Anti braconj!!!!

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
rapace
senior
senior
Mesaje: 417
Membru din: 10 Sep 2012, 13:29

Re: Anti braconj!!!!

Mesaj de rapace » 24 Ian 2013, 20:44

Trebuie sa recunosc domnule florin1948 ca este o solutie care mia venit in cap in prima faza si exact cum ati spus sa si intamplat am batut vreo 2 intr-o zi si dupa aceea eram sa ajung sa locuiesc intre 4 scanduri noroc ca eram sus pe mal si am avut sansa sa ii vad din timp asa ca am facut si eu ce face iepurele cel mai bine ...masina in schimb a primit o portie in numele meu ...asa ca ce sa fac sa ma resemnez ....mai ard cateva plase si anul asta mai bat vreo doi cand ii voi gasi singuri si dupa plec ....iar la urma unde ma mai duc la pescuit ? se mai linistesc ei cu timpul ca nu e bai pe acolo pe unde am avut patania am mai fost si nu s-a intamplat nimic dar nu se stie niciodata ...legat de ce se intampla in tara asta suntem de acord ca nimic nu merge e o discutie prea lunga si complexa si chiar ma irita subiectul si imi face o greata totala realitatea vietii din romania :respekt:

Avatar utilizator
rapace
senior
senior
Mesaje: 417
Membru din: 10 Sep 2012, 13:29

Re: Anti braconj!!!!

Mesaj de rapace » 24 Ian 2013, 21:12

Legat de ceea ce spuneti cu cei ce nu platesc taxele ....sa va spun si eu punctul meu de vedere poate astfel ma veti intelege ...........Nu este o chestiune de lauda sa nu platesti taxe si da incerc pe cat posibil sa nu platesc taxe acestei tari ....De ce ?....Pai simplu cand vad cum sunt administrati banii aceia care vin din buzunarul meu si vad ca de atatia ani am abcize la carburant pentru drumuri si taxe de drum , bani pe care ii platesc ca vreau sau ca nu vreau, si ce sosele sau autostrazi am? 25 % din banii astia daca se foloseau pana acum aveam retea de autostrazi mai ceva ca austria impozitele pe casa, un impozit pe masina imens ,bani pt sanatate si toate celelante dari inerente pentru care statul roman isi indeasa la nevoie mainile in buzunarul tau ,bani pe care numai in scopul in care ii cere nu ii foloseste .....Cum credeti ca se poate ca intr-un stat unde salariul minim este de 170 de eur sa avem preturi mai mari la majoritatea produselor ce se gasesc in comert fata de intreaga europa occidentala unde salariu minim este intre 900 si 1200 de eur ...Simplu supraimpozitare neimplicare a statului in regularizarea si stabilirea de cote de adaos maxime pe piata ..Legi periculoase ce iti permit sa faci total in contra spiritului in care a fost creata acea lege ...dumneavoastra mergeti pe autostrazi prin tara ?......Eu unu nu sunt de acord sa platesc taxe pe care acesti domni puscariabili sa ii administreze in scopurile lor personale de aceea incerc sa nu platesc taxe pe cat posibil, pentru a nu ingrosa buzunarele escrocilor astia .......Faptul ca mai exista si victime colaterale nu lasa loc de dubiu asta stim cu totii dar sunteti sigur dumneavoastra ca daca s-ar plati toate taxele de catre toti ar fi mai bine pentru cineva care este afectat de neplata taxelor ...va asigur eu ca nu ...Tot celor al de Ponta Base si toti cei de teapa lor le vor parveni acei bani ....Inchei aici caci subiectul este prea lung si enervant va doresc o seara placuta ..

leowb
veteran
veteran
Mesaje: 1596
Membru din: 11 Dec 2010, 16:57

Re: Anti braconj!!!!

Mesaj de leowb » 24 Ian 2013, 22:17

Cred ca sunt singuru din zona mea care suna la 112 ,am stat special sa vad daca se intampla ceva si culmea sa intamplat..Ca le o fi dat aparatu inapoi mai tarziu sau stiu eu mai ce asta e important e ca se face ceva ....Si da Nea Mircea de cate ori am sunat am incercat sa nu fiu vazut ca nu se stie ce se poate intampla......Dar mai am unu cu plasa care zici ca e angajat ii sparg Camera cat de curand ........Si despre neplata taxelor sunt de acord,de ce sa dai bani degeaba cand tu transpiri pt ei si Aia isi caumpara AVIOANE SI ELICOPTERE ETC......Dar trebuie sa intelegem ca si celelalte tari civilizate candva nu au mai avut picior de peste,le a venit mintea la cap le a Dat Conducerea Serviciuri si conditiiiiiiiii mai bune de trai si gata Natura a Inflorit ....La noi daca e saracie lucie ca sa mai infloreasca ?Cand nici Fabrici nu mai avem....Dar speram la mai bine :respekt:

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Re: Anti braconj!!!!

Mesaj de stefanflorin » 24 Ian 2013, 22:19

ionut22> scrie:http://youtu.be/tP5tZ-I3MPo


ceva de genul ar fii cat de cat bun

E ca si cum eu as bate un copil care arunca un pet pe strada, iar cand as vedea o "CIOARA" facand acelasi lucru as intoarce spatele deci EGAL CU 0.
Urasc atarnatorii!

Avatar utilizator
rapace
senior
senior
Mesaje: 417
Membru din: 10 Sep 2012, 13:29

Re: Anti braconj!!!!

Mesaj de rapace » 24 Ian 2013, 22:45

ai vazut ce le-a rupt sculele :headbash: :headbash: :headbash: :lol1: :lol1: ...................si la aia cu cate 4 lansete ...alti ipocriti care au rupt o joarda la un copil ...

Avatar utilizator
ionut22>
junior
junior
Mesaje: 67
Membru din: 01 Dec 2012, 18:08

Re: Anti braconj!!!!

Mesaj de ionut22> » 28 Ian 2013, 20:25

rapace scrie:ai vazut ce le-a rupt sculele :headbash: :headbash: :headbash: :lol1: :lol1: ...................si la aia cu cate 4 lansete ...alti ipocriti care au rupt o joarda la un copil ...


daca ti-se pare normal ca un copil sa dea la peste cu ancora... sunt de acord cu tine! :respekt:

Avatar utilizator
rapace
senior
senior
Mesaje: 417
Membru din: 10 Sep 2012, 13:29

Re: Anti braconj!!!!

Mesaj de rapace » 29 Ian 2013, 05:15

NU este discutia despre ancora sau neancora dar este vorba ca in perioada de prohibitie nu ai voie sa pescuiesti si gata ...daca ar fi fost oameni corecti si de buna credinta nu ar fi reactionat asa doar in fata copilului ci si in fata celor ce pescuiau ...asta este oful meu si de aceea acei domni ii cataloghez de ipocriti...aia sunt jmecherii din capul strazii care fura acadele de la aia mici pentru a isi demonstra cat de tari sunt ei ...iar cand vine vorba de ceva real nu fac decat sa se ascunda cu capul in tarana.... vreau sa aflu unde este amenda pentru cel cu plasa ...unde este dosarul penal?????? daca imi gasesti raspunsul eu unul devin fan al clipului asta ,in schimb am convingerea ca ei au luat plasa sa se foloseasca de ea in scop personal ,eu nu am vazut distrugerea ei ... de cate ori scot o plasa din apa primul lucru fac focul si o pun acolo sa fiu sigur ca nu mai poate fi folosita sau daca nu este mare o tai cu cutitul .... :headbash: :headbash:

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Re: Anti braconj!!!!

Mesaj de stefanflorin » 29 Ian 2013, 10:02

Daca pe cei mai in varsta teoretic nu prea mai ai cum sa-i aduci pe calea cea buna, pt ca ei de o viata fura, lenevesc si se vaita ca nu au de nici unele, cu un copil mai poti discuta, ii mai poti explica, il mai poti reabilita, pt. ca sunt inca la varsta cand au constiinta. Ceilalti sunt deja "salbaticiti" si nu prea ai ce sa le faci. Problema e ca aia care fac lucrurile astea de foame, sunt mai de inteles, pe cand aia care o fac pt. venituri substantiale ar trebui pedepsiti aspru si din pacate legile se aplica tot pe cei amarati.
Urasc atarnatorii!

Calin C
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 298
Membru din: 20 Sep 2012, 13:39
Localitate: Bucuresti / Baia Mare

Re: Anti braconj!!!!

Mesaj de Calin C » 29 Ian 2013, 10:58

Fratilor, am si eu o intrebare...ca tot vorbim despre braconieri ( doar stersi un pic cu "tinctura" de 7,62 mm ar fi singura solutie )... ce parere aveti fata de membrii forumului care stau pe invizibil. La fiecare logare constat ca din 50-55 de membri...7 -11 sunt pe invizibil... E etic, corect? Ce au de ascuns? De cine se ascund? De ce se ascund? Nu cumva avem astfel intre membri niste braconieri = invizibili? Astept opiniile voastre

Calin C
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 298
Membru din: 20 Sep 2012, 13:39
Localitate: Bucuresti / Baia Mare

Re: Anti braconj!!!!

Mesaj de Calin C » 29 Ian 2013, 11:43

Adineaori am fost indulgent cu procentul estimativ de "invizibili"... iata un copy paste din acest moment : "În total sunt 61 utilizatori conectaţi :: 14 înregistraţi, 11 invizibili şi 36 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)"
Ce parere aveti?

Scrie răspuns