Ce am eliberat astazi ...

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
miky
veteran
veteran
Mesaje: 1461
Membru din: 08 Iul 2005, 15:50
Localitate: sibiu

Mesaj de miky » 13 Oct 2009, 18:33

d4md3od scrie:...topicul a fost creeat nu pe considerentul de a se lauda fiecare, este pur si simplu un topic care promoveaza sistemul C&R ... un topic pe care sa mai citeasca si altii care chiar daca nu elibereaza poate o sa se gandeasca mai bine data viitoare cand vor sa tranteasca vreun pestisor in traista ...
am inteles sensul topicului, voiam doar sa zic ca in acest caz, puterea exemplului personal, scoasa in evidenta din spatele tastaturii, doar prin vorbe, nu cred ca functioneaza cum trebuie,... e prea la indemana oricui, e prea usor de atacat de catre oricine !
ma indoiesc ca un traistar (ghiozdanar), cum va citi aici cateva randuri, imediat va cadea closca pe ganduri, ce sa faca cu strapazanul sau clenutul pe care tocmai l-a prins,... aaaaa ! ca dupa un timp s-ar putea sa-i vina idei sa se dea si el trendy, daca asa-i modelul, ...aia da, poate !
chiar si pozele sau filmuletele, is frumoase, nu zic nu ! ba as putea zice ca sunt si educative ! sa nu uitam insa ca, si politicienii nostri se filmeaza de sarbatori pe la biserica, aziluri de batrani si case de copii, impartind daruri,... dupa care potopul, revin la vechile obiceiuri ! Atitudinile "electorale" sau demonstrative,... din pacate nu schimba nimica !
pe de alta parte, recunosc ca si eu prefer sa ma uit la un filmulet pe youtube facut "cu intentie", decat sa privesc o emisiune de pescuit in care...: "- pe asta cred ca o sa-l tin, pentru o prajeala, in ciuda carcotasilor, doar legea imi da voie,... si o sa-l tin si p-asta, ca..." :lol: :lol: :lol:
Mda ! poate ar fi bine sa nu mai zic nimica, sa nu credeti ca vreau sa subminez topicul !

PS: mie totusi mi s-ar pare mult mai utila o discutie sincera si libera despre C&R,...cu argumente pro si contra (cine le are :D) !
nu e suficient ca tu sa fii norocos...mai trebuie musai ca ceilalti sa nu fie !!!...
http://musca13.ro/home/

SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Mesaj de SVF » 13 Oct 2009, 19:50

Recunosc...am baut si eu o bere :oops: si am uitat ce-am citit acum un minut.C&R?Da,am facut si eu chestii d'astea.Cred ca m-am dat si rotund la vremea respectiva(desi nu-s)cu ceva filmuletze,parca...daca am uitat de acum un minut,cum naiba sa nu uit de acum cateva luni,dar no,eu asa cred...Retinuti?Da,am si de astia,avatzi" misto",in lada,(vreo 120kg,iarna-i lunga),ca nu tai porc,ultimul mi-a fugit pe sub poarta cand a simtzi miros de macelar(se pune nu?)...Dar parol,p'onoarea mea nici o buc. sub 4 kg.Deci facand calcule(acum?) :? imi dau seama ca raportul e net in favoarea C&R,ca porcul avea vreo 200kg+100kg avat eliberat....asta-i,da imi da bine 120kg<300kg...sunt un c&r-ist perfect.Sau oare era" past perfect"?
:lol: :lol:
Mai bine c&r inca o bere,apoi cuca,ca am niste avatzi de prins la noapte si de bagat la lada :lol:

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Mesaj de anem » 13 Oct 2009, 22:00

ilie scrie:Recunosc...am baut si eu o bere :oops: si am uitat ce-am citit acum un minut.C&R?Da,am facut si eu chestii d'astea.Cred ca m-am dat si rotund la vremea respectiva(desi nu-s)cu ceva filmuletze,parca...daca am uitat de acum un minut,cum naiba sa nu uit de acum cateva luni,dar no,eu asa cred...Retinuti?Da,am si de astia,avatzi" misto",in lada,(vreo 120kg,iarna-i lunga),ca nu tai porc,ultimul mi-a fugit pe sub poarta cand a simtzi miros de macelar(se pune nu?)...Dar parol,p'onoarea mea nici o buc. sub 4 kg.Deci facand calcule(acum?) :? imi dau seama ca raportul e net in favoarea C&R,ca porcul avea vreo 200kg+100kg avat eliberat....asta-i,da imi da bine 120kg<300kg...sunt un c&r-ist perfect.Sau oare era" past perfect"?
:lol: :lol:
Mai bine c&r inca o bere,apoi cuca,ca am niste avatzi de prins la noapte si de bagat la lada :lol:
no offence ilie, dar nimic din ce ai scris n ue ceva inteligibil...
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

user_chior
junior
junior
Mesaje: 30
Membru din: 28 Mai 2009, 20:14

Mesaj de user_chior » 14 Oct 2009, 09:27

Ilei a facut un pic bascalie de topicul asta ... si atat ...
@Miky ... e clar ca topciul asta nu are menirea de a schimba mentalitatea tuturor pescarilor ... ci doar de a arata ca se poate si altfel
Toata lumea vorbeste de C&R ... putini constientizeaza ce inseamna

Exemplu concret ... situatia care ma pus pe mine pe ganduri ... pana acum 4 ani pescuiam avat intr-o zona frumoasa mai greu acesibila ... locul era cunoscut de amicii mei de pescuit ... timp de doi ani de zile de cateva ori pe saptamana cineva era acolo si il omora pe avat ... ne consideram sportivi ... eliberam ce era sub 2kg ... peste greutatea asta ... la sacosa ... ca avem bunici parinti care vor sa guste peste proaspat ... dupa doi ani de zile ... in primavara urmatoare ... surpriza ... avatii erau prezenti ... dar in numar mai mic ... majoritatea celor prinsi ... pana intr-un kilogram
am zis ... partida proasta, apa rece, apa prea tulbure, apa prea limpede ... dar partida dupa partida locul acela parea parasit. Pescuind intre hidrocentrale raul e sectionat in portiuni complet separate ... pestele nu poate migra cum o face pe mures sau pe dunare ...
Intrebarea normala a venit de ce nu mai avem prezentari in acea zona ... de ce nu mai sunt atacurile care ne starneau emotiile ... la un calcul simplu ... 10 amici casapeam cam peste 200 de avati pe sezon din acel ecosistem ... si m-a lovit ... de unde atata peste cand noi 10 oameni am decimat o populatie ... nu mai luam in calcul in pe olt sunt sute de pescari ...
asa am renuntat eu la a mai retine pestele ... imi place sa pescuiesc ... imi place sa prind peste ... nu-l mananc ... e greu de dus acasa fara sa faci mizerie in rucsac ... e greu sa-l pastrezi peste zi cand afara sunt 30 de grade ... e greu de curatzat ... concluzia cea mai logica ... e ca daca-l pui inapoi in apa scapi de o gramada de inconveniente ... si cel mai important ... el e inca acolo ... e viu ... si poate peste 2 ani .. te intalnesti inca odata cu el ... aducanduti satisfactii mai mari ...
argumente pro C&R sunt multe ... si inca nu gasesc argumente importiva
Cel mai logic ... in momentul in care dai 300 de euro pe un echipament de pescuit ... peste 50 de ron la o iesire ... concluzia normala este ca iti permiti sa dai 10ron pe un peste intr-o alimentara ... peste oceanic ... gata curatat ... fara oase ... mult mai sanatos pentru organism .. mult mai sanatos pentru apa in care pescuim ...

Sunt convins ca eliberarile mele nu fac un impact major asupra ecosistemului sau a pescarilor din zona ... dar un prieten aici un prieten mai prin zona muresului ... incet incet poate intram pe directia normala

PS: nu imi place sa postez pe forumuri ... dar prin subiectul acesta incercam sa dam o alternativa celor care cauta acest lucru ... cei care vor dori peste ... daca nu manaca ... vor pune japca pe el ... si acolo chiar este un caz pierdut

Avatar utilizator
catalin66
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 31 Mar 2008, 17:03
Localitate: Galati

Mesaj de catalin66 » 14 Oct 2009, 15:17

Pana de curand eliberam toti avatii pana in kg si chiar mai marisori , cateodata .

Am retinut unul cam de 2,5kg cu gandul sa-l fac la cuptor , ce sa fac sunt din cei care apreciaza gustul avatului , si cum prin pescarii nu prea am vazut , l-am dus acasa .

Cand l-am curatat am vazut cat de redus am putut sa fiu ,era plin de icre , atunci mi-am dat seama ca nu am omorat un singur exemplar , ci cateva sute si cum spunea si colegul , daca suntem cativa baieti pe aceeasi zona si toti prindem si retinem pa aia mai mari , canci viitor .

Cred ca mai important este sa eliberam reproducatorii [dupa sedinta foto } si sa mai pastram 2-3 chitici de pofta .

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Mesaj de Zamfi » 14 Oct 2009, 19:14

Mama ce probleme va faceti... :lol: Ia uite aici C&R la un tip care a postat pe alt forum:

de catre BACOS IOSIF DANIEL pe Lun Oct 12, 2009 7:06 pm

AM FOST DUMINICA PE MURES,LA LIPOVA SI POT SA SPUN CA AM DAT LOVITURA AM PRINS 62 DE STIUCI SI 12 CRAPI,SA NU EXAGEREZ.AM PESCUIT CU 4 BETE DA AM SCOS DOUA CA ASA NU SE MAI PUTEA.SINCER AM VRUT SA DAU DRUMUL LA CATEVA DAR MI-AM ADUS AMINTE CA NU AM PRINS NIMIC ANUL ASTA ASA CA NU AM AVUT REMUSCARI.GHINIONUL A FOST CA MI S-AU TERMINAT PESTII MICI ,CA MAI PRINDEAM CEVA.APA ERA LIMPEDE,M-AM APROPIAT TIPTIL DE APA SI AM VAZUT CUM SE UITAU STIUCILE LA MINE,SI ATUNCI AM STIUT CA DAU LOVITURA.CRAPII SINCER SA FIU ASA CAM LA DOUA KILE,NUMAI PIELE SI OS DA MA ROG CE PRETENTII PUTEAM SA AM DE LA MURESUL ASTA.
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Mesaj de Zamfi » 14 Oct 2009, 19:16

Chiar asa: oare ce pretentie sa mai am de la Muresul asta cand este bantuit de dobitoci :evil: :evil: :evil:
Auzi la gura lui, cica i s-au gata pestisorii... :evil:
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
Radu_
veteran
veteran
Mesaje: 1177
Membru din: 23 Feb 2007, 22:02
Localitate: cluj

Mesaj de Radu_ » 14 Oct 2009, 19:26

un inevoluat, ca multi altii, din pacate....

Avatar utilizator
serbanhbk!!
veteran
veteran
Mesaje: 590
Membru din: 09 Sep 2008, 17:21
Localitate: BISTRITA

Mesaj de serbanhbk!! » 14 Oct 2009, 19:51

Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul! :datz:

Avatar utilizator
sorinB
veteran
veteran
Mesaje: 14597
Membru din: 25 Ian 2007, 00:06
Localitate: sibiu

Mesaj de sorinB » 14 Oct 2009, 19:58

Mie mi-a placut " cum se uitau stiucile la el" :lol: :lol:
Io cred ca-i vrajeala ce-o zis, si cu stiucile si cu crapii... :roll:
Daca nu-i, atunci e un maaaare...prost :twisted:
Numa' bine.

Scrie răspuns