Aventura in Irlanda

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 22 Apr 2011, 19:35

tudor scrie:Belturbet este in Republica ( county Cavan nu Canvas :lol: ) , un loc destul de frecventat de turistii pescari.
:oops: Scuze pentru greseala, mi-am adus aminte de Pub-uri si deja delirez :lol:.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Mesaj de SF » 22 Apr 2011, 23:56

Distractie placuta la toti care mergeti :D

Avatar utilizator
Gyorg
veteran
veteran
Mesaje: 1166
Membru din: 07 Iul 2004, 15:22
Localitate: Ilfov
Contact:

Mesaj de Gyorg » 23 Apr 2011, 03:34

merci SF
http://www.kronect.ro
http://www.shopconectica.ro
conectica de calitate pentru retele de calculatoare sau telecomunicatii

Avatar utilizator
dodo12
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 202
Membru din: 08 Dec 2011, 20:30
Localitate: Tg-mures

Re: Aventura in Irlanda

Mesaj de dodo12 » 21 Mar 2014, 00:17

Sa numai deschid un topic scrie aici:Saptamana viitoare ma duc in Dublin si as vrea cateva sfaturi unde sa ma duc pescuit in zona Dublin si cu ce merita incercat mai mult?
Multumesc

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Re: Aventura in Irlanda

Mesaj de tudor » 21 Mar 2014, 09:48

Nu am pescuit nici odata in est. Gasesti aici locurile care te pot interesa :
http://www.fishinginireland.info/pike/east.htm
Banuiesc ca la stiuca vrei sa mergi. Citeste te rog si legislatia pe site-ul asta.
Oscilante, voblere si niste shaduri, cam astea sunt necesare. Niste spinere de dat prin stuf.
Lacurile au, in general, centuri de stuf pe langa maluri. Deci greu de dat de pe mal. Mult mai bine in barca.

ticairlandezu
veteran
veteran
Mesaje: 737
Membru din: 19 Noi 2007, 04:40
Localitate: peste tot

Re: Aventura in Irlanda

Mesaj de ticairlandezu » 21 Mar 2014, 11:59

Tudor are dreptate.In link-ul pus de el gasesti la rubrica Pike Fishing around Dublin toate informatiile necesare.Intradevar barajul de la Blessington este singura locatie accesibila si cu rezultate bune din jurul Dublinului.Pentru Blessington insa trebuie permis pe care il poti obtine de la magazinele de pescuit din oras.Poate cel mai accesibil din punct de vedere a locatiei-in plin City Centre, zona numita Temple Bar, dar nu are nimic interesant in el, este Rory's F. tackle shop.Insa cel mai bine "dotat" si plin de jucarele interesante, este Southside Angling de pe Cork Str..Apropo aici daca vrei sa cumperi ceva, sa nu te lasi!!!sa negociezi la sange :lol: Iar daca le spui ca vii din partea mea...ALEX the romanian... succesul e garantat :lol: Cel mai maleabil e Big Boss- Dave(patronul) il recunosti usor dupa burta imensa plina cu Guinness(sa nu-i spui ca stii de la mine :lol: ) si barba alba.Daca nu-i acolo cumva, intreaba de Karl, el se mai pricepe ceva la spinning!!!!Restul sunt "off shore"!!! :oops:
Vorbind serios acuma in orice caz sa nu te astepti la niste preturi, gen ebay...irlanda este o tara scumpa....iar articolele de pescuit nu fac rabat de la asta.Practic daca "ciupilesti" cativa euroi de la un produs(sau mai multe) sa fii fericit, e totusi magazin si functioneaza ca atare.Dar tot e ceva in conditiile date.Eu am 30% reducere la ei, pentru ca fac parte din echipa "Team Southside Angling",practic port inscriptionate pe hainele de pescuit, insemnele magazinului, dar numai la produsele asa numite "consumabile" pentru stationar.La restul ma descurc si eu cum pot :wink:
Deocamdata nu mai am vreme sa scriu...dar daca doresti pot da detalii si despre locurile frecventate de mine la Blessington...asa zise prinzatoare :oops: sau pe care mi-a mers mie cel mai bine :mrgreen: ...mai ales ca lacul este mare si elimini niste zone pe care eu cel putin "am capotat" :oops:
Dar mai stii!!! Vorba lui Adelin!!!! "Daca si tu stii prinde stiuca, eu ma las de pescuit" :D ......insa din cate am auzit si vazut!!!deja sa lasat de....(concursuri) :lol: :respekt:

p.s. asa ca mi-am amintit....daca mergi la Rory's, sa nu spui ca ma cunosti!!!nu-i a bine!!! le-am aruncat acum ceva vreme o cutie cu "rumegus" si ceva viermi in ea, pe TEJGHEA :wallbash: :wallbash: ....vroiau sa-mi vanda rumegusul la pret de viermi!!! :headbash:

Avatar utilizator
dodo12
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 202
Membru din: 08 Dec 2011, 20:30
Localitate: Tg-mures

Re: Aventura in Irlanda

Mesaj de dodo12 » 21 Mar 2014, 14:49

Multumesc mult pentru informati!Eu vreau sa dau de pe mal la stiuca ca nu o sa am timp sa inchiriez o barca.Stau doar cateva zile si vreau sa dau ''lovitura'' :d.

ticairlandezu
veteran
veteran
Mesaje: 737
Membru din: 19 Noi 2007, 04:40
Localitate: peste tot

Re: Aventura in Irlanda

Mesaj de ticairlandezu » 04 Mai 2014, 01:16

Cum a decurs excursia :?:

Scrie răspuns