Vesti de pe lacul Belis -jud Cluj

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Radu_
veteran
veteran
Mesaje: 1177
Membru din: 23 Feb 2007, 22:02
Localitate: cluj

Re: Vesti de pe lacul Belis -jud Cluj

Mesaj de Radu_ » 12 Iul 2017, 22:59

Ok, am sa fac o vizita pe belis în cursul săptămânii și am sa încerc și Somesul cald intr-o zi din week-end când nu-s pe Dragan.

Avatar utilizator
Radu_
veteran
veteran
Mesaje: 1177
Membru din: 23 Feb 2007, 22:02
Localitate: cluj

Re: Vesti de pe lacul Belis -jud Cluj

Mesaj de Radu_ » 28 Iul 2017, 21:23

Am fost pe Somesul Cald și am prins bine, dar nu prea m.am relaxat, lacul e mic tare, destul de construit, în we plin de petrecăreți pe maluri, cu saltele în apa, colaci, ba mai intra și cu termice pe așa lac mic. Nu recomand, chiar dacă tine ceva pești. Bibanul mic este foarte prezent și ciocanește voblerele la fiecare recuperare. Pe belis tot nu am ajuns, ceva noutăți?

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Re: Vesti de pe lacul Belis -jud Cluj

Mesaj de danone » 31 Iul 2017, 07:01

Radu nu-ti recomand Belisul in weekend. Am fost ieri dimineata (duminica) pe la 7 pana pe la 11. Dupa ora 9 au inceput cursele de bolizi si skijeturi. Am prins un amarat de biban in toata partida. Nu zic ca nu e peste, am vazut de pe o stanca cleni de 40-50 cm care stateau la apa mica, dar nu mananca probabil din cauza agitatiei, zgomotului si valurilor.
Probabil ca in timpul saptamanii cand e mai multa liniste rata va fi mai de succes. In august sunt in concediu si o sa ies pe lac in timpul saptamanii sa vad ce se va intampla. Fire intinse.

Avatar utilizator
Radu_
veteran
veteran
Mesaje: 1177
Membru din: 23 Feb 2007, 22:02
Localitate: cluj

Re: Vesti de pe lacul Belis -jud Cluj

Mesaj de Radu_ » 25 Iul 2018, 12:33

Merge ceva clean din barca la voblere?

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Re: Vesti de pe lacul Belis -jud Cluj

Mesaj de danone » 01 Iul 2019, 07:46

Ce vesti mai aveti de pe aceasta locatie de pescuit? Anul acesta am iesit pe lac de 3 ori si nu am avut nicio captura. Am vazut ca mai toata lumea pescuieste de pe mal la stationar la babusca si albitura. Ce se intampla cu lacul?

Avatar utilizator
omgraptor
junior
junior
Mesaje: 36
Membru din: 22 Ian 2010, 14:29
Localitate: Sighisoara
Contact:

Re: Vesti de pe lacul Belis -jud Cluj

Mesaj de omgraptor » 20 Sep 2019, 12:38

Am o intrebare, e nevoie de permis ANPA pentru pescuit sau se poate achita taxa/zi de pescuit?

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Re: Vesti de pe lacul Belis -jud Cluj

Mesaj de danone » 23 Sep 2019, 09:02

Taxa de pescuit este de 20 lei/zi. In mod normal trebuie si ANPA dar nu-ti fa griji ca nu cere nimeni daca platesti taxa. Tot in mod normal , sezonul de pescuit este inchis in perioda 15 sept. - 30 aprilie, dar in mod normal pt Romania se poate pescui si acum.

bar5anel
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: 12 Mai 2020, 10:32

Re: Vesti de pe lacul Belis -jud Cluj

Mesaj de bar5anel » 12 Mai 2020, 10:38

Salutare tuturor pescarilor,

Am citit destul de multe postari in acest forum incat mi-am facut o idee in mare de locurile bune unde se poate pescui pe lacul Fantanele, doresc sa merg saptamana viitoare la o partida de spinning si sunt foarte curios care este situatia actuala pe lac, ce recomandari aveti si posibile idei.

Va multumesc,
O zi frumoasa.

micutu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 142
Membru din: 20 Aug 2004, 20:44
Localitate: Bucuresti

Re: Vesti de pe lacul Belis -jud Cluj

Mesaj de micutu » 31 Aug 2020, 12:17

salut.

am in plan pentru sfarsitul lui septembrie, inceputul lui octombrie sa petrec cateva zile in zona lacului Belis-Fantanele. nu sunt foarte sigur ca voi pescui, dar voi avea o buna parte din echipament la mine, pentru ca de acolo merg la Cazane.

Va rog sa-mi recomandati o pensiune rezonabila aflata pe malul lacului si de la care as putea inchiria o barca la care sa pun motorul electric pentru o plimbare pe lac si eventual, daca e permis si pentru cateva lansari. Ideal ar fi un loc in care sa pot ajunge cu masina cat mai aproape de barca,

multumiri anticipate

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4610
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: Vesti de pe lacul Belis -jud Cluj

Mesaj de vali stratonov » 02 Sep 2020, 11:14

Sau schimbat regulile de navigat pe Belis...
In final sa atacat vechea lege 665 care permitea navigatia cu motoare termice pe Belis si Tarnita .

De la 1 sept 2020 navigatia pe Belis se poate face doar cu barci cu vele, cu rame si cu motor electric...
Se interzic cu desavirsire folosirea motoarelor termice.

Daca romanii nu erau asa nesimtiti posibil sa se fi gasit o regula civilizata de navigare ...dar din momentul in care UNII si au permis sa vina cu hidro avioane , barci cu motoare de peste 100 cai si pontoane de pe care se faceau chefuri monstru si se kkau in apa ....sa inchis pravaliua.))
Sper ca odata cu aceasta noua regula Belisul si Tarnita sa redevina raiul pestilor si linistii din natura..
Sa fie intr\ un ceas bun ...
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Scrie răspuns