VIRSOLT jud SALAJ

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
ATUU
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 124
Membru din: 25 Feb 2006, 19:05
Localitate: Bistrita
Contact:

VIRSOLT jud SALAJ

Mesaj de ATUU » 05 Mai 2006, 10:46

am auzit de capturi mari pe acest lac , stie cineva mai multe amanunte?

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 05 Mai 2006, 11:03

rapitor? :shock:
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

Avatar utilizator
ATUU
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 124
Membru din: 25 Feb 2006, 19:05
Localitate: Bistrita
Contact:

Mesaj de ATUU » 05 Mai 2006, 11:15

da de rapitori am auzit dar de la cineva care nu stie prea multe de pescuit , iar pe harta se vede a fi un lac mare dar nu stiu ce regim are , adincime ,specii etc.

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 05 Mai 2006, 11:23

"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

Avatar utilizator
mihaimircea
veteran
veteran
Mesaje: 825
Membru din: 03 Aug 2005, 09:30
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mihaimircea » 05 Mai 2006, 16:27

da nu te lua dupa ce e acolo ca in general sunt postate de crapari si carasisti si alte natii de mamaligari. am spus in general, pot fii si exceptii.

Daca citesti mai multe o sa identifici un limbaj comun, al celor nemultumiti ca nu au venit purceii la mamaliga.
Iarna nu-i ca vara.... dar incet incet ajunge sa fie.

nyerjakromeo
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: 06 Mar 2006, 11:18

Mesaj de nyerjakromeo » 30 Mai 2006, 13:46

la varsolt se prinde in general crap si caras, dar este si salau, in 2004 cei de la ajvps salaj au populat barajul cu puiet de salau ( cam 500 kg ) cumparat de la ferma piscicola motis, eu am fost ultima data in 2005. barajul este in administrarea ajvps salaj si se poate pescui cu permis vizat ( pt. amenajari ) sau cu bon de zi, lacul este superb dar din pacate locurile bune sunt ocupate de primavara pana toamna, predate din schimb in schimb

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Mesaj de zvic » 24 Iun 2006, 15:50

Salutari,

Eu sunt din Zalau, Varsoltul e la cca 10 km de oras. Eu nu prea am pescuit pe Varsolt, mai mult pe Somes. De cativa ani nici nu am mai fost la lac desi ultima data am avut o partida destul de reusita la biban.

Din cate stiu eu in toamna s-a luat o stiuca de cca 8kg, poate au fost si altele de care nu am aflat eu. Oamenii spun ca ar fi stiuca foarte mare dar, accesul cu barca fiind interzis, e foarte greu sa gasesti un loc bun. Biban este foarte mult, deseori se prind exemplare in jur de 1kg, chiar si putin mai mari. In general nu prea ai unde sa dai la naluci, in coada lacului este foarte mult stuf si nu poti sa intri sa dai in ochiurile de apa din mijlocul stufului, poate fi chiar periculos. Sunt unii localnici care cunosc cararile prin stuf dar daca nu le cunosti mai bine nu te aventurezi. Sunt zone in care daca stai cateva minute incepe sa se scufunde cararea cu tine cu tot.

Din cate am auzit doar paznicii si amicii lor au acces pe dig, acolo s-au prins intotdeauna cei mai mari pesti, stiuci, bibani, crapi ...
Oricum in perioada asta sunt ocupate aproape toate locurile de pescuit, sunt unii care cred ca nu pleaca toata vara de pe balta.

Pentru spining e mai bine pe Somes. De o jumatate de ora m-am intors de la Somes, e mare si tulbure, am prins un clenut la vobler si atat. Dupa cum se anunta vremea iar se strica si Somesul asa ca vara asta nu stiu daca mai prindem perioade bune de voblerit.

xndrei
junior
junior
Mesaje: 48
Membru din: 29 Aug 2006, 21:16
Localitate: Baia Mare

Mesaj de xndrei » 21 Mai 2009, 13:43

Ceva noutati de la Varsolt? Este salau? dar biban?
Andrei
________________________________
Life is life, la la lalala!

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Mesaj de danone » 22 Mai 2009, 07:35

Cine administreaza lacul? Dupa cate stiu eu lacul este unul de acumulare pentru alimentare cu apa. Deoarece este amenajat pe un curs de apa(ca si acumulare) ar trebui sa apartina apelor romane, deci ar trebui sa se pescuiasca cu permisul ANPA. Stiu ca a fost in administrarea AGVPSului Salaj. La fel si lacul Gilau amenajat tot pt alimentare cu apa si care era administrat de AGVPS CLuj, actualmente apartine de jurisdictia ANPA.

Avatar utilizator
nagy victor
senior
senior
Mesaje: 407
Membru din: 29 Apr 2009, 21:42
Localitate: oradea BH RO

Mesaj de nagy victor » 15 Apr 2010, 17:08

as vrea sa stiu daca pot pescui la stiuca in aceasta perioada pe acest lac
sint membru al A.J.V.P.S. Bihor , am permis de pescuit A.N.P.A pe 2010 si cotizatia platita pe 2010 la Asociatia din Bihor

va multumesc anticipat pt. raspuns
Pescuitul inainte de toate !

Cine nu respecta natura , nu se respecta pe sine !

http://www.pescarulbihorean.ro/

https://www.facebook.com/pescarul.bihorean?fref=ts

Scrie răspuns