Avatul pestele nemilos ?

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
RAFYYY91
veteran
veteran
Mesaje: 549
Membru din: 16 Ian 2008, 12:16
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Avatul pestele nemilos ?

Mesaj de RAFYYY91 » 08 Sep 2015, 10:06

ieri numai draci pe neajlov cu avatii, gasisem un loc cu 5-6 avati trecuti de kg, de n-am dat dupa ei cu toata trusa si tot degeaba, ma gandesc sa incerc si ceva streamere din fulgi albi, poate o merge...

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4678
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: Avatul pestele nemilos ?

Mesaj de crapmaniacul » 08 Sep 2015, 10:40

RAFYYY91 scrie:ieri numai draci pe neajlov cu avatii, gasisem un loc cu 5-6 avati trecuti de kg, de n-am dat dupa ei cu toata trusa si tot degeaba, ma gandesc sa incerc si ceva streamere din fulgi albi, poate o merge...
E dat dreacu pestele asta, numai nervi mi-a facut asa ca am decis sa nu-l mai bag in seama. Tot pe neajlov sapt. trecuta dadeam pe inserat dupa stiuca care nu vroia oricum deloc sa coopereze si bagasem o guma mai mare de vreo 11 cm ca s-o scot pe cumatra din amortire (incercasem toate variantele pana atunci si doar vreo doua atacuri firave de marle)...
Cand deja incepeam sa accept ideea unei gherle, un bartai avatul sarit putin de 2 kg s-a bagat si a inghitit pana in gat ditamai guma aia babana , unde pui ca aveam si struna dar asta nu l-a deranjat deloc ... Ce sa mai zici ?!? Un peste imprevizibil, un rebel fara nici o regula :headbash:

3my
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 05 Ian 2014, 18:34

Re: Avatul pestele nemilos ?

Mesaj de 3my » 08 Sep 2015, 13:13

Off...avatul asta , un vagabond in toata regula. :)

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: Avatul pestele nemilos ?

Mesaj de anem » 08 Sep 2015, 13:58

Daca reusesti sa ii citesti comportamentul, sa iti dai seama cam pe unde stationeaza si pe unde vaneaza cred ca avatul este pestele european care poate fi prins cam cu orice naluca si in orice anotimp. Cu exceptia crank-urilor si spinnerbait-urilor(pe care nu le folosesc mai deloc) am prins avat cu de toate, de la gruburi la shaduri mici sau cat casa, minnow-uri de toate tipurile, lipless-uri jucate la toate adancimile, table felurite, inaintas de 0,2 sau 1mm grosime … important este sa fie acolo si sa reusesti sa ii starnesti sa-ti atace naluca.

Pentru a cunoste insa comportamentul lui trebuie sa fii pe apa, sa dai gherle gramada si sa vezi care ii sunt preferintele in functie de o gramada de factori printre care principalul ar fi locul … chestii pe care nimeni nu le va spune pe net nici daca ar avea toata buna-vointa din lume.

Asa ca Paul, daca vrei avat continua sa insisti prin locurile care stii ca tin avat, incearca anumite chestii care poate nici nu te-ai fi gandit ca ar functiona la avat si vei vedea ca rezultatele vor aparea.
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

T.Adrian
veteran
veteran
Mesaje: 1282
Membru din: 13 Ian 2010, 23:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Avatul pestele nemilos ?

Mesaj de T.Adrian » 08 Sep 2015, 16:58

@anem
Pe baza afirmatiilor astea, care nu sunt in totalitate gresite, cineva care cunoaste tainele avatului il prinde oricand si pe un loc nou care tine avat.
Sa recunoastem ca asta este o utopie. Ok, daca locul colcaie de avat cum am vazut filmulete pe net (in strainatate), probabil ca ii dai in cap destul de usor dar pe Dunare unde densitatea de avat sarit de 2 Kg nu este foarte mare, iti garantez ca te las zile intregi si o sa zici "Back to the drawing board" :)))
Spre exemplu, vin dupa 2 zile pe Dunare unde am dat exclusiv dupa avat in loc consacrat si ghici ce. Am prins unul de maxim jumatate de kilogram dupa ce am tatonat apa de sus pana pe fund cu gruburi, shaduri, voblere vibe/SSR/Thrill, linguri oscilante etc. Fraierul asta mic s-a pacalit pescuind in pelicula cu un Berti Helic.
Fire intinse si nu va lasati! Spor cu febra musculara :respekt:
Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: Avatul pestele nemilos ?

Mesaj de anem » 08 Sep 2015, 17:32

T.Adrian scrie:@anem
Pe baza afirmatiilor astea, care nu sunt in totalitate gresite, cineva care cunoaste tainele avatului il prinde oricand si pe un loc nou care tine avat.
Sa recunoastem ca asta este o utopie. Ok, daca locul colcaie de avat cum am vazut filmulete pe net (in strainatate), probabil ca ii dai in cap destul de usor dar pe Dunare unde densitatea de avat sarit de 2 Kg nu este foarte mare, iti garantez ca te las zile intregi si o sa zici "Back to the drawing board" :)))
Spre exemplu, vin dupa 2 zile pe Dunare unde am dat exclusiv dupa avat in loc consacrat si ghici ce. Am prins unul de maxim jumatate de kilogram dupa ce am tatonat apa de sus pana pe fund cu gruburi, shaduri, voblere vibe/SSR/Thrill, linguri oscilante etc. Fraierul asta mic s-a pacalit pescuind in pelicula cu un Berti Helic.
Fire intinse si nu va lasati! Spor cu febra musculara :respekt:
Adriane … eu faceam referire strict la a cunoaste anumite locuri care tin avat, a ii cunoaste obiceiurile si preferintele sau anumite particularitati specifice unui anumit loc de pescuit … in felul asta gherlele la avat (pe locurile pe care ajungi sa le cunosti) se raresc considerabil, indiferent de anotimp sau conditii. Important este sa fie avatii acolo.

Nu vreau sa spun ca cineva care cunoaste avatul prinde oricand pe un loc nou care tine avat dar ceva ma face sa cred ca are sanse foarte mari de a o face … atata timp cat locul ala nu are anumite particularitati mai deosebite (pe aici de exemplu am un anumit loc unde poti sa pescuiesti cat vrei cu Thrill-uri, vibe-uri, gume sau diferite fiare … parca vrea doar minnow-uri si alea preferabil intre 8 si 10 cm cu o anumita miscare ce sa evolueze undeva la mai bine de 2m adancime, deci daca nu ai asa ceva in cutie doar cu mare noroc prinzi vreunul).

Cat despre apele din strainatate … da, densitatea de peste INCA mai este peste ceea ce se gaseste in Romania dar iti garantez eu ca se dau la gherle pe aici de nu ai idee. Nu ai ideea cu cata lume ma intalnesc prin anumite locuri (locuri pe care le cunosc foarte bine si care tin avat) si se plang ca nu prind nimic, sau nu au prins nimic in 3 iesiri facute in locul respectiv. Nu ai idee cate gherle am dat si eu in cam toate locurile noi pe care le-am incercat si doar dupa multe iesiri am ajuns sa le cunosc.

Stiu situatia de pe Dunare de anul trecut (anul asta nu am ajuns) cand am stat doua zile pline la pescuit si cand am avut ghinionul sa o prind murdara si plina de mizerie la suprafata. In doua zile cu greu am reusit sa pacalesc un avatel de jumatate de kilogram … in schimb mi-au intrat 3 somni cautand avatul si nicicare nu a vrut sa iasa la o poza. Stiu cum se braconeaza si stiu ce inseamna un “loc consacrat” … motiv pentru care eu evit cat de mult pot acele locuri cand ajung pe Dunare si as recomanda-o si altora sa o faca.

Merci de urari … la fel si tie fire intinse si spor cu febra :respekt:
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Avatar utilizator
RAFYYY91
veteran
veteran
Mesaje: 549
Membru din: 16 Ian 2008, 12:16
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Avatul pestele nemilos ?

Mesaj de RAFYYY91 » 09 Sep 2015, 08:06

am facut un streamer si am mai modificat cateva rotative si voblere, am pus fulgi la rotative si ancora supradimensionata pe burta si paleta rotativa pe coada la voblere, sa vedem cu astea ce o zice domnu avat nemilos :)))


Imagine

T.Adrian
veteran
veteran
Mesaje: 1282
Membru din: 13 Ian 2010, 23:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Avatul pestele nemilos ?

Mesaj de T.Adrian » 09 Sep 2015, 09:53

Cred ca o sa pierzi din evolutia voblerului cu paletele alea. Parerea mea este ca trebuia fie sa pui palete long si foarte usoare sau chiar mai bine fulgi lungi.
Oricum, interesanta abordare. Sper sa reusesti :)
Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Avatul pestele nemilos ?

Mesaj de adrian99 » 09 Sep 2015, 10:11

rafy,incearca sa incastrezi paleta in corpul voblerului(cu rulment-cum au procedat cei de la spro, modelul spinertail)

Avatar utilizator
RAFYYY91
veteran
veteran
Mesaje: 549
Membru din: 16 Ian 2008, 12:16
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Avatul pestele nemilos ?

Mesaj de RAFYYY91 » 09 Sep 2015, 10:27

o sa incerc treaba asta pe viitor, acum doar am facut un experiment adaugand palete la voblere deja facute, inca nu stiu sigur cum va fi modificata evolutia. oricum, la avat eu zic ca e de experimentat tot felul de combinatii, uneori pune botu pe te miri ce chestie...

Scrie răspuns