Avatul pestele nemilos ?

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4678
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: Avatul pestele nemilos ?

Mesaj de crapmaniacul » 09 Sep 2015, 11:38

In ultima vreme incep sa cred ca nu neaparat primeaza strict naluca in abordarea avatului, ci mai mult locatia, momentul zilei, stilul de recuperare a nalucii, alternarea si combinarea nalucilor, creativitatea pescarului trecand inaintea nalucii ... E un rapitor nestatornic si pezevenghi care te provoaca sa inventezi mereu lucruri / trucuri noi ...

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Avatul pestele nemilos ?

Mesaj de adrian99 » 09 Sep 2015, 13:07

locatia(ca la toti rapitorii dealtfel)este cea mai importanta
dar si naluca(sunt cateva consacrate care au dar randament mai mereu)alaturi de inspiratia pescarului(un stremer montat pe fir)pot face diferenta
totusi,am remarcat de-a lungul timpului ca avatul este cel mai usor de pacalit pe ape curgatoare,debit mare.pe lac,canal usor curgator este foarte precaut.de multe ori partidele bune s-au defasurat atunci cand nu era foarte activ la suprafata
e adevarat,sunt si zile in care mai are un pic si se urca pe mal :D dar nu se repede in naluci.... :roll:
in asemenea cazuri voblerele articulate pot face diferenta dintre o gherla si-o partida frumoasa

Avatar utilizator
D_ali
veteran
veteran
Mesaje: 1814
Membru din: 31 Dec 2009, 15:49
Localitate: Bucuresti

Re: Avatul pestele nemilos ?

Mesaj de D_ali » 09 Sep 2015, 13:34

adrian99 scrie:totusi,am remarcat de-a lungul timpului ca avatul este cel mai usor de pacalit pe ape curgatoare,debit mare.pe lac,canal usor curgator este foarte precaut.de multe ori partidele bune s-au defasurat atunci cand nu era foarte activ la suprafata
Buna precizare, asta am remarcat si eu.

Avatar utilizator
RAFYYY91
veteran
veteran
Mesaje: 549
Membru din: 16 Ian 2008, 12:16
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Avatul pestele nemilos ?

Mesaj de RAFYYY91 » 27 Oct 2015, 21:03

a incercat cineva dracii d-astea la avat pe timp rece?

Imagine

Imagine

ma gandesc ca merg bine in zone cu apa adanca, legate pe jiguri mai grele, si daca mai agati din ele nu-i problema ca's destul de ieftine

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4678
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: Avatul pestele nemilos ?

Mesaj de crapmaniacul » 27 Oct 2015, 21:26

RAFYYY91 scrie:a incercat cineva dracii d-astea la avat pe timp rece?

Imagine

Imagine

ma gandesc ca merg bine in zone cu apa adanca, legate pe jiguri mai grele, si daca mai agati din ele nu-i problema ca's destul de ieftine
Fix ca astea nu am avut ca as fi incercat, insa cu unele asemanatoare sa stii ca au fost rezultate. Nu as putea sa apreciez daca sunt bune sau chiar extraordinare, dar la cum arata cred ca sigur ceva victime vor face.
As vrea si eu cateva, unde le pot gasi ? Multam !

Avatar utilizator
RAFYYY91
veteran
veteran
Mesaje: 549
Membru din: 16 Ian 2008, 12:16
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Avatul pestele nemilos ?

Mesaj de RAFYYY91 » 27 Oct 2015, 23:54

pozele astea le-am "pescuit" de pe un forum polonez, nu stiu daca are si site tipu de le face. eu o sa-mi fac niste dracii d-astea cam la fel dar legate pe jiguri ca sa mai reduc din agataturi, da mai intai tre sa-mi comand materialele si pana ajung cu posta melc din china mai dureaza vro luna daca nu mai bine :roll:

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4678
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: Avatul pestele nemilos ?

Mesaj de crapmaniacul » 28 Oct 2015, 08:02

RAFYYY91 scrie:pozele astea le-am "pescuit" de pe un forum polonez, nu stiu daca are si site tipu de le face. eu o sa-mi fac niste dracii d-astea cam la fel dar legate pe jiguri ca sa mai reduc din agataturi, da mai intai tre sa-mi comand materialele si pana ajung cu posta melc din china mai dureaza vro luna daca nu mai bine :roll:
OK, spor la bricolat atunci !

Avatar utilizator
costi
veteran
veteran
Mesaje: 1473
Membru din: 03 Oct 2004, 16:47
Localitate: Deva

Re: Avatul pestele nemilos ?

Mesaj de costi » 28 Oct 2015, 18:47

Dracii aia se numesc Kogut.

Polonezii le folosesc la salau, e aici o mica poveste cu ele....

http://poland-fishing.blogspot.ro/p/kog ... -make.html
Imagine

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: Avatul pestele nemilos ?

Mesaj de MuskMd » 28 Oct 2015, 20:26

:D merg , ca orice naluca , au "clientii" lor :D
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

leowb
veteran
veteran
Mesaje: 1596
Membru din: 11 Dec 2010, 16:57

Re: Avatul pestele nemilos ?

Mesaj de leowb » 07 Noi 2015, 21:30

La cat de mare e bila nu are Timp sa faca nimic ,materialul se aplatizeaza in apa si nu are nici o vibratie sau Stimul .Poate daca e facuta pe greutati muuuuult mai mici lucreaza.Da a prins peste ,aia au peste nu ca noi .....Parerea mea :P

Scrie răspuns