Ce am eliberat astazi ...

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
serbanhbk!!
veteran
veteran
Mesaje: 590
Membru din: 09 Sep 2008, 17:21
Localitate: BISTRITA

Mesaj de serbanhbk!! » 12 Oct 2009, 12:27

Am eliberat 4 clenuti de 20-25cm starnind uimirea in randul unor pescari da stationar :? Nu le venea sa creada cum am putut elibera asa cleni "frumosi"...daca ar fi stiut ca anul asta am eliberat peste 150 de asemenea "capturi " in locul acela, oare ce ar fii zis?ca sunt nebun sau ca pescuiesc degeaba sau ceva de genu...incredibil ce mentalitate au fratii nostri romani :?

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 12 Oct 2009, 19:49

serbanhbk!! scrie:...incredibil ce mentalitate au fratii nostri romani :?
mentalitate ??? :shock: :shock: :shock:
pai pt treaba asta ar trebui sa aiba creier si sunt cat se poate de sigur ca nu poseda asa ceva,decat un mare gooool :evil:
poate fratii tai,ca ai mei,nu sunt sigur (ipotetic vorbind :wink: )
o vorba spune ca prietenii ii alegi singur,dar rudele, nu.
ei bine, eu zic ca este si timpul si momentul sa ne alegem singuri pe cei care ne inconjoara si reprezinta, indiferent de domeniu.

user_chior
junior
junior
Mesaje: 30
Membru din: 28 Mai 2009, 20:14

Mesaj de user_chior » 13 Oct 2009, 08:52

fenomenul este general ... 95% din asa zisii pescari ... mai corect numiti traistari ... nu vor intelege niciodata ce inseamna pescuitul sportiv ... pentru ei scopul pescuitului este sa manance peste ... nu conteaza specia, marimea sau calitatile gastronomice ... pur si simplu tot ce iese din apa trebuie sa ajunga in traista ...
@serbanhbk - gandeste-te cum vor reactiona acele persoane la eliberarea unui exemplar mai mare

@adiwolf - cum crezi tu ca putem sa ii alegem pe cei care ne inconjoara ... acum cand masina de teren si barca ii imprastie pe acestia pe toate locurile care au un petec de apa ...

sustin acest topic ... trebuie sa fie unul in care oricine se considera pescar sportiv ... si mai ales pescar de spining ... sa posteze cate ceva de la fiecare iesire

Avatar utilizator
serbanhbk!!
veteran
veteran
Mesaje: 590
Membru din: 09 Sep 2008, 17:21
Localitate: BISTRITA

Mesaj de serbanhbk!! » 13 Oct 2009, 09:31

Majoritatea acestor pescari nici macar nu mananca peste...Scopul lor este sa duca peste acasa sa vada nevasta,vecinu si dusmanii :?

Avatar utilizator
miky
veteran
veteran
Mesaje: 1461
Membru din: 08 Iul 2005, 15:50
Localitate: sibiu

Mesaj de miky » 13 Oct 2009, 10:50

user_chior scrie:...sustin acest topic ... trebuie sa fie unul in care oricine se considera pescar sportiv ... si mai ales pescar de spining ... sa posteze cate ceva de la fiecare iesire
zic si eu vreo doo vorbe , fara intentia de a minimaliza subiectul sau de a denigra ceva sau pe cineva,... si sper sa nu fiu inteles gresit :
la ce, si cat crezi ca ajuta asa un topic ? adica in afara de faptul ca, daca tot ne-au murit laudatorii, fiecare simte nevoia sa-si aduca "aportul" la imaginea proprie :lol: ,alt efect care e ?
cel mai usor e sa eliberezi pesti cu tastatura ...
in realitate insa, ce se intampla acolo in tufe, pe mal,... adica crudul adevar, doar pescarul si "victima sa", il poarta cu ei, tacut, unii poate pe lumea ailalta, altii in unda, iar altii ...pe constiinta...
e plin forumu' de "eliberatori", avem atatea exemple, doar trebuia sa rasfoim galeria si topicurile cu rabdare... la o privire mai atenta la multe poze putem sa ne facem cruce ...
cineeee ? noooi ? neee ... !!! noi never ! ceilalti sunt traistarii ! Doar am postat si pe forum ! :mrgreen:
imi pare rau, daca cineva pricepe ceva gresit din vorbele mele !
pe " dincolo" cand se intalnesc pescar cu pescar, discuta despre cum a tras, cat a prins fiecare, cum i-a mers... nici nu se mai aduce in discutie ce s-a intamplat cu pestii, e de la sine inteles ca pestii or ramas in apa, iar acolo e pe bune !...
asta pentru ca la ei, alimentele se cumpara si nu mor de foame, sub pretextul ca "sa guste si soacramea un pic de peste proaspat, prins de gineresu'" :D, asta pentru ca la ei pescuitul si-a pastrat statutul de hobby, iar hobbyurile nu si le permite oricine...
la noi, 80 % din suflarea masculina, impanzeste malurile intr-o incercare de intoarcere la preocupari ancestrale, acolo unde a inceput diviziunea muncii, cautand sa reia istoria de la capat ... :twisted:
si acolo mai e ceva: mai sunt legi, pedepse, amenzi, care chiar se aplica ! educatia trebe facuta intai cu bata, abia apoi cu vorba buna !
nu e suficient ca tu sa fii norocos...mai trebuie musai ca ceilalti sa nu fie !!!...
http://musca13.ro/home/

Avatar utilizator
taicanoe
veteran
veteran
Mesaje: 1477
Membru din: 17 Feb 2005, 10:33
Localitate: Reșița
Contact:

Mesaj de taicanoe » 13 Oct 2009, 11:26

:evil:
miky mi-ai "stricat" ziua ... :lol: cand sa ma laud cu eliberarile ...
na ca acum nu va mai spun nimic.
S'altare și bunăstare !

Avatar utilizator
miky
veteran
veteran
Mesaje: 1461
Membru din: 08 Iul 2005, 15:50
Localitate: sibiu

Mesaj de miky » 13 Oct 2009, 11:28

sorry ! :oops:
am spus doar ca nu vreau sa minimalizez nimica, si nici sa ofensez pe cineva !
considera ca persoanele de fatza nu intra in discutie :D
asa ca baga, ... :lol: :lol: :lol:
nu e suficient ca tu sa fii norocos...mai trebuie musai ca ceilalti sa nu fie !!!...
http://musca13.ro/home/

user_chior
junior
junior
Mesaje: 30
Membru din: 28 Mai 2009, 20:14

Mesaj de user_chior » 13 Oct 2009, 11:35

Nu ai jignit pe nimeni miky ... si partea cea mai trista este ca postul este perfect adevarat ...
Cand m-am referit la postari ... ma refeream la imagini ... de preferat in format video ... sa se vada clar ca pestele se poate intoarce inapoi in mediul natural dupa sedintele foto...
Cat despre partea murit laudatorii si cu aportul propriu la imaginea personala ... imi doresc ca toti sa faca asta ... eu sunt primul care admit ... postez eliberarea ca sa ajung sa fiu urmat de altii ... nu de toti ca nu e utopie ...
Dar poate incet incet ajungem si noi la starea de normal ... in care pescuitul ... hobbyul acesta atat de scump in vremurile noastre ... sa nu isi caute amortizarea in materialul extras din apa ... ci in starea de liniste creata de o iesire in natura, in bucuria de a te intalni cu prietenii pe malul apei, in conversatii despre partidele reusit sau cele pline de peripetii ... in fond cu astea ramanem ...

Din pacate nu reusim sa realizam ca pestele viu are valoare mult mai mare decat cel sufocat intr-o punga ...

Cand am zis ca voi sustine ... ma refeream la filmarile ce vor fi postate pe acest topic ...
:roll:

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Mesaj de old_radu » 13 Oct 2009, 11:39

miky scrie:... sunt legi, pedepse, amenzi, care chiar se aplica ! educatia trebe facuta intai cu bata, abia apoi cu vorba buna !
...mare dreptate ai miky !

...nu sunt adeptul "C & R" 100% , recunosc , mea culpa... :oops:
... dar consider ca daca s-ar respecta legea pescuitului (macar atat cat scrie pe ultimele pagini ale carnetului de membru a anumitei asociatii de pescuit :evil: ) sunt convins ca alta ar fi situatia pescuitului ...fie el si sportiv.

Fir intins !...tuturor. :wink:

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Mesaj de anem » 13 Oct 2009, 14:49

miky ... nu cred ca s-au simtit jigniti prea multi de ceea ce ai scris cu toate ca stim cu totii ca sunt pe forum o gramada de persoane care se lauda in sus si jos ca ei elibereaza nu stiu ce pesti dar cand te uiti la ei in galerie observi ca pestii pozati sunt morti de mult sau pestele zace print-o vana sau bucatarie de vara ... de obicei la astfel de persoane obrazul e prea gros pentru a se simti jigniti, asa ca nu iti fa griji ...

topicul a fost creeat nu pe considerentul de a se lauda fiecare, este pur si simplu un topic care promoveaza sistemul C&R ... un topic pe care sa mai citeasca si altii care chiar daca nu elibereaza poate o sa se gandeasca mai bine data viitoare cand vor sa tranteasca vreun pestisor in traista ...

nu vreau sa fiu absurd sa cer tuturor sa pescuiasca 100% in sistem C&R cu toate ca asa ar fi normal dar macar sa fie un topic in care sa mai fie scrisa si eliberarea unui peste nu doar retinerea lui ...

intr-adevar ... bunul simt nu se invata peste noapte si din pacate nu cunosc personal inca pe nimeni care sa pescuiasca 100% C&R (in afara de prietena mea) dar sunt anumiti prieteni cu care mai merg la pescuit si nu stiu din ce motiv, dar elibereaza ceva mai multi pesti cand sunt cu mine la pescuit, la fel cum am prieteni care nici nu vor sa auda de eliberarea vreuni peste, din contra, il arunca afara pe mal ca sa nu mai traga si a doua oara si atunci trebuie sa merg sa iau pestisorul sa il arunc eu in apa pentru ca respectivului i-a fost greu al naibii ...

deci, din pacate toata lumea (si cand zis toata lumea ma refer la toti pescarii de la cei care pescuiesc legal pana la cei care nenorocesc portiuni intregi de rauri) se plange ca nu mai sunt pesti, prindem putin sau nu prindem deloc dar doar poate 1% din toti se gandesc ca poate si ei sunt vinovati de ceea ce se intampla ... este ceva specific noua, dam vina pe altii ... aia cu plasele, ba aia care curenteaza etc sunt de vina, dar nu EU, eu pescuiesc cu undita si nu se poate sa fac praf ... BA DA, inclusiv cu undita se pot prinde 10 de kile de peste pe iesire (chiar daca rar) si inclusiv cel care prinde 5Kg de peste contribuie la saracirea si in cele din urma disparitia fondului piscicol ... deci toata lumea este vinovata, atat ca cei care dau cu bomba sunt ceva mai vinovati decat cei care dau cu voblerul.

din pacate pestii de vor duce pe apa sambetei, anumite persoane vor citi topicul si peste 1 minut vor uita ce au citit dar poate poate macar un 0,1% din cei ce il vor citi se vor gandi macar putin la eliberatul pestelui ... si atunci o schimbare va fi, indiferent cat de mica ... si cu o floare se poate face primavara ...

numai bine ...
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Scrie răspuns