Vesti de pe lacul Belis -jud Cluj

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Re: Vesti de pe lacul Belis -jud Cluj

Mesaj de danone » 02 Sep 2020, 12:59

Vali , asta s-o crezi tu. Inca nu am vazut publicat in MO actul normativ si cred ca o sa-l mai tergiverseze. Tare mi-e ca in ordin va scrie ca se vor da doar amenzi , care oricum nu-i va opri pe cei care consuma intr-un weekend pe lac 300 l de benzina. Pt astia de teapa asta nu va fi un impediment sa continue. O sa ma afecteze pe mine cu motorasul ala de 2,5 Cp (care l-am luat de la tine).

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4610
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: Vesti de pe lacul Belis -jud Cluj

Mesaj de vali stratonov » 02 Sep 2020, 13:09

Azi am vorbit cu Mircea , padurarul el zice ca deja e liniste in zona...vom vedea in perspectiva ce va fi ..
Nici eu nu am vazut in Mo Oficial, am citit doar articolul din Ziua de Cluj...
Si pe mine ma afecteaza interzicerea motoarelor termice ,nu zic nu, dar decit sa nu poti pescui de skyjeturi sau vapoarele cu care ardeau apa timpitii aia...prefer sa merg cu electricul...
Poate si partidele de pescuit vor fi mai linistite si cu peste mai mult daca scapam de balamucul alora...
Vom trai si vom vedea...

PS .Tocmai din cauza lor nu am mai pescuit pe Belis din 2018.(((
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Re: Vesti de pe lacul Belis -jud Cluj

Mesaj de danone » 02 Sep 2020, 13:31

Puteau totusi sa limiteze la o putere anume (max.10-20CP) care putea fi considerata rezonabila pt agrement si pescuit. In weekendul trecut am vazut ca trecea pe drum in Balcesti un barcoi pe peridoc cat jumate din cabana mea si avea un motor cat un sifonier. Abia daca putea trece o masina din contrasens pe langa toata hardughia asta . Asa cum ai zis si tu din cauza nenorocitilor astora ne-a taiat macaroana. O sa-mi agat motorul in cui (sper sa nu rugineasca) si o sa mai cumpar un acumulator.

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4610
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: Vesti de pe lacul Belis -jud Cluj

Mesaj de vali stratonov » 02 Sep 2020, 13:37

Vezi ca au aparut bateri usoare li ion...lipofe4
Sunt mai scumpe dar tin 3-4zile neincarcate plus ca sint si mult mai usoare..
Pe alliexpres gasesti o multime...daca vrei Rebcell dai o caruta de bani si nu se justifica.
Spor.
Ps daca vrei sa vinzi motorasul ...da un semn.)))
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Vesti de pe lacul Belis -jud Cluj

Mesaj de johnnybravo » 03 Sep 2020, 08:33

cel mai trist e sa vezi motoare de 70-80cp in 2t pe lacuri de munte de altitudine inalta si mai sunt si ecologisti ce le folosesc...

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Re: Vesti de pe lacul Belis -jud Cluj

Mesaj de danone » 10 Sep 2020, 09:02

In MO 819 din 07.09.2020 a fost publicat HG741 care modifica lista cu caile navigabile din tara, fiind excluse Tarnita si Belis. Din punct de vedere legal , ce inseamna cale navigabila? Sa inteleg ca prin cale navigabila se intelege apa pe care circula ambarcatiuni inmatriculate? Adica cele care au gabarit si motorizare de la o anumita limita in sus? Sau altfel spus cele cu un gabarit si motor sub limita pot circula?

Avatar utilizator
adriand
senior
senior
Mesaje: 442
Membru din: 12 Sep 2007, 10:53
Localitate: CLUJ
Contact:

Re: Vesti de pe lacul Belis -jud Cluj

Mesaj de adriand » 30 Oct 2022, 16:12

Nu am mai scris de multă vreme pe forum.
Între timp circulația bărcilor cu motor a fost interzisă.
Nu credeam că se poate dar uite că un pic de voință politică poate sa rezolve probleme care par de nerezolvat.
Imaginea lacului s-a schimbat total.
Acum este un lac liniștit pe care vezi multe caiace, SUP-uri,pontoane și bărci cu motoare electrice.
Este minunat sa petreci câteva zile în liniște.
Chiar și cei care aveau bărci cu motor savureaza liniștea lacului.
Despre pești:
În primăvara au mers bine clenii, in vara apa f scăzută destul de greu de ajuns la ea, peștii așa și așa.
Acum toamna după ce apa a ajuns la cota maximă, peștii s-au oprit, nu mai merg nici la spinning nici la musca cred că pasc iarba de pe fundul apei.
Cam asta e cu pescuitul pe Beliș.
WHY WORK WHEN YOU CAN xxx?

Scrie răspuns