VIRSOLT jud SALAJ

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Mesaj de danone » 01 Mar 2011, 20:57

ATUU scrie:o data ce detii permis anpa ai optiunea de a platii la ajvps salaj o chitanta de 5lei/saptamina,10lei/luna,sau 20lei/an,iar cu asta gata ,poti pescui...fir intins!
Asa este. Au castigat licitatia cu nota zece, adica au obtinut 100 de puncte. Prin urmare nu pot pune tarife mai mare decat cele care le-au declarat la licitatie, adica 5lei/saptamina,10lei/luna,sau 20lei/an

iovys
veteran
veteran
Mesaje: 566
Membru din: 24 Dec 2009, 19:32
Localitate: zalau
Contact:

Mesaj de iovys » 01 Mar 2011, 21:12

Vad ca se tot vorbeste de tarifele din grila de punctare. Acele tarife, din cate stiu, era un criteriu suplimentar de departajare, in caz ca mai multe asociatii aveau acelasi punctaj(nu bag mana in foc, dar eu asa stiu). Nicaieri nu cred ca era specificat ca acele tarife trebuie sa ramana asa. Oare sunt obligate asociatiile sa mentina acele tarife? sau pot sa le mareasca /micsoreze, in functie de cine stie ce motive?

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Mesaj de danone » 01 Mar 2011, 21:26

iovys scrie:Vad ca se tot vorbeste de tarifele din grila de punctare. Acele tarife, din cate stiu, era un criteriu suplimentar de departajare, in caz ca mai multe asociatii aveau acelasi punctaj(nu bag mana in foc, dar eu asa stiu). Nicaieri nu cred ca era specificat ca acele tarife trebuie sa ramana asa. Oare sunt obligate asociatiile sa mentina acele tarife? sau pot sa le mareasca /micsoreze, in functie de cine stie ce motive?
Uite aici http://www.anpa.ro/index.php?v=subcat&i ... ubmeniu=30
Din moment ce atribuirea s-a facut in functie de numarul de puncte cumulate din grila de evaluare, inseamna ca tot ce e stipulat acolo trebuie respectat, adica inclusiv tarifele de pescuit. Nu exista nici un dubiu.

Avatar utilizator
stradic
veteran
veteran
Mesaje: 2283
Membru din: 05 Iul 2010, 09:17
Localitate: SOMCUTA MARE

Varsolt

Mesaj de stradic » 01 Mar 2011, 23:42

Ar fi bine sa fie asa dar nu cred ca AJVPS Salaj nu va fi de acord cu asta!
rapala the best vobler in the world

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Re: Varsolt

Mesaj de danone » 02 Mar 2011, 08:27

stradic scrie:Ar fi bine sa fie asa dar nu cred ca AJVPS Salaj nu va fi de acord cu asta!
Uite ce spune legea:
art.7 din ordinul 15/2011 "(3) ANPA elibereaza autorizatie de pescuit recreativ/sportiv asociatiei de pescari sportivi pe baza punctajului rezultat prin aplicarea criteriilor de evaluare prevazute in anexa nr. 5"
In anexa 5 din ordin la punctele 3,4 si 5, s-au acordat punctaje pentru tarife aplicate saptamanal, lunar , respectiv lunar. Deci acest document constituie oferta publica depusa de asociatie, nu va putea fi modificata si va trebui respectata.
Potrivit ordinului, ANPA va publica lista asociatiilor pe zone si tarifele practicate de acestea. Tarifele vor trebui sa fie cele declarate de asociatii in grila de evaluare, altfel ANPA isi va aprinde paie in cap.

Avatar utilizator
stradic
veteran
veteran
Mesaje: 2283
Membru din: 05 Iul 2010, 09:17
Localitate: SOMCUTA MARE

varsolt

Mesaj de stradic » 02 Mar 2011, 09:55

Din pacate in RO nu se prea respecta legile mai ales cele cu privire la mediu ,poluare ,piscicultura etc :cry: :cry:
rapala the best vobler in the world

Avatar utilizator
Petru B.GD.N
senior
senior
Mesaje: 325
Membru din: 20 Sep 2006, 11:17
Localitate: Bucuresti (B.RC.NI)/Baia Mare

Mesaj de Petru B.GD.N » 02 Mar 2011, 12:38

din cate am auzit, pt. a obtine cat mai multe puncte, ajvps-urile au pus tarif 0 lei :lol: , asa au castigat majoritatea apelor, dar acum dupa ce au castigat apele nu le mai convine cu 0 lei :lol: .
Iovy, mi-a spus inspectorul ANPA de la noi, ca nu au voie sa puna tarife mai mari decat au scris cand au licitat pt ape. Chestia este ca nu stiu dc treaba asta e valabila pt 5 ani sau doar pt 2011.
Sector 4, contingent SUD, aria Periferie, Made in B.RC.NI.

Avatar utilizator
stradic
veteran
veteran
Mesaje: 2283
Membru din: 05 Iul 2010, 09:17
Localitate: SOMCUTA MARE

varsolt

Mesaj de stradic » 02 Mar 2011, 13:26

V or fi iar jocuri de culise Bogdane tu ce crezi???? Nu pot ei sa piearda atata profit!!!! :evil:
rapala the best vobler in the world

Avatar utilizator
Petru B.GD.N
senior
senior
Mesaje: 325
Membru din: 20 Sep 2006, 11:17
Localitate: Bucuresti (B.RC.NI)/Baia Mare

Mesaj de Petru B.GD.N » 02 Mar 2011, 14:01

pai cum au pierdut in ultimii doi ani o pot face in continuare :) .
Oricum, la Varsolt lucrurile sunt mai complicate decat in alte parti. Sunt curios ce regim va avea anul acesta si ce dume vor da "mai marii" de acolo.
Sector 4, contingent SUD, aria Periferie, Made in B.RC.NI.

dan70
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 152
Membru din: 12 Mar 2010, 13:15
Localitate: Cluj

Mesaj de dan70 » 02 Mar 2011, 15:29

Petru B.GD.N scrie:din cate am auzit, pt. a obtine cat mai multe puncte, ajvps-urile au pus tarif 0 lei :lol: , asa au castigat majoritatea apelor, dar acum dupa ce au castigat apele nu le mai convine cu 0 lei :lol: .
Iovy, mi-a spus inspectorul ANPA de la noi, ca nu au voie sa puna tarife mai mari decat au scris cand au licitat pt ape. Chestia este ca nu stiu dc treaba asta e valabila pt 5 ani sau doar pt 2011.
Pentru 2011, iar pentru urmatorii 4 ani se indexseaza cu rata inflatiei (adica 0 * rata inflatiei = 0 barat)

Scrie răspuns