Avatul pestele nemilos ?

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
Paul19992
junior
junior
Mesaje: 87
Membru din: 25 Mai 2015, 14:33
Localitate: Alba Iulia

Avatul pestele nemilos ?

Mesaj de Paul19992 » 24 Iul 2015, 15:55

Salut am fost ieri la pescuit cu inca un prieten si am zis sa facem putin sport si sa mergem cu bicicletele cam al 8 kg departare de casa chiar la varsarea tarnavei mare in mures bun .. cama sa incepe aventura noastra .. plictisiti si morti de caldura la ora 15 cand era mai cald ne hotaram sa plecam catre locul mentionat .. eu nu am mai fost de ani buni de zile acolo nu mai tineam minte bine drumul .. ajungem pe un drum de tara unde erau zeci de hectare de porumb mergem cat mergem si dam de o infundatura .. nu era drumu bun ne intaorcem inapoi si o luam pe alt drum find singuri caala e drumul bun .. greseala nici acesta nu era bun vedem o urama de tractor prin lanul de porumb zic hai sa mergem pe acolo ca ajungem noi cumva la apa mare greseala dupa cateva sute de metri dam de o pajiste gola printr porumb in zare se vedeau copacii de pe malul tarnavezi .. zic sa mergem in colo ca sigur ajungem la apa si legam biciceltele de un copac si mergem prin apa pana la varsare , mare pacat pajiste aera arata si nesemanata , deabea ne deplasam cu bicicletele vrand inaparat sa ajungem al apa ... am ajuns langa malu tarnavezi dar nici o sansa sa poti ajunge la apa din cauza buruienilor si a trestilor .. ne intoarecem inapoi " ganditiva pe o caldura de 30 35 de grade prin lanu de porumb si prin buruieni mari cat tine ce senzatie nemaipomenita :)) .. iar apa ce era destinata pentru baut parca fierbea in sticla ' .. bun en intoarcem inapoi pana al urma am gasit ddrumul potrivit aici alta patanie o stana de oi .. mergem noi tot inainte dintr-o data ce ne apara in cale vreo 3 caini ciobanesti aproape cat biciceltele de mari .. cumva cumva am scapat dar mi-am pierdut ochelari poralizati dar nu ma-m intors dupa ei de frica :)) aqjungem la locu cu pricina in sfarsit stam umpic la umbra si gata hai sa prindem pesti ma dau eu sa ma bag pe mal in jos sa ajung chiar la intalnirea apelor .. ghinion am ramas inpotmolit in namol deabea si deabea am iesit de acolo mai negru ca africanii .. parc aveam si in gura namol .. sigur nu o sa mai am probleme cu riomatismult :lol1: ... pana al urma am decis sa trcem prin apa am si reusit intr-un final sa ajungem al locu cu pricina stau cateva minute studiez apa vad pe parcea cealalta un repezis mai puternic .. dupa catva timp vad un atac si albitura incepe sa sara in sus hopaa acolo sunt avatii .. mai stau umpic inca o saritura ma gandeam gata ca e ziua mea o sa prind de o sa ma satur intrun in apa dau cu un salmo minow prima lansare primu atac .. firu nu imi era intins bine ca nu eram pregatit si il scap .. vaii cate ganduri bune in capul meu am zis ca e gata dau lovitura asta .. tot asa lansez inca de 100 de ori fara sa am nici un atac cu N voblere de avat la care am prins inainte .. de sarit sareau in bajocura dar nu atingeu voblerul si aveam monofilament de 18 .. am incercat si cu textil de 0,008 .. flurocarbon nimic ... dar in rest mi-au facut un spectacolo de m-au bagat in disperare sareau la cativa metri de mine ba in fata mea ba in spatele meu . si in stanga si in dreapta .. pana la urma dupa cateva sute de lansari si cateva ore bune de scalda am plecat acasa .. am ajuns sanatos :)) si dezamagit complet ... :)) :respekt: :headbash: :headbash:
Strike Pro number one fishing

buzias
veteran
veteran
Mesaje: 530
Membru din: 16 Mar 2013, 10:39

Re: Avatul pestele nemilos ?

Mesaj de buzias » 24 Iul 2015, 16:39

Dupa ce treci peste 50 de dezamagiri :lol:, o sa devi immun la dezamagiri asa ca .... keep going :D :D .

maverurobi
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 141
Membru din: 15 Feb 2008, 21:20
Localitate: alba iulia

Re: Avatul pestele nemilos ?

Mesaj de maverurobi » 24 Iul 2015, 20:16

Așa, ai descoperit locul,mai încearcă, da nu la amiaza,știi Cum zic

Albuletu Alexandru
veteran
veteran
Mesaje: 756
Membru din: 09 Iul 2009, 19:38
Localitate: sibiu

Re: Avatul pestele nemilos ?

Mesaj de Albuletu Alexandru » 27 Iul 2015, 09:31

Avatul o sa-ti mai faca de multe ori chestii d-astea!
Important e sa perseverezi!
Nihil Sine Deo

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: Avatul pestele nemilos ?

Mesaj de MuskMd » 29 Iul 2015, 05:41

cred ca in cazul avatului sunt momente in care trebuie sa perverserezi :lol:
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
Paul19992
junior
junior
Mesaje: 87
Membru din: 25 Mai 2015, 14:33
Localitate: Alba Iulia

Re: Avatul pestele nemilos ?

Mesaj de Paul19992 » 29 Iul 2015, 10:26

Am tot perseverat , foarte slab mananca pe mures in orice perioada a zilei ai incerca
Strike Pro number one fishing

Avatar utilizator
ronaldo
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 136
Membru din: 02 Iun 2006, 11:53
Localitate: Bacau

Re: Avatul pestele nemilos ?

Mesaj de ronaldo » 30 Iul 2015, 08:55

La fel si eu am patit in ultimele partide. Nu reusesc sa agat unul serios cu toate ca sar de rup. Poate un sfat de la cei mai batrani pe ce ar miza in astfel de partide.
Catch and Release va rog frumos!

Avatar utilizator
Paul19992
junior
junior
Mesaje: 87
Membru din: 25 Mai 2015, 14:33
Localitate: Alba Iulia

Re: Avatul pestele nemilos ?

Mesaj de Paul19992 » 30 Iul 2015, 16:29

am incercat si eu cu cu fel de fel de naculuci , fire , stiluri de recuperare ... nimic zici ca fac misto de mine :) cam tot timpu in perioada asta a anului merge asa slab .. nici la stationar nu se prinde
Strike Pro number one fishing

Avatar utilizator
boistean
veteran
veteran
Mesaje: 1144
Membru din: 04 Mar 2009, 12:16
Localitate: printre pietre
Contact:

Re: Avatul pestele nemilos ?

Mesaj de boistean » 31 Iul 2015, 20:51

De (cele) mai multe ori, spinning-ul la avat face parte din o cu totul alta lume, raportandu-ne la rapitorii nostri.

Pif.
veteran
veteran
Mesaje: 550
Membru din: 13 Iun 2013, 15:44

Re: Avatul pestele nemilos ?

Mesaj de Pif. » 31 Iul 2015, 21:33

boistean scrie:De (cele) mai multe ori, spinning-ul la avat face parte din o cu totul alta lume, raportandu-ne la rapitorii nostri.
Bine ca nu ai patit ca in poezia Penes Curcanu sa ti plece noua avati si un clean din bat :D
Frumos scris ,cat ma i multe aventuri pescaresti!

Scrie răspuns