Vesti de pe lacul Belis -jud Cluj

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
adriand
senior
senior
Mesaje: 442
Membru din: 12 Sep 2007, 10:53
Localitate: CLUJ
Contact:

Mesaj de adriand » 20 Iun 2011, 08:46

Din pacate vacanta s-a terminat.
Am lasat lacul in crestere usoara dar in medie intr-o saptamana nu au fost variarii de mai mult de 25 cm.
In ultimele partide de sambata si duminica a mers bine - multi cleni si bibani mici dar si cativa cleni de dimensiuni frumoase.
Cel mai mare 800 g si multi la 400-500g,
A fost o vacanta minunata si pot sa spun ca pana saptamana viitoare m-am saturat de pescuit.
Adrian
WHY WORK WHEN YOU CAN xxx?

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Mesaj de danone » 20 Iun 2011, 12:43

Felicitari Adi pentru vestile bune. Vreau sa te intreb cum sta treaba cu circulatia pe lac a salupelor de agrement . Vreau sa zic ca pe Tarnita in weekend nu mai poti pescui din aceasta cauza. Zeci de barci ,salupe si jetscutere brazdeaza lacul in sus si in jos. Mereu trebuie sa fii atent sa nu te rastoarne valurile fara sa mai pui in calcul ca apa este agitata si se tulbure.

Avatar utilizator
adriand
senior
senior
Mesaje: 442
Membru din: 12 Sep 2007, 10:53
Localitate: CLUJ
Contact:

Mesaj de adriand » 21 Iun 2011, 13:46

DUPA CUM AM MAI SCRIS TREABA-I INCURCATA.
Cei de la judet spun ca nu-i voie, cei de la mediu la fel , cei de la parcul natural la fel, cei de la Hidroelectrica la fel dar nu exista nici-un organ de control si toti se agata de ordonanta cu caile navigabile asa ca-i una romaneasca si nu avem ce facedecat sa ne tinem bine cu mainile de barci.
Adrian
WHY WORK WHEN YOU CAN xxx?

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Mesaj de danone » 22 Iun 2011, 14:05

Adi ma refeream la situatia de fapt nu la ce zice legea. Este vanzoleala pe lac cu barci ?

Avatar utilizator
adriand
senior
senior
Mesaje: 442
Membru din: 12 Sep 2007, 10:53
Localitate: CLUJ
Contact:

Mesaj de adriand » 23 Iun 2011, 08:30

Nu sunt multi din cauza apei mici.In general barci cu motoare mici de pescari, care se pot baga la apa mai usor.Nu deranjaza tare.
Adrian
WHY WORK WHEN YOU CAN xxx?

Avatar utilizator
adriand
senior
senior
Mesaje: 442
Membru din: 12 Sep 2007, 10:53
Localitate: CLUJ
Contact:

Mesaj de adriand » 25 Iun 2011, 12:46

Am ajuns din nou pe lac .
Ieri am scapat de o furtuna la mustata.
Asa furtuna era greu de imaginat ca poate sa vina.
Cred ca din aceasta cauza nici pestii nu au fost prea activi.
Probabil ca s-au retras la adancimi mai mari.
Azi au aparut o sumedenie de barci pneumatice cu motoare termice , impreuna cu un microbus , care era inscriptionat cu sigla Esox si cu nr de Bistrita.
Cred ca a lasa motoare termice la concursuri este cea mai mare gresala care se putea face.
Cand au intrat pe lac au terminat tot ceea ce insemna pescuit.
Eu am iesit fiindca oricum stateam degeaba dupa ce au inrtrat ei si au bulversat toata zona .
Credeam ca un club sau o organizatie a pescarilor ar trebui sa protejeze mediul si pestele dar se pare ca nu au nici-o regula legata de aceste deziderate.
Asta este ,daca pe Colibita am inteles ca nu se poate accede decat cu motoare electrice , mergem pe Belis ca acolo nu sunt reguli.

Mergem inainte - Din gresala in gresala spre victoria finala.
Nu stiu de ce mi se pare ca se merge din Rau in Mai Rau.


Adrian
WHY WORK WHEN YOU CAN xxx?

Avatar utilizator
lee lee
senior
senior
Mesaje: 341
Membru din: 20 Ian 2010, 18:04
Localitate: cluj napoca
Contact:

Mesaj de lee lee » 25 Iun 2011, 13:15

este vorba despre clubul de spinning Esox din Bistrita.club la care poti fi membru daca iti faci permisul de pescuit Anpa la Romtravel pe Craiova.asa iti facea cel putin anul trecut permisul acolo.ca cica tre' sa fi membru undeva pe langa ca vrei sa faci permisul Anpa.si pe langa 30 ron platesti inca 20 ron pt astia de la Esox.dar de ce naiba tre' sa fac eu parte dintr-o asociatie din alt oras si/sau judet?de ce nu ne fac membrii vreunei asociatii din Cluj-Napoca/Cluj?nu sunt?
si daca aia au venit la noi cu termice inseamna ca s-au documentat asupra acestui lucru,dar atunci noi clujenii care am platit in contul lor o gramada de bani atunci cand mai vin sa aduca si cateva tone de pesti pt populare in Belis daca tot vin cu termice sau nu sa pescuiasca pe lacul nostru.sau este vreo reciprocitate intre orase/judete?sa se fi facand membrii bistriteni in asociatii clujene????????nu prea cred....
scuze daca am fost off-topic. :wink:

adriane,cum e nivelul apei?tot in crestere?
fire intinse
Catch & relax

Avatar utilizator
adriand
senior
senior
Mesaje: 442
Membru din: 12 Sep 2007, 10:53
Localitate: CLUJ
Contact:

Mesaj de adriand » 25 Iun 2011, 15:42

Apa este stationara de 2 saptamani . 15-30 cm variatia,+ sau -.
WHY WORK WHEN YOU CAN xxx?

Shoboo
junior
junior
Mesaje: 63
Membru din: 11 Mar 2010, 18:13
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Shoboo » 25 Iun 2011, 15:54

La inceputul lui august, o sa stau 4 zile la Belis, pe malul lacului, in statiune, la o cabana, la un teambuilding. Si o sa am si timp de pescuit.
Oare pana atunci o sa se mai stabilizeze nivelul apei? :-??
"Pescuitul e cel mai frumos sport, pestele e doar bonus."

Avatar utilizator
lucutabogdan
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 285
Membru din: 23 Apr 2010, 17:25
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de lucutabogdan » 25 Iun 2011, 16:15

Salut,
Adriane, care vobler il preferi ?
Abia astept sa urc din nou pe Belis, dupa o pauza de 3 saptamani (concediu out of country) si urmeaza 2 week-enduri de nunti prin tara, nu pot decat sa ma bucur citind postarile voastre si sa acumulez o tensiune pozitiva care ma va trezi pe la 04:30pentru a fi la intalnirea cu clenii si de ce nu si pastravul .
Ce noutati sunt?

Fir Intins !

Scrie răspuns