Anti braconj!!!!

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
attilaf
veteran
veteran
Mesaje: 1068
Membru din: 25 Apr 2006, 14:49
Localitate: In fata monitorului

Re: Anti braconj!!!!

Mesaj de attilaf » 30 Ian 2013, 20:41

Filmati cat mai discret toate actele de braconaj, incercati sa prindeti cat mai multe detalii...si pe urma direct la mijloace de mass-media. SI poate atunci se vor sesiza autoritatile...

vgb
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 208
Membru din: 28 Iun 2010, 12:40

Re: Anti braconj!!!!

Mesaj de vgb » 30 Ian 2013, 20:43

pikeman scrie:poi si de la munca, si de pe telefon , si de acasa :lol: :lol: :lol:
pe rand ... poi ce, tu muncesti de-acasa?

:lol:

Avatar utilizator
rapace
senior
senior
Mesaje: 417
Membru din: 10 Sep 2012, 13:29

Re: Anti braconj!!!!

Mesaj de rapace » 30 Ian 2013, 21:03

Cu filmatul ar fi o solutie dar cine cara o camera de filmat buna si cu obiectiv dupa el cand merge la pescuit
....cand aia sunt in mijlocul apei la 200 de metri de tine ce camera de telefon sau aparat foto ii filmeaza figura la asemenea distanta

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Re: Anti braconj!!!!

Mesaj de adiwolf » 30 Ian 2013, 21:35

attilaf scrie:Filmati cat mai discret toate actele de braconaj, incercati sa prindeti cat mai multe detalii...si pe urma direct la mijloace de mass-media. SI poate atunci se vor sesiza autoritatile...
canci.
pe incercate.
mass-media nu publica nimic daca nu este senzational sau de scandal, asa ceva nu este aducator de publicitate deci..........canci
autoritatile?!! care autoritati?
i se pare cuiva ca avem asa ceva?!!
Omul care crede că dragostea poate fi cumpărată cu bani n-a avut niciodată câine în casă.

Calin C
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 298
Membru din: 20 Sep 2012, 13:39
Localitate: Bucuresti / Baia Mare

Re: Anti braconj!!!!

Mesaj de Calin C » 30 Ian 2013, 22:39

attilaf scrie:Filmati cat mai discret toate actele de braconaj, incercati sa prindeti cat mai multe detalii...si pe urma direct la mijloace de mass-media. SI poate atunci se vor sesiza autoritatile...
Poate ca intadevar televiziunile, cum bine a mai precizat cineva aici, in goana lor dupa scandal si can can nu ar fi dispuse sa preia si sa amplifice filmele cu flagrante de braconaj, as avansa o solutie si anume postarea lor pe youtube si share-send la cit mai multa lume pina la transformarea lor intr+un fenomen viral. Dupa asta nu cred ca nu va rabufni si la televiziuni si, vrind nevrind, vreun greucean amploaiat la stat sa aplice legea la singe. Poate ca sunt cam visator......Dar poate ca nu. :D

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: Anti braconj!!!!

Mesaj de anem » 30 Ian 2013, 23:07

Calin C scrie:[.....] as avansa o solutie si anume postarea lor pe youtube si share-send la cit mai multa lume pina la transformarea lor intr+un fenomen viral. Dupa asta nu cred ca nu va rabufni si la televiziuni si, vrind nevrind, vreun greucean amploaiat la stat sa aplice legea la singe [.....]
chestia asta poate fi o idee foarte buna si in timp fenomenul sa capete amploare mai ales daca se prind in cadru mutrele infractorilor ...
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

attilaf
veteran
veteran
Mesaje: 1068
Membru din: 25 Apr 2006, 14:49
Localitate: In fata monitorului

Re: Anti braconj!!!!

Mesaj de attilaf » 31 Ian 2013, 00:08

in goana de senzational, se fac articole si cu poze de pe facebook....
eu zic ca totusi ar fi o sansa, sigur mai mare decat de a nu face nimic...

http://www.argument-cs.ro/content/de-di ... %C4%83-lac

Avatar utilizator
rapace
senior
senior
Mesaje: 417
Membru din: 10 Sep 2012, 13:29

Re: Anti braconj!!!!

Mesaj de rapace » 31 Ian 2013, 08:56

Chiar nu este nimeni care sa lucreze la vreo televiziune ? eventual sa faca parte din staful ce lucreaza la stiri care a poata ajuta cu introducerea unui astfel de material in grila stirilor sau macar sa ne ajute cu ceva informatii cu ce ar trebui sa facem pentru a reusi in publicarea unor astfel de filmari ......eu propun sa facem materialul, sa sunam si la 112 si daca nici atunci nu se intocmeste dosar penal sa apelam la televiziuni,stim ca apelul 112 este inregistrat, cred ca ar fi mai interesant pentru ei si ar publica aceste materiale ...punand in primul rand in lumina proasta politisti ce nu au luat masuri ,fapt ce poate se va solda si cu schimbarea mentalitatii celor ce trebuie sa intervina in cazul apelurilor la 112 .. :respekt:

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Re: Anti braconj!!!!

Mesaj de adiwolf » 31 Ian 2013, 19:03

sfatul meu este sa trimiteti catre aceasta adresa:
drp@gov.ro - Secretariatul General al Guvernului Directia Relatii Publice
orice reclamatie, sesizare, memoriu facuta catre diverse institutii ale statului si trimise prin email, va sfatiuesc ca la rubrica CC sa treceti si aceasta adresa
o sa fiti extrem de surprinsi cat de eficienta este aceasta metoda si cat de repede se raspunde la sesizarea voastra - bine, acuma nici sa bateti campii aiurea cum am mai vazut unele cereri pe acest forum
va spun din propie experienta legata de Secretariatul General al Guvernului
referitor la ziaristi si oamenii de televiziune, aceeasi experienta imi spune ca aceste demersuri sunt sortite esecului - genul acesta de oameni nu gandesc decat in termeni financiari/publicitate sau de santaj/putere
cu ceva ani in urma cand inca mai credeam ca si voi ca te poti lupta si ca pana la urma turma se va destepta si o sa se revolte pentru binele ei, am facut poze si am si filmat braconierii pe Olt, am contactat ziaristi (doi am contactat eu si unul m-a cautat el), o televiziune si doua institutii publice
rezultatul a fost ca m-am trezit cu braconierii in firma amenintandu-ma sa ma potolesc.
nu m-am potolit, dar nici nu mai cred in feti frumosi (ziaristi, oameni din massmedia, etc)
vretui sa luptati?!
mergeti pe calea legala si faceti cat mai multe sesizari, peste tot unde este posibil.
cat mai multe nu inseamna 10, trebuie cu mult mai multe ca sa se simta un fenomen si ca autoritatile sa se miste in directia voita de voi.
Omul care crede că dragostea poate fi cumpărată cu bani n-a avut niciodată câine în casă.

Avatar utilizator
ionut22>
junior
junior
Mesaje: 67
Membru din: 01 Dec 2012, 18:08

Re: Anti braconj!!!!

Mesaj de ionut22> » 31 Ian 2013, 20:57

Pe cei ce fac bani multi din braconaj nu ii va pototli nici dracu si aia sunt cei mai importanti.

Pe cei ce braconeaza doar pentru a face bani mai usor decat sa se duca la munca ii potolesti doar cu bataia ca de..... nu stiu sa faca altceva si munca e grea...

Pe cei ce braconeaza pentru mancare daca le-ar face dosare si ar stii ca se duc la racoare daca mai sunt prinsi s-ar potoli sigur

Parerea mea. :respekt: :wallbash:

Scrie răspuns