Caldura mare,stiuci XXL

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

makaveli
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 114
Membru din: 22 Apr 2017, 16:18
Localitate: Toledo

Re: Caldura mare,stiuci XXL

Mesaj de makaveli » 30 Iul 2017, 14:27

spiridusul scrie:Felicitari pentru captura aceasta. V-am urmarit filmuletele de pe contul de pe youtube, si vroiam sa va rog, daca se poate, sa dati detalii despre nalucile folosite la pescuitul stiucii si a salailor. Apa pare sa fie foarte limpede, adancimea vad pe sonar ca este mare, pestii adevarate trofee. Pare asemanator cu pescuitul pe lacurile alpine, dar acolo am vazut naluci de peste 20 cm si multe zeci sau sute de grame.
Multumesc si felicitari.
Salut!
In primul rand va multumesc mult!
Cu cea mai mare placere va vorbesc despre nalucile din filmulete:
-cea de 12kg dupa cum am zis am luat-o pe un kopyto 5" RK5 020
-cea de 11kg cu un sidewinder 4" holo orange(foarte greu de procurat,practic doar in UK l-am gasit)
-cea de 10kg cu un strom wildeye 4" glow tiger.Aici o sa fac o paranteza...Era o zi de luni cand am mers prima data in vara aia in locul respectiv.Am ajuns cum imi place mie,cu noaptea-n cap :lol: ;am pregatit sculele si am inceput sa pescuiesc.Am pus strom-ul mentionat si am prins-o pe aia de 10kg la primul lanseu.Am mai pescuit cu naluca respectiva dar nimic.Am inceput sa le schimb sa vad ce culoare le place cand am gasit un vinil de la sidewinder,nu stiu de pe unde il aveam,l-am scos de undeva ca de cumparat nu l-am cumparat.L-am pus si am dat si cu ala.Spre uimirea mea am inceput sa prind si am tot prins cu acelasi vinil pana pe la 13:00 cand am decis sa plec,nu ca nu as mai fi prins,ci pentru ca nu aveam cu mine fluorocarbonul pentru inaintas.In ziua respectiva am prins 6 stiuci cu o greutate totala de ~45kg si am ratat 3.Toate cu 60-70cm de inaintas,care cu fiecare peste prins se scurta cu 10cm.Toate au inghitit naluca si nici una a reusit sa taie inaintasul de 0'50(mono coated).

Marti aveam ceva de facut si deci nu puteam sa merg.Am mers miercuri.Eram curios cum o sa reactioneze pestii dat fiind faptul ca anuntau vant de 20-25km/h.De dimineata am luat una de 3'5kg cu un gunki g bump 14cm deep blue.M-am tot mutat si spre amiaza am ajuns in locul de unde am prins cu doua zile in urma.Am pus din nou guma de la sidewinder si am luat-o pe aia de 11kg.
Alte capturi din anul ala si in acelasi loc le-am avut pe stom 6" BSTD si pearl deamon,daiwa grubin shad 10cm chartreuse gold,gunki g bump 14cm pike,relax jankes 4" 008 cu jig-uri care sa imi permita sa pescuiesc adanc si sa lansez departe(12m adancime)

Cat despre salai,cel din video pescuit pe verticala l-am prins daca nu ma insel cu un zoom fluke jr.
Celalalt din float tube cu un lunker city shaker 4,5" Arkansas shiner.
Ala mai mare la fel ca multi altii din locul respectiv cu un megabass vibration x g bass dar mai ales cu orice naluca care imita obletele.
La salau pe lac,pescuisc cu lunker city fin-s xxx de la 5 pana la 10".
Am zeci de filmulete cu capturi frumoase unde se pot vedea si nalucile dar aici trebuie sa ai grija ce urci pe YouTube ca a doua zi e plin de lume.Si unde e lume sunt gunoaie,focuri,pesti curatati,miros,etc.Sa zicem ca unde pun romanii(si nu numai) mana,ia dumnezeu mila.
Fir intins!
Zander_Master

Scrie răspuns