Aventura in Irlanda

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 22 Apr 2011, 11:40

In Irlanda de nord trebuie permis, ceea ce nu e cazul in Republica. Gasiti la Enniskillen dar nu stiu unde, mie, ca de obicei, mi-a luat ghidul si n-am avut nevoie sa umblu dupa el.
Pe Lough Erne veti vedea mai ales muscari la may fly. Nu am incercat de loc la musca pe acolo, am prins insa pastravi la voblere de 12cm dand dupa stiuca. Somon trebuie mult noroc ca sa dai de el pe imensitatea aia. Sunt mai usor de prins pe paraie unde sunt concentrati, insa aceste paraie sunt cam private si costa pescuitul la somon.
Tehnica la stiuca este relativ usoara. La trena contra vantului cu oscilante sau voblere, cand ajungi la malul de unde vine vantul te lasi sa derivezi lansand. Si tot asa. Stiucile pot fi oriunde. La mal, in larg, pe adancimi mari sau mici, la suprafata chiar daca apa e adanca etc... Suprafata fiind foarte mare, bancurile de babusti si rosioare se plimba ca sardelele pe mare, iar stiucile se plimba si ele.

skipperdino
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 9
Membru din: 30 Mar 2010, 22:10
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Salaul

Mesaj de skipperdino » 22 Apr 2011, 12:51

Da Gyorg, stiu, Emil m-a pus la curent :)

Uite noi pe aici nu prea avem ape calumea de salau, iar singura de stiuca s-a prapadit la sfarsitul anului trecut. Bine ca am apucat in oct-nov cateva iesiri si o dintoasa de 6.5kg, ca altfel ii bateam pe astia de la AJVPS pentru ce au facut cu lacul.

Noi cu clenii si pastravii pe-aici :)

skipperdino
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 9
Membru din: 30 Mar 2010, 22:10
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de skipperdino » 22 Apr 2011, 12:55

tudor scrie:In Irlanda de nord trebuie permis, ceea ce nu e cazul in Republica. Gasiti la Enniskillen dar nu stiu unde, mie, ca de obicei, mi-a luat ghidul si n-am avut nevoie sa umblu dupa el.
Am vorbit la marina pentru license&permit de 3 zile pentru cat zabovim prin L&U Lough Erne. Apoi coboram in Republica.
tudor scrie: Pe Lough Erne veti vedea mai ales muscari la may fly. Nu am incercat de loc la musca pe acolo, am prins insa pastravi la voblere de 12cm dand dupa stiuca. Somon trebuie mult noroc ca sa dai de el pe imensitatea aia. Sunt mai usor de prins pe paraie unde sunt concentrati, insa aceste paraie sunt cam private si costa pescuitul la somon.
Acum incepe mayfly, dar nu cred ca reusim sa ne ducem betele de musca cu avionul... din pacate...

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 22 Apr 2011, 13:28

skipperdino scrie: Acum incepe mayfly, dar nu cred ca reusim sa ne ducem betele de musca cu avionul... din pacate...
Pana la 2 m in tub se poate ... dar intrebati la agentie e cel mai sigur ... Budapesta-Dublin toamna trecuta nu era nici o problema ....

skipperdino
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 9
Membru din: 30 Mar 2010, 22:10
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de skipperdino » 22 Apr 2011, 13:32

kzoli, din pacate al meu e 2.7 dintr-o bucata
un model mai vechiut de la Shakespeare
n-am lozuri acum sa imi iau bete noi de musca 8)

lasam mayfly pe data viitoare

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 22 Apr 2011, 13:38

skipperdino scrie:kzoli, din pacate al meu e 2.7 dintr-o bucata
un model mai vechiut de la Shakespeare
n-am lozuri acum sa imi iau bete noi de musca 8)

lasam mayfly pe data viitoare
Poate inchiriezi pe acolo .... intreba pe guide, sau la cine mergeti sunt preturi decente ... noi am fost in zona Belturbet, regiunea Canvas era cool la toamna sper sa ajung din nou...
Colegii tocmai au patit pe Ebro ... ei au ajuns in Spania si lansetele in alta parte... cand sa ajunga lansetele deja trebuia sa vina inapoi :lol: , deci atentie mare !

skipperdino
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 9
Membru din: 30 Mar 2010, 22:10
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de skipperdino » 22 Apr 2011, 15:03

kzoli scrie: Poate inchiriezi pe acolo .... intreba pe guide, sau la cine mergeti sunt preturi decente ... noi am fost in zona Belturbet, regiunea Canvas era cool la toamna sper sa ajung din nou...
Da, Belturbet e unul dintre stopuri si in planurile noastre. Pe unde ati pescuit prin zona? Pe Erne sau pe ceva lacuri private?

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 22 Apr 2011, 15:43

Nu prea-s lacuri private in Irlanda. Sunt unele care sunt in grija unor cluburi de muscari, dar nu prea multe. Restul sunt la liber. Belturbet este in Republica ( county Cavan nu Canvas :lol: ) , un loc destul de frecventat de turistii pescari. Daca vreti sa ajungeti pana pe Shannon dupa parerea mea va fi mai mult o cursa de viteza decat un sejur de pescuit. Ma rog, asa va faceti o idee si poate va intoarceti alta data.

skipperdino
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 9
Membru din: 30 Mar 2010, 22:10
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Shannon

Mesaj de skipperdino » 22 Apr 2011, 16:52

Planul ar fi sa ajungem pana la Shannon in Leitrim si sa coboram in jos. Dar vom merge "go with the flow", relaxat, in functie si de ce gasim in drum si cum ne place.

De intrat pe Shannon-Erne via Belturbet vom intra, poate pana la Garadice Lough inainte de Ballinamore si apoi intoarcerea, cu stopuri pe drum. Avem o saptamana intreaga la dispozitie.

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 22 Apr 2011, 17:16

Pai o sa treceti pe la Carrick on Shannon. Acolo este cel putin o pravalie de pescuit. Acum nu-ti pot spune ce mai e in ele. Eu am pescuit in Leitrim (Carrick-Drumshambo) in 88 si 89. De atunci pravaliile s-au mai schimbat. :lol: Oricum in aceste "orase" nu este riscul sa cauti ceva fara sa gasesti, daca exista. Au o strada, cel mult doua. Tot ce e comert e concentrat in centru.
Din traseul vostru partea cea mai putin pescuita de turisti este Lower Lough Erne. Nici in alte parti nu va fi insa aglomeratie. Fata de Romania e pustiu pe ape.

Scrie răspuns