Vesti de pe lacul Belis -jud Cluj

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
adriand
senior
senior
Mesaje: 442
Membru din: 12 Sep 2007, 10:53
Localitate: CLUJ
Contact:

Mesaj de adriand » 30 Iun 2008, 13:32

Vineri am urcat sus unde ne-am intalnit cu dl Vasile Pop .
Vineri vreo 5-6 buc dupaamiza spre seara.
Sambata dimineata am iesit pe la 5.30 la porumb la clean dupa ce seara am momit cu mamaliga, am prins vreo 7-8 bucati destul de frumosi unul dupa altul dar am pierdut destul demult timp cu o ruptura si refacerea liniei pana pe la 7 dupa care am mai mers putin la trena unde am prins destul de bine vreo 8-10 buc in 2 ore.
Apoi am mers in jos spre balcesti si am incercat la musca si al sfatul lui Bondan am pus un barzaune cat un buric de deget mare si intr-un golfulet am reusit sa pacalesc un Clean de peste 500 g pentru care m-am bucurat foarte mult fiind primul peste mai rasarit pe care l-am prins la musca si asa am simtit si eu ce placut este sa scoti un peste cu batul de musca.
Dupa 10 -15 min vantul s-a schimbat si soarele a intrat dupa un nor si nu a mai tras nimic la musca.
Am plecat apoi dupa ce a venit pe la mine un prieten cu floaturile spre Giurcuta unde a mers f bine .
Am prins la trena vreo 30 -40 buc cleni destul de frumosi din care am tinut vreo 15 buc si toti aveau cam la 5-6 kg.
Cam astea ar fi vestile.
Astept si eu alte vesti
Adrian
WHY WORK WHEN YOU CAN xxx?

horiavd
senior
senior
Mesaje: 300
Membru din: 03 Mai 2004, 14:10
Localitate: de regula, pe vreo apa...

Mesaj de horiavd » 30 Iun 2008, 14:08

adriand scrie:Am prins la trena vreo 30 -40 buc cleni destul de frumosi din care am tinut vreo 15 buc si toti aveau cam la 5-6 kg.
Cam astea ar fi vestile.
Astept si eu alte vesti
Adrian
Iata cum unii duc acasa 75-90 kg peste... :D :D

Avatar utilizator
bondan
senior
senior
Mesaje: 382
Membru din: 29 Mar 2005, 09:26
Localitate: Cluj
Contact:

Mesaj de bondan » 30 Iun 2008, 15:26

huh. eu cel mai mare l-am luat anul asta de-abia la 300-400g. nu-i stres, mai incercam. :D.

Avatar utilizator
dr.pike
Moderator
Moderator
Mesaje: 707
Membru din: 25 Aug 2005, 19:04
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Mesaj de dr.pike » 30 Iun 2008, 15:45

Am pescuit sambata dupa masa, de la 5 la 9 si am prins in jur de 40 de cleni, intre 20 si 35 cm, marea majoritate fiind undeva la 25 cm. Voblerele preferate: "boistean" de Cozma si un hornet firetiger de la Salmo. Un amic a luat un clean de peste 40 cm la trena, chiar inainte de a se insera. Am pescuit in zona "bisericii" si vis-a-vis de statiune

Avatar utilizator
adriand
senior
senior
Mesaje: 442
Membru din: 12 Sep 2007, 10:53
Localitate: CLUJ
Contact:

Mesaj de adriand » 30 Iun 2008, 16:30

Cred ca s-a inteles gresit .
Toti adica impreuna aveau 5-6 kg .
As fi vrut eu sa am si unul singur de 5-6 kg dar n-a fost sa fie.
speranta moare ultima.
Adrian
WHY WORK WHEN YOU CAN xxx?

Avatar utilizator
bondan
senior
senior
Mesaje: 382
Membru din: 29 Mar 2005, 09:26
Localitate: Cluj
Contact:

Mesaj de bondan » 30 Iun 2008, 16:54

:). s-a inteles bine numa mai glumeste lumea. :)

Pop Vasile
senior
senior
Mesaje: 390
Membru din: 15 Mai 2008, 14:39
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Pop Vasile » 30 Iun 2008, 18:18

Am fost simbata la Dealu Botii, 90 Km fata de Cluj, acces posibil ( si pe ultimii 4 Km). Pensiunea curata, acces la buatarie, apa calda, incalzire pe timpul noptii, gazdele primitoare. Ponton, se pot inchiria barci, locuri bune de pescuit in apropiere. Timpul : foarte bun, barci cu motor in numar mediu, pescari in numar nu foarte mare, majoritatea la pluta culisanta, de pe mal. Pescari la musca nu am vazut, iar spining putin ( unul de pe mal si 2 din barca)
Simbata dimineata am incercat 2 ore la pluta culisanta 4 gr, 20 m distanta, 12 m adincime, viermisori. Nici un suces !
Dupa ce am urmat sfaturile unui bun pescar ( nu spun cine !) am reusit 8 cleni, toti la peste 25 cm, prajiti seara la pensiune.
Dupa masa am pescuit din barca, la viobler si rotativa: 1 clean la vobler 20 cm, primul in toata istoria mea.
Simbata dimineata ( ora 7 - dupa ce s-a ridicat ceata), am iesit cu barca 3 ore : 4 cleni la vobler Rapala de 4cm.
Apoi am incerat la pluta culisanta: 10 cleni ( din care 4 la 35 cm), un biban si 1 rosioara.
La ora 15 a fost obligatoriu un pui de somn.
Dupa masa nu am mai pescuit.
Pentru mine a fost o partida de pescuit pe cinste !

Apropo de grija mea ( si stresul ) pentru autorizatii: nici simbata si nici duminica nu ne-a intrebat nimenea despre acest lucru. Am discutat cu pesarii atit pe lac cit si la pemsiune: nu avea nimenea taxa platita; asteptau ( de fapt nu asteptau - comentariile au fost in sensul ca taxa este exagerat de mare ) sa vina padurarul cu barca verde pentru a taia chitanta.

pes_cj
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 27
Membru din: 11 Noi 2007, 18:25
Localitate: cluj-napoca
Contact:

Mesaj de pes_cj » 30 Iun 2008, 18:37

valistrati scrie:Clenii inca nu au urcat la bataie :roll: :roll:

Mai urca la anul.... :) :wink:

de obicei in iulie era cu bataia.....anul trecut, acum doi ani.........

zander
veteran
veteran
Mesaje: 547
Membru din: 30 Iun 2005, 11:13
Localitate: cluj-bistrita

Mesaj de zander » 30 Iun 2008, 18:57

Buna,


Dar tu Horea, nu ne mai tine in suspans si spune-ne cati monstri ai prins si la ce :lol: ca doar nu ai fost degeama la belis in weekend.

Avatar utilizator
Teoo
senior
senior
Mesaje: 449
Membru din: 09 Apr 2005, 12:04
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Mesaj de Teoo » 01 Iul 2008, 07:41

zander scrie:Buna,


Dar tu Horea, nu ne mai tine in suspans si spune-ne cati monstri ai prins si la ce :lol: ca doar nu ai fost degeama la belis in weekend.

Liniste ,
Il deranjezi..... :D :D :D

Scrie răspuns