Anti braconj!!!!

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
ovi_vl
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 238
Membru din: 04 Iun 2010, 23:39
Localitate: Rm.Valcea/Bucuresti

Re: Anti braconj!!!!

Mesaj de ovi_vl » 17 Ian 2013, 22:34

Sa zicem ca ai elimina toti braconierii din romania sau macar 50%...crezi ca raurile si ar revenii miraculos? Crezi ca e singura problema? Cu fabricile care deverseaza,cu cetatenii binevoitori care isi arunca gunoiul in rau ,cu spitalele care arunca pampersi si material cu risc de biohazard , cu barajele,cu alea ce faci? Eu sunt de parere ca ecosistemele astea acvatice nu isi revin pe perioada de viata a unui om ... deci tu incerci sa schimbi ceva pentru copii tai sau poate pentru copii copiilor tai. Daca vrei sa pescuiesti civilizat si sa te bucuri de natura , ori te duci intr-o tara civilizata,ori gasesti cel mai salbatic loc si necalcat de om din tara asta. Cred ca e mai simpla varianta 1.

Avatar utilizator
Razvan V.
veteran
veteran
Mesaje: 551
Membru din: 26 Dec 2010, 20:58
Localitate: Ludus/Mures

Re: Anti braconj!!!!

Mesaj de Razvan V. » 17 Ian 2013, 22:36

grizzly scrie:uite, vezi Razvane, asa se intampla cand e lumea rea. de ai rosit "sau"-ul ala? e unul dintre putinele lucruri corecte...
mi mi-a placut in special dorinta lui de a gasi pe cineva care sa fie interesaNt de idee.

@ionut22: daca faci ceea ce ti-ai propus si mai si retii oamenii pana vine politia, intri binisor la vatamare corporala si privare de libertate...
Ar cam trebui litera mare, din motivul asta l-am rosit.

Nu zic ca e o idee rea, dar ce faci cand braconieri sunt mana in mana cu politia?

Avatar utilizator
andriipopa75
veteran
veteran
Mesaje: 733
Membru din: 08 Iul 2008, 00:45
Localitate: Craiova

Re: Anti braconj!!!!

Mesaj de andriipopa75 » 17 Ian 2013, 22:46

frustrarea ta e normala dar :
1. cea mai mare a braconierilor seriosi sunt intelesi cu politia;
2. cei care lucreaza in domeniul pescuitului (importatori si distribuitori) nu inteleg de ce la scade aafacerea de la un an la altul si nu au treaba cu braconajul;
3. fiecare roman e mai "descurcaret" decat legea sau ceilalti consateni (chestie de neam) si automat respectul fata de reguli, legi, bun simt tinde catre 0;


Concluzia este ca, desi sunt multi care impartasesc in secret aceleasi convingeri , lupti singur contra unui sistem.

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Re: Anti braconj!!!!

Mesaj de stefanflorin » 18 Ian 2013, 14:14

o fi bine sa vi acasa batut/taiat/impuscat din cauza unui hobby sau din cauza ca cei care ar trebui sa vegheze asupra sigurantei tale, au cu totul alte activitati extra-politienesti?

exista si varianta ta, "care pe care" dar de suferit cel mai probabil vei avea tot tu, asa cum zicea cineva cu cateva posturi inainte.
Urasc atarnatorii!

leowb
veteran
veteran
Mesaje: 1596
Membru din: 11 Dec 2010, 16:57

Re: Anti braconj!!!!

Mesaj de leowb » 18 Ian 2013, 17:36

Salut,din pacate au dreptate colegiiii s ar putea sa ne alegem cu niste amenzi de mama focului si asta nu ar fi nimic.....Daca se intampla sa mai revi acolo si te vad Baietiiiiiii ce mai faci ...sa mai fi si singur ......Crede ma ca e nasol ..dar deocamdata pana se mai trezeste Romania sunam la 112, atat cat se ia masuri catusi de putin e bine.....incet incet se mai potolesc.......Fir intins :respekt:

Avatar utilizator
ionut22>
junior
junior
Mesaje: 67
Membru din: 01 Dec 2012, 18:08

Re: Anti braconj!!!!

Mesaj de ionut22> » 18 Ian 2013, 20:26

am inteles ideea :)) traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!!!!

Avatar utilizator
rapace
senior
senior
Mesaje: 417
Membru din: 10 Sep 2012, 13:29

Re: Anti braconj!!!!

Mesaj de rapace » 20 Ian 2013, 17:09

Legat de ce spune lumea pe aici iti pot confirma si eu ca finalul asta este,odata vei fi prins singur si vei avea de suferit mai mult decat se merita ,iti spun din propie experienta ,eram aproape sa ma decapiteze vreo jumatate de sat dupa ce am capacit doi plasari,din fericire mi-am dat seama si am urcat in masina de am reusit sa fug,saraca masina a avut de tras cateva pietre poposind pe caroserie, bine ca nu pe geamuri,ideea cu organizarea nu este de lepadat ...iar cu politia sunt satul nu fac astia nimic ...M-am saturat de :nu pot sa ii fac nimic ca nu vine cu barca la mal si eu nu am barca ... asta iti spun politisti :wallbash: :wallbash: :wallbash:

tarponul
junior
junior
Mesaje: 31
Membru din: 17 Ian 2013, 22:53

Re: Anti braconj!!!!

Mesaj de tarponul » 20 Ian 2013, 17:12

Am niste prieteni care pescuind prea "des" prin anumite zone frecventate de plasari au fost determinati sa isi aleaga locuri de pescuit mai indepartate sau nu - dar nu acolo. Au pescuit intr-un rand la jig si au dat in plase , dupa ce au fost injurati si au trebuit sa-si ceara scuze ca au "gresit" pescuind unde nu trebuia au plecat. Au revenit peste ceva timp si surpriza la revenirea la masina injuraturile s-au concretizat cu semnatura - 2 cauciucuri taiate - avertisment concret. Asa ca a treia revenire ...... nu s-a mai concretizat doar trebuie sa fi nebun. In consecinta asta-i Romania si ne bucuram cu ce ne ramane de la baieti.

Avatar utilizator
cipic
veteran
veteran
Mesaje: 1078
Membru din: 09 Dec 2006, 15:59
Localitate: Bucuresti

Re: Anti braconj!!!!

Mesaj de cipic » 20 Ian 2013, 17:33

Vezi ca daca ii retii sa nu patesti ca nea Jiji, intri la sechestrare de persoane si se pedepseste cu ani grei de inchisoare :)) nea Jiji a avut noroc ca are bani de a iesit de la mititica :))) Ce naiba eu m-am resemnat, pescuiesc si eu pe unde apuc foarte putin pe ape publice ca nu mai ai ce si pana la urma legile daca va uitati toate au cate o portita de scapare pentru infractori!!!

Avatar utilizator
ionut22>
junior
junior
Mesaje: 67
Membru din: 01 Dec 2012, 18:08

Re: Anti braconj!!!!

Mesaj de ionut22> » 21 Ian 2013, 21:12

dupa cum imi dau seama din ce ziceti voi reiese ca legea se aplica doar pe cei ce vor sa o respecte cat de cat dar pe cei ce o incalca cu buna stire nu. Asta e eu unul am renuntat la idee dar tot nu m-as da din calea braconierilor sa ii las pe ei sa isi faca treaba atata timp cat as putea sa le tin piept, daca se ingroase am invatat cateva trucuri de la un iepure :lol1:

Scrie răspuns