Vesti de pe lacul Belis -jud Cluj

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Mesaj de danone » 19 Iul 2011, 11:07

Sorin scrie: si tot pe belis , paco a luat langa mine ditai carasoi la vobler
Se pare ca a inebunit lupul!!!

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 19 Iul 2011, 11:09

danone scrie:
Sorin scrie: si tot pe belis , paco a luat langa mine ditai carasoi la vobler
Se pare ca a inebunit lupul!!!
mi s-a intamplat sa dea mai ales pe caderea voblerului
cine stie , poate le place cum cade .....si un pestisor bogat in proteina intr-un lac de munte nu prea e de refuzat .....
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Mesaj de vali stratonov » 19 Iul 2011, 13:23

danone scrie:
Sorin scrie: si tot pe belis , paco a luat langa mine ditai carasoi la vobler
Se pare ca a inebunit lupul!!!
A inebunit "lupul" si la Colibita , unde in urma cu 2 ani am prins in concurs 2 carasoi la vobler .....initial cind au tras am crezut ca am prins-o pe mama clenilor , :lol: :lol: :lol: comportamentul carasului e destul de ciudat se pare daca ataca vobelere si chiar softuri si nu de putine ori. :wink:
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Avatar utilizator
MARIUS POPA
veteran
veteran
Mesaje: 3263
Membru din: 15 Iul 2007, 15:57
Localitate: Bistrita si Alba Iulia(Ro)

Mesaj de MARIUS POPA » 19 Iul 2011, 18:26

Multumesc pentru raspunsuri :)
Se poate pescui si la stationar cumva?
Ceva pensiuni, nu foarte pretentioase, decente si cu bun simt, aveti idee?
Pe privat va rog, sa nu fie problema!
Am de ales dintre mai multe locatii, si sa vad care imi surade mai bine.
Merci 8)
Imagine
Mai intai ii faci hoti, si apoi ii pedepsesti ca fura!....V.Hugo
Daca vrei sa stii cine este un om, da-i o functie de conducere. (Robert Brasillach)
Fii pescar nu talhar.

Avatar utilizator
lucutabogdan
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 285
Membru din: 23 Apr 2010, 17:25
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de lucutabogdan » 21 Iul 2011, 08:43

"lee lee"

Salut,

De azi sunt pe Belis; o dimineata nu prea incantatoare, a batut putin vantul si a plouat mocaneste de pe la 7 pana la 8:30.
De la 5:30 pana pe la 7 am reusit doua capturi frumusele de clean, clenisori vreo 3-4 (palmasi) si vreo 4-5 bibani - aruncati pe mal.
Ma bucura sa vad ca a iesit iarba pe zonele stancoase;(mai avem putin si o cosim) asa ca nu e de mirare ca o mananca pestii - proaspata si minumata (in lipsa de soparle, gandaci sau alte vietati de prin padure care ajungeau accidental sau nu in lac , devenind hrana consistenta pentru pesti ; (chiar au devenit clenii ierbivori ? :D)

Nivelul apei a crescut considerabil (fata de ultima mea vizita insa tot mai ar fi de recuperat vreo 5-7 m pe verticala pentru a ajunge la un nivel "normal".

Sper sa prind vreme faina si sa contribui la informarea voastra despre starea lacului in aceste zile .

Bafta celor aflati pe lac si ...

Fir Intins !

Shoboo
junior
junior
Mesaje: 63
Membru din: 11 Mar 2010, 18:13
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Shoboo » 21 Iul 2011, 10:26

in ce zona esti la belis?
"Pescuitul e cel mai frumos sport, pestele e doar bonus."

Avatar utilizator
MARIUS POPA
veteran
veteran
Mesaje: 3263
Membru din: 15 Iul 2007, 15:57
Localitate: Bistrita si Alba Iulia(Ro)

Mesaj de MARIUS POPA » 21 Iul 2011, 13:06

lucutabogdan scrie:"lee lee"

Salut,

De azi sunt pe Belis; o dimineata nu prea incantatoare, a batut putin vantul si a plouat mocaneste de pe la 7 pana la 8:30.
De la 5:30 pana pe la 7 am reusit doua capturi frumusele de clean, clenisori vreo 3-4 (palmasi) si vreo 4-5 bibani - aruncati pe mal.
Ma bucura sa vad ca a iesit iarba pe zonele stancoase;(mai avem putin si o cosim) asa ca nu e de mirare ca o mananca pestii - proaspata si minumata (in lipsa de soparle, gandaci sau alte vietati de prin padure care ajungeau accidental sau nu in lac , devenind hrana consistenta pentru pesti ; (chiar au devenit clenii ierbivori ? :D)

Nivelul apei a crescut considerabil (fata de ultima mea vizita insa tot mai ar fi de recuperat vreo 5-7 m pe verticala pentru a ajunge la un nivel "normal".

Sper sa prind vreme faina si sa contribui la informarea voastra despre starea lacului in aceste zile .

Bafta celor aflati pe lac si ...

Fir Intins !
poti sa ne zici unde te cazezi? :D ...
Imagine
Mai intai ii faci hoti, si apoi ii pedepsesti ca fura!....V.Hugo
Daca vrei sa stii cine este un om, da-i o functie de conducere. (Robert Brasillach)
Fii pescar nu talhar.

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Mesaj de vali stratonov » 21 Iul 2011, 13:09

Uite aici o posibilitate de cazare :

Cazare - direct la pensiune, fiecare concurent îşi va face singur rezervare. http://www.dealubotii.ro Tel. 0749-041194 – D-na Ţărmure.

Mai sunt si altele dar la mai mare departare de apa .
Aici in schimb ai putine probleme cu calea de acces , dar cu treaba buna ajungi :wink:

Spor.
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Avatar utilizator
lucutabogdan
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 285
Membru din: 23 Apr 2010, 17:25
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de lucutabogdan » 22 Iul 2011, 13:27

Salut,

Ziua de astazi a inceput cu un chef maxim de pescuit asa ca la ora 6 am fost pe lac; un vant ce ma facut sa-mi pun pietre in buzunar nu ma descurajat asa ca am invins vremea nu tocmai prietenoasa.
De aceasta data am cautat un golf mai adanc din cauza valurilor din zona deschisa si desi pescuitul practicat a fost iar de pe mal am reusit vreo 3-4 capturi de luat in calcul , in schimb palmasi vreo 20 - 30 (clean, mreana, biban, platica) care au fost eliberati (bibanii pe mal, restul in lac.
Una peste alta a fost o zi minunata (deoarece a fost activitate) pana la ora 10:30 azi.
Abia astept ziua de maine sa ii salut si pe clenii care ma asteapta si poate , de ce nu , un pastravior (sper ca mai sunt in lac).

Cazarea eu o am la cabana unui unchi , dar sunt pensiuni destule pentru cei doritori (SHOOBO) si nu cred ca nu gasesti loc de cazare.

...da, lacul a scazut vreo 20-30 cm de pe la 8:30 pana pe la 9:30 si nu era din cauza valurilor.

Fir Intins!

Shoboo
junior
junior
Mesaje: 63
Membru din: 11 Mar 2010, 18:13
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Shoboo » 22 Iul 2011, 14:54

lucutabogdan scrie:
Cazarea eu o am la cabana unui unchi , dar sunt pensiuni destule pentru cei doritori (SHOOBO) si nu cred ca nu gasesti loc de cazare.

Fir Intins!
Eu nu am intrebat de cazare. Eu am intrebat in ce zona a lacului esti si in ce zona pescuiesti.
"Pescuitul e cel mai frumos sport, pestele e doar bonus."

Scrie răspuns