Zona Targoviste-Pucioasa

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
gizmo
junior
junior
Mesaje: 76
Membru din: 21 Sep 2005, 20:05
Localitate: buc & fagaras
Contact:

Zona Targoviste-Pucioasa

Mesaj de gizmo » 22 Aug 2008, 12:32

Dragilor,

care sunteti de pe aici?
Care este situatia pe Ialomita, Dambovita....Arges?
Lacuri de rapitor ceva?

Mersi,

Mark

Avatar utilizator
gizmo
junior
junior
Mesaje: 76
Membru din: 21 Sep 2005, 20:05
Localitate: buc & fagaras
Contact:

Mesaj de gizmo » 25 Aug 2008, 08:32

Nici un pescar din zona?..sau e secret? :roll:

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 25 Aug 2008, 11:34

gizmo scrie:Nici un pescar din zona?..sau e secret? :roll:
Nu, mai stim cate ceva si nu e secreta dar...e august si lenea (de a scrie) e mareeee, asa ca de aia intarzie baietii sa scrie.
Pe scurt: Ialomita aval de Doicesti - poluata, peste putin, rar, mic. Cleanul de peste 300 grame e rar, cel la kil e f rar si cel peste kil e...mitologie, folclor, cum vrei sa ii zici! Mai sus de Doicesti incepe sa mearga binisor iar sus in munte, amonte de Moroieni am prins pastrav, inclusiv la Scropoasa si Bolboci. Mreana e si ea destul de putina, noroc su sabitza si mai nou cu...regina baltii (am prins 2 de curand langa targoviste in Ialomitza).
Dambovitza e ceva mai productiva, langa Targoviste se ia clean si mreana, ia mai sus, in munte, cam de la Stoenesti incepe sa dea si pastravul. Cam asta stiu eu personal. Fir intins!

Avatar utilizator
gizmo
junior
junior
Mesaje: 76
Membru din: 21 Sep 2005, 20:05
Localitate: buc & fagaras
Contact:

Mesaj de gizmo » 25 Aug 2008, 12:25

Multumesc pentru detalii..dar cam sumbre previziunile..

Pe lacul bolboci cum este?

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 25 Aug 2008, 17:52

pe barajul de la Pucioasa ?

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 26 Aug 2008, 11:01

gizmo scrie:Multumesc pentru detalii..dar cam sumbre previziunile..

Pe lacul bolboci cum este?
Pe Bolboci se ia pastrav in general de 20-30 de cm iar seara tarziu si noaptea am auzit ca sa prind si de 1-4 kg si peste, dar....sa fim realisti, asta se intampla o data la 10 partide! Sa ai neaparat permis ca se fac contrroale multe, vin jandarmii montani si daca te prinde fara ai amenda mare de pescuit in rezervatie! Cica l-au amendat si pe seful directiei de politie rutiera din Targoviste, desi ala are destule metode sa ii lase pe acesti jandarmi fara carnete de condus ATV-ul! Permisul de o zi de la Ocol Silvic Moroieni in timpul saptamanii ca sambata nu e absolut nimeni la sediu! Ultimele 2 dati am braconat pe Ialomita ca nu am gasit pe nimeni sa imi taie chitanta! Ca sa ma creada jandarmii la o adica am facut un filmulet cu camera cum incerc sa intru in sediul OS si gasesc usa inchisa! :lol:

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 26 Aug 2008, 11:04

danr scrie:pe barajul de la Pucioasa ?
Frumos lac, e plin de biban si clean, poate si caras si pastrav (rar) dar se pare ca nu ar fi permis pescuitul. Am vazut pescari dar cu totii se fereau de controale...habar nu am cine administreaza lacul si ce regim are!

YoNutzu
senior
senior
Mesaje: 443
Membru din: 22 Feb 2008, 18:31
Localitate: Targoviste

Mesaj de YoNutzu » 02 Sep 2008, 13:55

Salut!
Raul Ialomita are peste frumusel, am vazut mai mereu clean intre 1 -1,750 kg, pacat ca este poluat si braconat (eu ii numesc braconieri si pe cei ce baga in plasa tot ce prinde indiferent de dimensiune).
Barajul Pucioasa are biban frumos , clean, pastrav si caras, barajul nu s-a golit de mult timp asa ca pastreaza exemplare frumoase... Din cate cunosc pescuitul in baraje este interzis, dar la noi merge, de cate ori am fost erau pescari ca la concurs....si nu a venit nimeni in control.Stiu ca si acest baraj se braconeaza la greu.
Barajul Bolboci are pastrav frumos dar din cate am auzit cele mai frumoase exemplare (4-5kg. si mai mari din auzite) s-au prins in SETCA. Intradevar controale se fac mai mereu dar amendeaza doar pescarii sportivi.

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 02 Sep 2008, 15:15

YoNutzu scrie:Salut!
Raul Ialomita are peste frumusel, am vazut mai mereu clean intre 1 -1,750 kg, pacat ca este poluat si braconat (eu ii numesc braconieri si pe cei ce baga in plasa tot ce prinde indiferent de dimensiune).
Barajul Pucioasa are biban frumos , clean, pastrav si caras, barajul nu s-a golit de mult timp asa ca pastreaza exemplare frumoase... Din cate cunosc pescuitul in baraje este interzis, dar la noi merge, de cate ori am fost erau pescari ca la concurs....si nu a venit nimeni in control.Stiu ca si acest baraj se braconeaza la greu.
Barajul Bolboci are pastrav frumos dar din cate am auzit cele mai frumoase exemplare (4-5kg. si mai mari din auzite) s-au prins in SETCA. Intradevar controale se fac mai mereu dar amendeaza doar pescarii sportivi.
Sa stii ca doar pe barajele care aprovizioneaza cu apa potabila orasele e interzis - vezi lacul Maneciu langa Cheia, lacul Tarlung langa Brasov etc. Nu orice lac de baraj! Dar e ciudat ca nimeni nu a vrut sa ia in gestiune lacul Pucioasa si sa taie chitante de o zi sau permis de un an! Chiar am sa merg prin septembrie la ANPA Targoviste (sa aflu unde e sediul) ca sa intreb ce statut are lacul. Ca daca poate fi concesionat, poate gasesc niste amici din Targoviste si punem de un APS! :lol:
La Bolboci - sa stii ca jandarmii i-ar amenda si pe aiai cu setca dar oamenii au barca, arme, pile, vin noaptea sau pe malul abrupt si nici un jandarm nu isi risca sanatatea! Deh, oameni sunt si ei, nu?

YoNutzu
senior
senior
Mesaje: 443
Membru din: 22 Feb 2008, 18:31
Localitate: Targoviste

Mesaj de YoNutzu » 02 Sep 2008, 16:11

Chiar nu stiu ce statut are barajul Pucioasa, dar o sa ma interesez si te anunt pentru ca eu lucrez la administratia nationala apele romane S.G.A . Dambovita. Din cate stiu barajul Paltinul care apartine de S.G.A. Ploiesti este concesionat, barajul Dridu iar este concesionat ...
Eu momentan sunt in concediu dar cum ajung la servici' te anunt si te ajut daca pot pentru un APS.
Legat de baraj Bolboci si si braconieri...sau mai bine spus braconieri vs. jandarmi sa o lasam asa cum a picat...ca poate noi pescari sportivi am putea face mai mult decat jandarmii, pentru ca noi suntem Direct Interesati...

Scrie răspuns