Casa Pestilor

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
hades
veteran
veteran
Mesaje: 555
Membru din: 03 Mar 2007, 17:57

Mesaj de hades » 10 Mar 2010, 17:29

toni f scrie:mariuse, care-i treaba nene ?

cum crezi asa ceva ? cine se da oficial cu barca pe mihailesti, in afar de oamneii lui lodi ?
Bre da ce le zici si dumneata asa pe nume!!!! :twisted: :twisted:
Daca ai vointa poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, il lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Avatar utilizator
iorgu.pescaru
junior
junior
Mesaje: 84
Membru din: 09 Mar 2010, 17:45

Mesaj de iorgu.pescaru » 10 Mar 2010, 18:12

Pe "animal planet" sau pe discovery se poate vedea ca americanii si canadienii scufunda nu butoaie, ci vapoare si avioane ptr. a creea recife,iar dupa 5-10 ani populatia de peste creste in zona respectiva(de fapt toata fauna acvatica progreseaza in acele locuri)!probabil ca si pe rauri,balti si lacuri aceste obiecte metalice devin (ca sa le zic asa) mini recife!
Postarea nu a fost facuta pentru poluarea mediului acvatic. Am incercat sa verific si sa beneficiez de metodele pe care altii le-au implementat de mult, binenteles eu la scara mult mai mica.
La postarea aceasta am folosit si informatiile unui prieten, respectiv
speed_66_al, caruia ii multumesc.
Iubiti natura,merita. :)

melculbeat
veteran
veteran
Mesaje: 994
Membru din: 08 Mar 2006, 00:59

Mesaj de melculbeat » 10 Mar 2010, 18:18

impropriu spus...creste. probabil ca densitatea de peste in zona respectiva se mareste in detrimentul altor zone si atit. ma indoiesc ca se poate creste populatia piscicola cu fiare si betoane. assa si cu butoaiele din cornetu...poti sa grupezi pestele pe anumite zone, dar asta nu inseamna ca populatia piscicola din lac va creste. nici nu are cum sa mai creasca in conditiile de acum :wink:
in 1923/ s-a nascut un mit/ nu existau stelishti shi nici catzei/ dar exista Rapid

Avatar utilizator
dan bobei
veteran
veteran
Mesaje: 8224
Membru din: 08 Dec 2005, 19:07
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de dan bobei » 10 Mar 2010, 18:20

iorgu.pescaru scrie:Pe "animal planet" sau pe discovery se poate vedea ca americanii si canadienii scufunda nu butoaie, ci vapoare si avioane ptr. a creea recife,iar dupa 5-10 ani populatia de peste creste in zona respectiva(de fapt toata fauna acvatica progreseaza in acele locuri)!probabil ca si pe rauri,balti si lacuri aceste obiecte metalice devin (ca sa le zic asa) mini recife!
Deci de-asta se arunca la noi frigidere, aragazuri si masini de spalat... Si eu care credeam ca e vorba de incultura! Greseala mea. :lol:

Avatar utilizator
cristi cristi
veteran
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 29 Oct 2009, 13:06

Mesaj de cristi cristi » 11 Mar 2010, 23:52

Dl iorgu m-ai terminat cu postarile anterioare dar asta e KO pt mine sa arunci butoaie,damigene,caramizi,boltari :shock: si alte materiale de constructii in apa pt cativa pesti sa distrugi habitatu pestilor si nu numai intram si noi care mai facem si baie si putem sa ne ranim(muri) din aceasta cauza din cauza ca ai vazut TU ca prinzi peste mult TU ai impresia ca le faci vreo vila unde sta cu burta-n sus inseamna ca ori nu ai toate doagele sau iti curge pe la robinet si nu ti l-a oprit nimeni DAR eu care este iti promit solemn ca daca sunt pe baraj(Draganesti,Frunzaru si mai jos) nu se va mai intampla macar in acea zi :twisted: (((((((((((((((((((((((((( Cu stima pt ceilalti forumisti :lol: Si apropo tu nu iesti nici american nici canadian si nici ROMAN din cele scrise

toni f
veteran
veteran
Mesaje: 1272
Membru din: 08 Mar 2007, 14:13
Localitate: bucuresti

Mesaj de toni f » 12 Mar 2010, 08:01

@ hades, asa sunt , jefe, ce sa fac .. le zic cum le cred .... :D :D :D

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 28 Mai 2010, 12:56

iorgu.pescaru scrie:Pe "animal planet" sau pe discovery se poate vedea ca americanii si canadienii scufunda nu butoaie, ci vapoare si avioane ptr. a creea recife,iar dupa 5-10 ani populatia de peste creste in zona respectiva(de fapt toata fauna acvatica progreseaza in acele locuri)!probabil ca si pe rauri,balti si lacuri aceste obiecte metalice devin (ca sa le zic asa) mini recife!
Postarea nu a fost facuta pentru poluarea mediului acvatic. Am incercat sa verific si sa beneficiez de metodele pe care altii le-au implementat de mult, binenteles eu la scara mult mai mica.
La postarea aceasta am folosit si informatiile unui prieten, respectiv
speed_66_al, caruia ii multumesc.
Ei fac asta("americanii si canadienii scufunda nu butoaie, ci vapoare si avioane ptr. a creea recife ") in mare parte si pentru turism :lol: si scot banii grei din scufundari si filmari subacvatice facute pe locurile respective .
In anumite zone ,mai ales pe lacuri unde nu sunt conditii naturale ptr pesti se creaza ascunzatoare artificiale ptr pesti ,si locuri ptr depunerea icrelor mai ales in timpul prohibitiei ptr a facilita depunerea icrelor si cresterea puietului . Pe net sunt si poze si metode descrise din nuiele ptr salau si somn .
Unii abuzeaza de agresivitatea somnului in timpul reproducerii si creeaza locuri speciale de prins somn cu mana ,in zona cuiburilor unde pazesc masculii icrele ,si se reped la tot ce trece pe acolo ,filmulete sunt o gramada pe net :cry:
Nu conteaza bani sa iasa , ca dornici de senzatii tari se gasesc peste tot :(

Scrie răspuns