Vesti de pe lacul Belis -jud Cluj

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
adriand
senior
senior
Mesaje: 442
Membru din: 12 Sep 2007, 10:53
Localitate: CLUJ
Contact:

Vesti de pe lacul Belis -jud Cluj

Mesaj de adriand » 23 Mai 2008, 15:34

As dori sa deschidem un topic nou pentru cei care frecventeaza lacul Belis-Fantanele din jud Cluj.
Eu merg aproape saptamanal acolo si practic pescuitul la trena si spining la voblere si lingurite mici.
Am incercat si muscaritul dar nu cu prea mare succes.
La vobler am prins dea lungul timpului( fac asta de vreo 6 ani ) exemplare frumoase de clean si pastrav( cateva poze sunt pe siteul www.belis .ro )
Eu pescuiesc in zona Dealu Botii pana la Balcesti si Giurcuta.
Daca cineva este interesat de informatii despre zona respectiva sau daca este amator de un pescuit cu un ucenic la pescuitul la musca astept raspuns la acest topic.
Adrian
WHY WORK WHEN YOU CAN xxx?

Avatar utilizator
Rambo
senior
senior
Mesaje: 357
Membru din: 28 Iul 2006, 18:13
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Rambo » 24 Mai 2008, 07:51

Nu am mai fost acolo de vara trecuta si abia astept sa ma duc...trebuie sa spun sincer ca m-am indragostit de locurile alea :roll: ...atunci nu am dat la spinnere ci la pluta culisanta cu boaba de porumb si am avut rezultate foarte bune :wink: ...nu stiu daca am pescuit in locul in care ai pescuit si tu,dar retin ca am fost la coada lacului si in alte locuri

Gil
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 12
Membru din: 28 Iun 2005, 15:23
Localitate: Sighisoara

Mesaj de Gil » 24 Mai 2008, 13:36

Anul trecut am stat la Balcesti vreo 8 zile, un singur pastrav la aproximativ 600-700 gr., iar cleni mai mari de 800 gr. nu...
Trebuie sa mai fie ceva, dar sunt tot mai rari pastravanii, desi frumusei.
Am auzit ca localnicii dau cu plasele la greu... din pacate...
Anii anteriori am mai fost prin zona cozii lacului, Giurcuta, Smida, nu am avut capturi extraordinare, dar iubesc locurile foarte mult. Eu sunt clujean dar de vreo 14 ani sunt in Sighisoara.
Pe Belis ma mai duc cam o data pe an, in concediu sau ocazional cu cumnatul meu care sta in Cluj.
La trena in larg sau pe langa maluri ai avut capturi interesante? Dupa cum am vazut pozele postate pe www.belis.ro si gandindu-ma la faptul ca ai batut consecvent locurile trebuie sa cunosti bine situatia.
In ale muscaritului sunt incepator, dar mi s-a pus pata rau de tot si desi nu sunt nicidecum vreun nabab, vreau sa-mi iau acum ceva scule mai acatarii, adica o lanseta ceva mai buna, chiar daca ma costa vreo 200 de euro(noua), am si lansat o comanda la un magazin cunoscut din Bucuresti, am vorbit la telefon cu cineva de acolo, dar nu inteleg de ce se lasa cu atata asteptare, ori sunt dusi si ei pe la pastravarit... :roll:

Avatar utilizator
adriand
senior
senior
Mesaje: 442
Membru din: 12 Sep 2007, 10:53
Localitate: CLUJ
Contact:

Mesaj de adriand » 24 Mai 2008, 19:02

Va multumesc pentru raspunsuri.
Sunt intradevar niste locuri minunate , pentru mine este o adevarata oaza de relaxare si dupa o saptamana de lucru este fantastic sa ma urc pe barcuta de la creek company si sa fac 5-6 km la vasle prin locurile salbatice dintre localitatati sa ascut doar zgomotele naturii , ciripitul pasaralelor ,fara manelele de pe alte lacuri de pescuit.
Lunea sunt alt om .
Despre capturi - acum 2 ani a fost bine la pastrav - prin iunie am luat unul de 3,1kg si unul de vreo 2,2 kg.
Anul trecut apa a fost cam jos si nu am prins nici un pastrav doar cleni de toate marimile 300-500 cei mai desi si 1-2 la kg.
Anul acesta am iesit doar de doua ori dupa prohibitie dar am avut vreme destul de urata ( grindina, ploaie si chiar un inceput de ninsoare si chiar daca am vaslit si cate 5-6 ore nu am prins decat cativa cleni la 300-400 g si am avut un atac care cred ca era pastrav si care dupa ce l-am tras cam 10-20 m si l-am simtit in bat a plecat nefiind bine agatat ( bineinteles ca era cel mai mare peste)
Apa este destul de mare acum asa ca sansele pentru anul acesta par OK ,acum s-a incalzit si apa si cred ca este la vreo 8-10 grade asa ca sper ca de saptamana viitoare sa-si dea drumul.
Eu nu pot merge saptamana viitoare din cauza ca merg in Delta Tiszei la o incercare de stiuca dar in urmatoarea sigur voi fi sus si vin cu vesti noi.
Pana atunci va doresc Fir tensionat la maxim si astept vesti de la voi
Adrian
WHY WORK WHEN YOU CAN xxx?

Avatar utilizator
adrignat
veteran
veteran
Mesaje: 806
Membru din: 25 Iul 2007, 17:41
Localitate: sighisoara/brasov

Mesaj de adrignat » 24 Mai 2008, 20:38

Gil scrie:Anul trecut am stat la Balcesti vreo 8 zile, un singur pastrav la aproximativ 600-700 gr., iar cleni mai mari de 800 gr. nu...
Trebuie sa mai fie ceva, dar sunt tot mai rari pastravanii, desi frumusei.
Am auzit ca localnicii dau cu plasele la greu... din pacate...
Anii anteriori am mai fost prin zona cozii lacului, Giurcuta, Smida, nu am avut capturi extraordinare, dar iubesc locurile foarte mult. Eu sunt clujean dar de vreo 14 ani sunt in Sighisoara.
Pe Belis ma mai duc cam o data pe an, in concediu sau ocazional cu cumnatul meu care sta in Cluj.
La trena in larg sau pe langa maluri ai avut capturi interesante? Dupa cum am vazut pozele postate pe www.belis.ro si gandindu-ma la faptul ca ai batut consecvent locurile trebuie sa cunosti bine situatia.
In ale muscaritului sunt incepator, dar mi s-a pus pata rau de tot si desi nu sunt nicidecum vreun nabab, vreau sa-mi iau acum ceva scule mai acatarii, adica o lanseta ceva mai buna, chiar daca ma costa vreo 200 de euro(noua), am si lansat o comanda la un magazin cunoscut din Bucuresti, am vorbit la telefon cu cineva de acolo, dar nu inteleg de ce se lasa cu atata asteptare, ori sunt dusi si ei pe la pastravarit... :roll:
deci stai in sighisoara.... :lol: ........se prinde la musca bine si pe la "noi"....pe tarnava......da numa clean.........pastrav am vazut prins,si chiar fain :wink: .......da iarna.......in rest nici nu am prins nici nu am auzit sa se prinda.............insa daca vrei clean in zona.......ai de unde!!! :wink: :D
in rest pe unde mai meri la pescuit?ca io inafara de tarnava si valea saesului...nimic........numa pe lacuri la stationar........
PS scuze de off topic :oops: :D

szleventee
junior
junior
Mesaje: 38
Membru din: 29 Iul 2007, 14:29

Mesaj de szleventee » 28 Mai 2008, 19:44

Salut!

Vreau sa ies si eu in weekendul acesasta pe Belis la o partida de spinning. Sunt incepator, n-am fost pe acolo si tot ce stiu despre lac este ce am citit prin forumuri. Deci as avea cateva intrebari:
- am pregatit cateva vobblere de 3-4 cm, si cateva rotative mici, dar intrebare principala este: unde sa le folosesc? lacul este foarte mare... unde sunt locurile mai bune? (din barca sau de pe mal). Se poate ajunge la aceste locuri cu masina, sau trebuie mers pe jos?
- cat este taxa si cum se plateste?(vine padurarul sau trebuie cumparat bilet inainte de pescuit?)
- se pot inchiria barci? daca da la ce pret? De pe mal unde se poate pescui?
- as fi interesat sa aflu ce parere aveti in general, si eventual daca aveti alte sfaturi practice care ma pot ajuta sa am parte de prima partida de succes pe acest lac.

Multumesc!

P.S. Eu si sunt din Sighisoara :) dar stau la Cluj de cativa ani.

Avatar utilizator
adriand
senior
senior
Mesaje: 442
Membru din: 12 Sep 2007, 10:53
Localitate: CLUJ
Contact:

Mesaj de adriand » 31 Mai 2008, 19:00

Sfaturi despre pesti nu-i bine de dat.
in fiecare partida este altceva.
Cele mai bune rezultate le-am avut cu salmo Hornet dar anul acesta am incercat alte voblere care au mers uneori mai bine decat Salmo.
Eu pescuiesc numai din barca mea care este cumparata de la Cabelas - Creek compani ODC 816 si care este o barca speciala de muscarit sau voblerit si incerc malurile sau trena pe langa maluri.
O varianta este pensiunea de la Dealu Botii unde au si barci si esti destul de aproape de multe golfuri , de Giurcuta si implicit cu putin efort poti ajunge in coada lacului( nu stiu preturi dar cred ca te poti interesa pe www.dealubotii.ro).
Astept vesti de la tine.

Saptamana viitoare precis sunt sus si apoi voi scrie cateva vesti noi.
( sper bune)
Adrian
WHY WORK WHEN YOU CAN xxx?

szleventee
junior
junior
Mesaje: 38
Membru din: 29 Iul 2007, 14:29

Mesaj de szleventee » 02 Iun 2008, 08:22

Buna!

Multumesc pentru sfaturi! Am fost la Belis sambata, si din fericire a fost o zi superba cu soare toata ziua. Despre taxa s spune ca trebuie platita la Romsilva in Cluj pt. ca s-ar putea sa te gaseasca jandarmii primii pe lac, nu paznicul(de la cine se poate cumpara bilet), si atunci e problema (chiar daca n-am vazut nici un jandarm sau politist). Barca am gasit la Ilie, domnul cine are grija de cabane din cate am inteles.

Despre pescuit: am incercat doar la spinning (multi mi-au recomandat sa incerc si la pluta culisanta..) dar n-am reusit sa prindem doar 3 clenisori cat palma. Degeaba am asteptat pastravii pt ca n-au venit :). Am incercat in golfuri. Multi mi-au recomandat sa merg la capatul lacului, dar n-am avut barca cu motor, asa ca am ramas in zona barajului. Ce stiti despre Dealu Botii? Cum se poate ajunge in zona aceea? Numai cu barca, sau se poate merge si cu masina? Daca da ce drum este?

Punand totul la un loc pot spune ca a fost un pescuit foarte frumos si relaxant, singura problema a fost lipsa pestilor(probabil inca nu stiu unde si cum pot fi gasiti), poate doar mie mi se pare dar am avut senzatia ca sunt doar clenisori mici in lac.. Inca nu stiu exact cand, dar cu siguranta voi mai merge la Belis in urmatoarea perioada.. Pana atunci, astept vesti de la voi!

Michelangelo
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: 02 Iun 2008, 12:09

Mesaj de Michelangelo » 03 Iun 2008, 17:26

Salutare tuturor,

Sunt mai pasionat de drumetii decat de pescuit dar sper sa nu ma ignorati si sa-mi raspundeti si mie ca tot suntem la capitolul Belis-Fantanele. Pe la sfarsitul lunii vreau sa ajung din nou in zona si as vrea sa stiu care este cel mai drum pana la Dealul Botii. Pana la Rachitele am fost acum 2 ani si drumul era bun, prospat pietruit (sper sa se fi pastrat) dar de acolo am deviat pe valea Stanciului deoarece pana acolo ajunsesera lucrarile. Cum e drumul spre Dealul Botii din Rachitele? (am masina cu garda destul de joasa asa ca mi-ar fi de real folos o parere de la cineva care a ajuns cu masina). Se poate ajunge la lac si dinspre Gilau?

Pop Vasile
senior
senior
Mesaje: 390
Membru din: 15 Mai 2008, 14:39
Localitate: Cluj-Napoca

unde se plateste

Mesaj de Pop Vasile » 05 Iun 2008, 10:44

Buna!

Am auzit despre doua feluri de a plati taxa la Belis:
1. la Romsilva Cluj ( Grigorescu, in spatre restaurant Sinaia)
2. la padurar, pe malul lacului unde vine el. 24 lei /zi - da chitanta ( in urma cu 3 saptamini)

Aveti informatii mai sigure?

Fir intins!

Scrie răspuns