Vesti de pe lacul Belis -jud Cluj

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Pop Vasile
senior
senior
Mesaje: 390
Membru din: 15 Mai 2008, 14:39
Localitate: Cluj-Napoca

barca

Mesaj de Pop Vasile » 09 Iun 2008, 13:11

Multumesc pentru raspuns.

Cu nerusinare, insist in legatura cu barca.

Avatar utilizator
bondan
senior
senior
Mesaje: 382
Membru din: 29 Mar 2005, 09:26
Localitate: Cluj
Contact:

Mesaj de bondan » 09 Iun 2008, 13:18

:)). scuze, nu mi-am dat seama ca intrebarea legata de barca era special pentru mine. :). Eu am o Ufimka parca, 2.40 cred, despre care s-a mai vobit aici, si care incape lejer in portbagaj. am un prieten care are un kinfiser cu podina, si a lui incape lejer. acuma nu stiu ce sa zic legat de modelul de 2.90. Cred ca si ala ar incapea, dar trebuie incercat la magazin. Modelul meu de exemplu lasa loc si de bagaje, dar nu stiu ce inseamna un model mai mare + motor.
faptul ca e cu podina e un real avantaj zic eu pentru ca permite si ridicarea in picioare ca mai amorteste omul de la prea mult stat in barca.
cred ca la anul trec si eu la un model mai mare kingfisher, care sa-mi permita sa atasez si motor.

Pop Vasile
senior
senior
Mesaje: 390
Membru din: 15 Mai 2008, 14:39
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Pop Vasile » 09 Iun 2008, 13:26

Multumesc. Raspunsul este de un real folos.
Ma duc la magazin!

Avatar utilizator
bondan
senior
senior
Mesaje: 382
Membru din: 29 Mar 2005, 09:26
Localitate: Cluj
Contact:

Mesaj de bondan » 09 Iun 2008, 13:41

Sper ca testezi la magazin treaba cu portbagajul sa nu ma injuri dupa aia. :D

Avatar utilizator
adriand
senior
senior
Mesaje: 442
Membru din: 12 Sep 2007, 10:53
Localitate: CLUJ
Contact:

Mesaj de adriand » 10 Iun 2008, 08:16

Vineri seara am ajuns pe lac si am prins o ploaie de zile mari pe apa .
La trena am prins cativa cleni estul de mici asa ca s-au intors inapoi in apa iar la spining am prins vreo doi in intrarile paraielor.
Sambata am mers pe lac pe la ura 5 si in 4 ore am prins vre0 3 cleni spre Giurcuta .
Am incercat dupa amioaza la porumb si culisanta dar am prins doi dupa care iarasi o ploaie serioasa a intrerupt pescuitul.
Duminica dimineata am zis sa incerc din nou la porumb dupa ce sambata le-am dat de mancare dar in 2 ore 5-7 nu am avut o trasatura asa ca m-am intors in pat pentru a-mi complecta somnul.
pe la ora 11 am iesit la o tura scurta de spining pe golfulete si am mai prins cativa cleni unii putin mai rasariti 300-400 g.
Apa a crescut de vineri pana duminica cu ~ 10-15 cm.
Nu stiu ce facpestii in aceasta perioada dar toti erau plini cu iarba si aveau icre si lapti asa ca eu cred ca pasc pe fundul apei si sunt ocupati cu activitati sexuale si nu ataca de foame ci doar cand ii deranjezi.
Apropo mare parte dintre cleni i-am prins de ochi sa de lateral deci nu cred ca au vrut sa manance ci doar sa indepartze intrusul.
Despre pastravi nimic nu se aude in perioada asta.
O zi buna la toata lumea !
Adrian
WHY WORK WHEN YOU CAN xxx?

Pop Vasile
senior
senior
Mesaje: 390
Membru din: 15 Mai 2008, 14:39
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Pop Vasile » 10 Iun 2008, 08:56

Pentru exactitate: am luat o barca Jackson 2,90 m ( nu Kingfisher).
Barca, motor mediu, acumulator, incarcator si vesta de salvare: 4.500 lei.
Incape in portbagaj.
Se poate transporta si monta de catre o singura persoana. Desigur, o mina de ajutor nu strica niciodata.

Avatar utilizator
bondan
senior
senior
Mesaje: 382
Membru din: 29 Mar 2005, 09:26
Localitate: Cluj
Contact:

Mesaj de bondan » 10 Iun 2008, 09:33

S-o stapanesti sanatos si sa te tina cat mai mult.

Pop Vasile
senior
senior
Mesaje: 390
Membru din: 15 Mai 2008, 14:39
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Pop Vasile » 10 Iun 2008, 09:36

Multumesc.

Simbata am sa-i fac inaugarea!
( daca rezist pina atunci )

Avatar utilizator
adriand
senior
senior
Mesaje: 442
Membru din: 12 Sep 2007, 10:53
Localitate: CLUJ
Contact:

Mesaj de adriand » 10 Iun 2008, 09:57

Pentru Bondan
Unde la dealu Botii ai prins clenii?
Daca mai mergi in zona as dori sa ne intalnim sa vad si eu cum prinzi la musca si poate-mi dai niste sfaturi despre muscarit fiindca au am mai incercat dar rezultatele au fost modeste.
Adrian
WHY WORK WHEN YOU CAN xxx?

Avatar utilizator
bondan
senior
senior
Mesaje: 382
Membru din: 29 Mar 2005, 09:26
Localitate: Cluj
Contact:

Mesaj de bondan » 10 Iun 2008, 14:40

Este pensiunea dealul botii, parca ii zice, acolo am stat de sambata pana duminica. efectiv am trecut cu barca langa malul celalalt, si da-i sa sune. Manca foarte bine, dar dupa cum am vazut cam peste tot pe langa maluri aveam atac.

Eu sper sa mai ajung acolo, dar nu stiu cat de repede. Sfaturi: pune barca la 10-15 m de mal, si da cu musca langa mal. lasi putin, mai recuperezi, cat sa intarati pestele. ideal e sa dai oblic cu malul. Eu am folosit un gandac de spuma cu burta portocalie si a mers f f bine. la fel de bine merg si clasicele red-tag i black zulu, si modelele uscate si modelele ude.

Ma distram prea bine la gandac, daca mai ajung sigur pun si streamerul la apa. Din pacate cum am zis, n-am avut mai mult de 1.30 - maxim 2 ore de stat pe lac ca ne-a prins ploaia.

Scrie răspuns