Vesti de pe lacul Belis -jud Cluj

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
bondan
senior
senior
Mesaje: 382
Membru din: 29 Mar 2005, 09:26
Localitate: Cluj
Contact:

Mesaj de bondan » 05 Iun 2008, 15:30

poiana horii parca nu mai e sub jurisdictia romsilva. oricum, e bine ca controleaza tot ce misca.

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 05 Iun 2008, 16:36

controlul a fost facut (si amenzile au fost date) de jandarmerie, nu de romsilva. indiferent cine administreaza apa, jandarmeria si politia au drept de control al respectarii legilor! Asa ca ... foarte bine!

Avatar utilizator
Unchiu Stiuc :-)
junior
junior
Mesaje: 85
Membru din: 09 Feb 2008, 03:28
Localitate: London
Contact:

Mesaj de Unchiu Stiuc :-) » 06 Iun 2008, 00:17

....taie paduraru chitanta daca nu ai vreme de umblat prin CLUJ....daca tu esti in barca si el pe mal...avantaj tu :lol:

Pop Vasile
senior
senior
Mesaje: 390
Membru din: 15 Mai 2008, 14:39
Localitate: Cluj-Napoca

ROMSILVA

Mesaj de Pop Vasile » 06 Iun 2008, 07:23

Ieri, la ora 14 am platit permisul pe tot anul ( pina in septembrie). La serviciul comercial - unde se scrie permisul, nu era nici o persoana.
Secretara, care este si caserita, a scris si a incasat banii. Dinsa mi-a spus ca vineri au program scurt iar simbata si duminica nu lucreaza. De asemenea, a spus ca nu poate fi eliberat permis de zi pe malul lacului deoarece este obligatoriu bonul fiscal, iar padurarul nu poate sa duca cu el masinaria.
Mi-a dat si numarul de telefon mobil a domnului care se ocupa de aceasta problema, care raspunde la orice intrebare privind regimul de pescuit pe diferite ape.

Avatar utilizator
adriand
senior
senior
Mesaje: 442
Membru din: 12 Sep 2007, 10:53
Localitate: CLUJ
Contact:

Mesaj de adriand » 06 Iun 2008, 10:01

As propune la Romsilva sa faca si ei ca in orice loc din europa si sa dea permisele spre vanzare la pensiunile de la malul apei care pot da bon fiscal si sa faca niste permise standard pentru 1-3-7 zile sau un An pe care sa le poata gestiona oricare asociat al lor care are pensiune sau restaurant (in Ungaria am fost in Delta Tiszei si permisul il poti lua si de la pensiuni, si de la cei ce inchiriaza barci si de la magazinele de pescuit iar amenda este de 200 euro dar nu poti zice ca nu ai avut de unde sa-ti iei permis) si nu sa trebuiasca de fiecare data sa mergi la Belis sau Cluj pentru asta.
Daca mergi la Doda Pilii, Smida ,Giurcuta sau Dealu Botii trebuie sa faci un ocol destl de mare pentru a ajunge la Belis iar faptul ca padurarul nu poate fi pe tot lacul la prima ora a diminetii este clar .Pentru un Oradean de exemplu este obigatoriu sa faca acest drum suplimentar degeaba.
Dar ca de obicei nu putem gandi simplu cand se poate si complicat.
Si asa devenim infractori fara de voie.
Daca doriti sa va laturati acestei initiative astept un semn pentru a initia un topic la forum, cu semnaturi pentru asta.
Adrian
WHY WORK WHEN YOU CAN xxx?

Pop Vasile
senior
senior
Mesaje: 390
Membru din: 15 Mai 2008, 14:39
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Pop Vasile » 06 Iun 2008, 10:25

Cred ca este imposibil de realizat, in 2 - 3 ani.
Romsilva nu are structura de retail ( cu amanuntul) daramite o retea de distributie, formulare ....
Uneori si sa cumperi un tichet de parcare este foarte dificil - cind parcarile sunt administrate privat !

Solutia cu abonamentul anual cred ca este buna.

Apropo de amenzi: taxa anuala este de 290 lei iar amenda este de 150 lei ! ( daca te prinde ! ). Eu am fost anul acesta la pescuit de mai mult de 10 ori, numai in locuri publice ( Braniste, Somes, Floresti, Gilau, Tarnita, Somesul Rece) si nu am fost deranjat de vreun control.
Apropo nr. 2: la Braniste balta este OK, pacat ca nu se coseste iarba. Cu siguranta este o operatiune deosebit de complicata - pentru administrator.

Pop Vasile
senior
senior
Mesaje: 390
Membru din: 15 Mai 2008, 14:39
Localitate: Cluj-Napoca

Belis, 07.06.2008

Mesaj de Pop Vasile » 09 Iun 2008, 09:49

Simbata la ora 6.30 am ajuns la Belis si am pescuit pe partea dreapta, privind spre baraj. Timpul a fost OK, busteni si pet-uri putine. Apa in scadere cu 1 metru, fata de acun 2 saptamini. Pescari putini, doua barci cu motor termic, care nu au deranjat. Nu a fost nici un fel de control.

S-a prins la pluta culisanta si viermisori clean la 25 cm si bibanei, intr-un ritm de 1 buc. / ora. Spining - nici un atac ( de pe mal).

Fir intins!

Avatar utilizator
bondan
senior
senior
Mesaje: 382
Membru din: 29 Mar 2005, 09:26
Localitate: Cluj
Contact:

Mesaj de bondan » 09 Iun 2008, 10:39

Eu am fost sambata cu barca pe lac, in zona Dealul Botii, si cam intr-o ora jumate am lucat 15 - 20 de cleni pana in maxim 23-24 de cm, toti eliberati.

Pop Vasile
senior
senior
Mesaje: 390
Membru din: 15 Mai 2008, 14:39
Localitate: Cluj-Napoca

Belis - barca

Mesaj de Pop Vasile » 09 Iun 2008, 12:26

Banuiesc ca la rotativa. Sau la musca?

Intentionez sa cumpar astazi, de la magazinul Avat o barca pneumatica 2,90 m, podea de aluminiu, suport motor, 3.000 lei, Kingfisher cred.

Am semne de intrebare in legatura cu transportul ( incape in portbagaj, impreuna cu motor, baterie, bete, bagaje....).

Nu am fost niciodata intr-o barca.

As fi bucuros sa cunosc parerea Dumneavoastra.

Avatar utilizator
bondan
senior
senior
Mesaje: 382
Membru din: 29 Mar 2005, 09:26
Localitate: Cluj
Contact:

Mesaj de bondan » 09 Iun 2008, 12:31

Scuze, am uitat sa precizez. toti la musca.

Scrie răspuns