Avatul pestele nemilos ?

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
boistean
veteran
veteran
Mesaje: 1144
Membru din: 04 Mar 2009, 12:16
Localitate: printre pietre
Contact:

Re: Avatul pestele nemilos ?

Mesaj de boistean » 01 Aug 2015, 07:53

mersi. sper sa fie mai multe cu pesti in fotografii, nu numai cu peisaje :wink:

Avatar utilizator
Paul19992
junior
junior
Mesaje: 87
Membru din: 25 Mai 2015, 14:33
Localitate: Alba Iulia

Re: Avatul pestele nemilos ?

Mesaj de Paul19992 » 01 Aug 2015, 12:25

fain articol boistean , esti un scriitor bun .. bafta in continuare
Strike Pro number one fishing

Pif.
veteran
veteran
Mesaje: 550
Membru din: 13 Iun 2013, 15:44

Re: Avatul pestele nemilos ?

Mesaj de Pif. » 01 Aug 2015, 20:41

Paul19992 scrie:fain articol boistean , esti un scriitor bun .. bafta in continuare
E si un pescar bun :wink: !

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Avatul pestele nemilos ?

Mesaj de SF » 07 Aug 2015, 20:11

Paul19992 scrie:Salut am fost ieri la pescuit cu inca un prieten si am zis sa facem putin sport si sa mergem cu bicicletele cam al 8 kg departare de casa chiar la varsarea tarnavei
Pai sport ai si facut :D

De mai prindeai si un avat , sa vezi ala , putea sa-ti dea in km :lol: , da pentru ala tre sa mergi la peste 10 kg de casa , si buruienile trebuiau sa aiba o densitate de peste 25 de kile pe metru cub si temperatura in grade fahrenheit , si viteza bicicletei galbene raportat la densitatea oilor eraa.... :lol: :lol:

Buna poveste , originala , pescareasca vero , imi facea lipsa una din asta , si io am fost biban :wink: :D , bune vremuri :D , acuma beau bere :)

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4678
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: Avatul pestele nemilos ?

Mesaj de crapmaniacul » 15 Aug 2015, 16:50

Avatul cand nu vrea el sa puna gura pe naluca, poti sa-i dai cu toata trusa si inca 4 truse ca sare la 2m de tine , te stropeste pe picioare, dar asta e tot. E un peste bagabont rau si are hachitele lui mereu. Fiind un rapitor destoinic are si vederea foarte buna si contramandeaza atacul uneori si in ultima secunda, adica atunci cand te zareste ca mulinezi frenetic ... E unul dintre cei mai dificili pesti de prins, desi nu ai zice chiar asa ptr ca sunt si momente/partide care te fac sa crezi contrariul ... E bagabont, un adevarat mafiot ! :)

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Avatul pestele nemilos ?

Mesaj de SF » 15 Aug 2015, 19:07

Evident , ii un peste care se vede , un somn , salau sau stiuca nu face la fel , cel putin nu in stilu asta , pentru mine ii pestele cel mai misto , chiar daca salaul (punctu lui forte ii in bucatarie totusi , fight zero , senzatii ...hmm..) de ex. ii mai cotat !

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Re: Avatul pestele nemilos ?

Mesaj de ovidiu » 18 Aug 2015, 22:13

Avatul...
Mama lui de avat. Vara la +20°C in apa, intr-adevar e mai gtru de pacalit.. Este un peste care jnoata foatte repede..chiar si cu mulinete high-speed 4000 nu tii pasul cu el.
Asta inseamna ca avatul inoata cu un efort minim in spatele nalucii si are timp sa o studieze..cum a fost vopsita..ce ancore ai, ce agrafa etc. Tot ce trebuie sa faca pescarul e sa-i insele vigilenta. Asta ineamna culori cat mai discrete in ton cu transparenta apei...si desigur viteza..totusi cu cat un vobler tinde sa devina invizibil eu reduc viteza si am deseori atacuri..viceversa e valabila; culori stridente..viteza mare.
Pe masura ce apa se raceste lucrurile se vor schimba din nou
...
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Avatar utilizator
ronaldo
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 136
Membru din: 02 Iun 2006, 11:53
Localitate: Bacau

Re: Avatul pestele nemilos ?

Mesaj de ronaldo » 01 Sep 2015, 16:13

Am reusit sa pacalesc cateva bucati in ultima perioada la Tubertini vibra jig. Majoritatea au muscat imediat dupa ce naluca a atins apa si am facut cateva mulinari rapide. Am mai observat ceva interesant, faptul ca majoritatea erau agatati in ancora de pe burta voblerului.
Catch and Release va rog frumos!

Albuletu Alexandru
veteran
veteran
Mesaje: 756
Membru din: 09 Iul 2009, 19:38
Localitate: sibiu

Re: Avatul pestele nemilos ?

Mesaj de Albuletu Alexandru » 02 Sep 2015, 19:04

ronaldo scrie:Am reusit sa pacalesc cateva bucati in ultima perioada la Tubertini vibra jig. Majoritatea au muscat imediat dupa ce naluca a atins apa si am facut cateva mulinari rapide. Am mai observat ceva interesant, faptul ca majoritatea erau agatati in ancora de pe burta voblerului.

Asta inseamna ca veneau de jos de undeva si atacau voblerul care se afla undeva in suprafata!
o idee ar fi sa incerci sa-i cauti in apropierea substratului... s-ar putea sa ai ceva surprize! :wink:
Nihil Sine Deo

Avatar utilizator
ronaldo
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 136
Membru din: 02 Iun 2006, 11:53
Localitate: Bacau

Re: Avatul pestele nemilos ?

Mesaj de ronaldo » 02 Sep 2015, 20:23

Am scapat unul baban pe la 3kg+ agatat tot in ancora de jos, dar superficial. L-am adus la mal si cand sa ma intind dupa grip dus a fost. Mai nou am descoperit ca tubertini vibra jig prinde si salau. Micuti dar prinde totusi. Am luat 5 salaiasi pe la 500-600 gr care s-au intors teferi in apa.
Catch and Release va rog frumos!

Scrie răspuns