
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 226
Membru din: 15 Mai 2007, 19:40
Localitate: Rusko
Contact:

Mesaj de XquiZZiT » 16 Oct 2009, 18:54

Ce bine imi pare ca imediat e maine si merg iar la eliberat de shtiucane!!
Decat sa-ti fie rau, mai bine sa-ti fie bine!!!

My Videos , My Photos

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Mesaj de anem » 16 Oct 2009, 19:56

si intrebarea "Ce ati prins astazi?" cum suna ... si culmea ca acolo lumea nu a avut de dezbatut atatea ...

mai pot sa zic doar o chestie ... ne meritam soarta .. doar ca unii o trag aiurea ... :oops:

cius ...
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Avatar utilizator
draqdevil
veteran
veteran
Mesaje: 2178
Membru din: 06 Mar 2007, 12:59
Localitate: Pe Ape
Contact:

Mesaj de draqdevil » 19 Oct 2009, 08:06

Am eliberat bibani si strapi pe olt....destul de multi:)

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 19 Oct 2009, 18:02

tu macar i-ai eliberat,insa sunt enorm de multi cei care baga la traista TOT.
si nu de foame fiindca vin la pescuit cu BMW, Q7,peugeot 407.
de doua saptamani urmaresc un cuplu de argeseni ce vin la pescuit la barajul de la zavideni - valcea cu un peugeot 407 alb si se posteaza pe pila barajului.
pescuiesc cu cate 2-3 bete insirate pe pila si mai nou arunca si cate o "parasuta" ca sa fie tacamul complet.
m-am uitat si pur si simplu nu iarta nimic,totul la traista,inclusiv ghibortul, tot.
strapazani de 15-20cm la ei se numesc salai :evil:

si nu sunt singurii, o haita intreaga de asa zisi pescari (din diverse orase si judete,inclusiv valcea) practica acest gen de pescuit pe Olt,adica pescuitul de eradicare - "dupa mine potopul" :evil: :evil:

Avatar utilizator
edâ„¢
veteran
veteran
Mesaje: 1803
Membru din: 04 Iul 2005, 23:46
Contact:

Mesaj de edâ„¢ » 19 Oct 2009, 20:47

nu mai eliberez nici o marla peste 500gr le iau acasa si te torturez sa zica unde sunt mamele,tatzii,bunicile si bunicii lor,inca ma gandesc ce metode sa aplic picatura chinezeasca,trasul pe roata,grilul sau tigaia :?: :?:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
draqdevil
veteran
veteran
Mesaje: 2178
Membru din: 06 Mar 2007, 12:59
Localitate: Pe Ape
Contact:

Mesaj de draqdevil » 20 Oct 2009, 08:13

Adi,cand m'am gandit sa ies la pescuit am avut de ales intre zavideni si ipotesti....Am vreun motiv sa regret ca nu am mers la zavideni?:D

Scrie răspuns