are balta peste, il baga in fata ta :)

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
WBF
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 05 Ian 2013, 18:04
Localitate: Cluj-Napoca

Re: are balta peste, il baga in fata ta :)

Mesaj de WBF » 05 Ian 2014, 22:15

Linkul corect e asta : http://www.youtube.com/watch?v=CJ4R3eetkyM#!

Are balta peste.

Anul asta am fost prin zona aia undeva adunat la peste 3 luni.

Sincer il prefer pe Raduta cu concesiunea si gealatii lui care-ti cer xx ron/zi ca sa pescuiesti pe un brat al Deltei care nu are electricieni si braconieri, plus are peste cat vrei, decat unul care ia peste din Dunare, il baga in niste incinte concesionate si te pofteste la capturi si C&R la 50 de eur/zi.
N-am nimic cu banii, gizas a fost bun cu mine si am relaxare fiscala dar aparent e un kkt.
Mie mi se pare o treaba cinstita balta din Arad, mica, si unde omul o populeaza la greu, are gija de ea. Stiucile de la Arad n-au venit nici din Mures nici din Dunare nici din alt habitat natural jefuit.
Da, acolo marchez banul.
La "ecologisti" care grebleaza din natural si baga in incinte in schimb nu.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: are balta peste, il baga in fata ta :)

Mesaj de SF » 06 Ian 2014, 22:41

Nu stiu ce conotatii are pentru tine "treaba cinstita" , insa situatia din Romania ii cel putin hilara .Si nici ligheanul ala de la Arad nu face vreo diferenta . Nu stau in tara , insa prefer un avat din Mures decat o stiuca dintr-o baltuta populata si pazita .

Mi-ar face placere sa vad niste topicuri pe forumu asta , gen :
-Stiuci oriunde altundeva decat pe privat
- Salai inafara perioadei cand pazesc cuibu
- Somni altcumva decat luati "accidental" iarna din gropane de catre persoane care stiu prea bine acest lucru , sau prinsi in alta perioada decat aia care corespunde cu antica si demult prohibitie(mai bine zis ultimele 2 saptamani de la sfarsit si primele 2 dupa ) pe care cred ca nu o mai respecta nimeni.


Era odata un topic :wink:

http://www.rapitori.ro/forum/nevoia-de- ... 18465.html

agabi
veteran
veteran
Mesaje: 646
Membru din: 26 Mar 2013, 10:35
Localitate: TMures

Re: are balta peste, il baga in fata ta :)

Mesaj de agabi » 07 Ian 2014, 09:33

Din pacate ,in ritmul halucinant in care se distruge tara asta,peste viu o sa vedem in viitorul nu prea indepartat,in acvarii,la particulari..inclusiv pestele fara asa zisa importanta economica...baietii cu curentul,cu ancorele,cu plasele nu au criterii de selectie decit kilele...sa nu dam totusi cu batul in oamenii care intreprind ceva in tara asta,inclusiv incinte...e mai greu sa administrezi o incinta (nu intram in amanunte de management,o luam ca principiu) decit sa furi.Marile averi in tara asta s-au facut din furat,nu din initiative publice

adyy
junior
junior
Mesaje: 95
Membru din: 26 Sep 2010, 11:23
Localitate: Brasov

Re: are balta peste, il baga in fata ta :)

Mesaj de adyy » 03 Feb 2014, 13:45

agabi scrie:Marile averi in tara asta s-au facut din furat,nu din initiative publice
True !!!

Scrie răspuns