Astazi ati prins?

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
mishu.daniel
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 9
Membru din: 22 Iul 2008, 10:37
Localitate: bucuresti

Mesaj de mishu.daniel » 13 Aug 2009, 17:54

ilie scrie:Schimba ora la care-l cautzi.Mai multe sanse dimineatza devreme sau inainte de apus.
Si dimineata cand se crapa de ziua si seara si in cursul zilei. Aruncari paralel cu malu, aruncari in diagonala, verticala, intre ape, de la fundul apei spre suprafata, RNR, SSR, etc... De fiecare data am dat cand erau atacuri foarte multe deci clar era avat acolo. Nu s-a lipit :(.
Eu stiu ca e pretentios pestele asta insa nu stiu ce sa mai incerc, mai ales ca partida nu a fost de 3 lansari, de fiecare data puteam numara sute de lansari ...
Stiu ca sunt topicuri in care se discuta subiectul "avat" insa nu am nici o concluzie care sa ma ajute, doar ... foloseste voblerul X ca e cel mai bun ...
Cred ca cea mai buna solutie este sa vezi un "meserias" in actiune, sa prinzi detaliile, asa am prins si tehnica salaului, insa la avat inca nu m-am lipit de nimeni. Pacat ca nu sunt cursuri de prins avat ca as fi primul pe lista de inscrieri :)

Mishu.

SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Mesaj de SVF » 13 Aug 2009, 18:16

Mda...cunosc sentimentul,l-am trait si eu,incearca "mana la pasarica",poate se schimba ceva :lol: :lol: Fir intins :wink:

Avatar utilizator
Jonin
veteran
veteran
Mesaje: 822
Membru din: 01 Iul 2005, 23:04
Localitate: Pe langa garla
Contact:

Mesaj de Jonin » 13 Aug 2009, 19:46

mishu.daniel, ia si tu cateva fire de rafie(le smulgi dintr-un sac) le pui pe o ancora si dai pe deasupra cu ata rosie(iei niste lana rosie dintr-o carpeta) si o sa vezi atunci avat.

Incearca si o rotativa cu bataie f.rapida si mulineaza cat poti de repede.
Sper ca ti-am fost de folos!
Dumnezeu sigur iubeste prostii. Altfel nu ar fi creat atat de multi!

Multi prosti, putine gloante!

SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Mesaj de SVF » 13 Aug 2009, 21:46

[quote="Jonin"]mishu.daniel, ia si tu cateva fire de rafie(le smulgi dintr-un sac) le pui pe o ancora si dai pe deasupra cu ata rosie(iei niste lana rosie dintr-o carpeta) si o sa vezi atunci avat.

Asta pare de-a lui" buldo".. :lol:

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Mesaj de old_radu » 14 Aug 2009, 08:42

@ mishu.daniel

...inainte de a strica vreo carpeta , incearca cu Salmo Thrill , fie de 7 sau 9 cm
...toata "smecheria" este sa sti sa-l recuperezi corect.
...ziceam si eu... :?

Fir intins !...tuturor. :wink:

mishu.daniel
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 9
Membru din: 22 Iul 2008, 10:37
Localitate: bucuresti

Mesaj de mishu.daniel » 14 Aug 2009, 09:30

old_radu scrie:@ mishu.daniel

...inainte de a strica vreo carpeta , incearca cu Salmo Thrill , fie de 7 sau 9 cm
...toata "smecheria" este sa sti sa-l recuperezi corect.
...ziceam si eu... :?

Fir intins !...tuturor. :wink:
Bun,
Aia cu ata rosie si sacul de rafie am cam facut-o... nu chiar asa, am pus o ancora si pe ea fire de lana alba si fire de lana rosie, am adaugat apoi niste ata sclipitoare => 0.

De asemenea stiu ca probabil cel mai mare secret e sa stii sa joci naluca, dar se pare ca nu e o singura metoda. De ex acei cativa avati i-am prins pe recuperare rapida de la fund spre suprafata apei, asta era undeva langa un ponton plutitor, dar am avut un caz in care mulinam un popper pe suprafata si m-am oprit vreo 10 secunde sa il las sa ajunga mai spre niste copaci si atunci am avut un atac cand nici nu ma asteptam...
Ce sa cred ...?

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Mesaj de old_radu » 14 Aug 2009, 10:51

mishu.daniel scrie:...
Ce sa cred ...?
...poti sa crezi orice.
Avatul este pestele cu un comportament foarte imprevizibil , are atatea enigme incat nu cred ca este cineva care sa le elucideze .
S-au facut studii , analize si tot nu a reusit , inca , nimeni sa-i inteleaga comportamentul.
Singura solutie este sa incerci solutii propuse de cei care "vaneaza" de o buna bucata de vreme acest rapitor, sa crezi in sansa ta si nu in ultimul rand "sa pui mana pe pasarica" :lol: :lol: :lol:

Fir intins !...tuturor. :wink:

Avatar utilizator
draqdevil
veteran
veteran
Mesaje: 2178
Membru din: 06 Mar 2007, 12:59
Localitate: Pe Ape
Contact:

Mesaj de draqdevil » 14 Aug 2009, 12:05

obligatoriu mana la pasarik inainte de partida de pescuit!!! :evil: :evil:

Avatar utilizator
draqdevil
veteran
veteran
Mesaje: 2178
Membru din: 06 Mar 2007, 12:59
Localitate: Pe Ape
Contact:

Mesaj de draqdevil » 14 Aug 2009, 12:07

si,incearca totusi cu un salmo thrill si cu rapala CD sinking de 7 cm,o sa ai surprize:)ai grija cum iti formezi stilul de recuperare:)

mishu.daniel
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 9
Membru din: 22 Iul 2008, 10:37
Localitate: bucuresti

Mesaj de mishu.daniel » 14 Aug 2009, 12:15

Mda,
se pare ca mana la pasarica e un "must" :)
Rapala CD de 7cm am folosit fara succes.
Indicatii pt recuperare ...?
Cred ca aici e marea problema.

Mishu.

Scrie răspuns